Obama'nın seçim kampanyasında sosyal medya hesapları nasıl ve kimler tarafından yönetilmiş?

06 Kasım 2012’de Amerika’daki başkanlık seçimlerini kazanan Obama, bu başarısını büyük oranda, sosyal medya hesaplarını yöneten dijital ekibine borçlu. İlk seçim zaferinde Twitter ve Facebook’u ustalıkla kullanan ekip, bu seçim sürecinde Tumblr, Pinterest ve Spotify gibi daha nish sosyal ağları da kullandı.

 

Obama’nın eşi Michelle Obama’ya sarıldığı bu fotoğrafı birçoğunuz hatırlayacaksınız. Scout Tufankjian tarafından çekilen fotoğrafın altında “4 yıl daha” yazıyor.

Seçim akşamı saat 23:15’te sosyal ağlarda paylaşılan bu fotoğraf ne Beyaz Saray ne de Obama’nın basın sözcüsü tarafından seçilmiş. Fotoğrafı seçen ve yayınlayan, seçim zaferinin en büyük mimarlarından, Obama’nın seçim kampanyasının sosyal medyadan sorumlu stratejisti, 31 yaşındaki Laura Olin. Bu fotoğraf 816 binden fazla retweet’le Twitter’da o zamanda değin en fazla retweet edilen mesajı olmayı başardı. Facebook’ta da durum farklı olmadı ve fotoğraf kısa sürede 4,5 milyondan fazla kişi tarafından beğenildi.

Laura Olin fotoğrafla ilgili “Bu mesajın bu kadar etkili olacağı aklımın ucundan geçmiyordu. Seçim gecesi bir arkadaşım mail göndererek durumu söylediğinde buna inanamadım. Facebook’taki durumdan ise ertesi sabah bilgisayarımı açana kadar haberim olmadı. Sabah bilgisayarımı açtığımda Facebook like sayısı 3 milyondu.” diyor.

 

2008′deki Obama Başkanlık Seçimi Kampanyası tarihe geçen bir olaydır. Obama, Amerika’nın ilk Afrika kökenli başkanı olmanın yanı sıra, kampanyasının temel stratejileri arasında, etkili bir şekilde sosyal medyayı kullanan ilk başkan adayı olmuştur.

2012 Başkanlık Seçimleri’ne yaklaşırken, sosyal medyanın muhtemel etkisi üzerinde bir çok spekülasyon oldu. 2008′de, Obama’nın Seçim Kampanyası ne kadar sosyal medya kurduysa, McCain’in Seçim Kampanyası da o derece sosyal medya sağırıydı.

Obama, uzmanları ekibinde toplamıştı. Laura Olin başarılarındaki en büyük payın, tıpkı bu fotoğrafın yayınlanmasında olduğu gibi bütün kararların, Beyaz Saray tarafından değil kendileri tarafından alınması olduğunu söylüyor. Bu da, ekibin, seçim kampanyası süresince yapılan haberlere karşı tavrını daha hızlı belirlemesini ve tepki verebilmesini sağlamış. Örneğin; ekip önemli bir gelişme olacağını öğrendiğinde, bu haberi seçim kampanyası için oluşturulmuş her bir dijital hesap üzerinden yaymak için çalışmaya başlıyormuş. Yine Joe Biden hesabı üzerinden yaralanan askerlerle ilgili konularda ve orta sınıf ailelerle konuşulurken, Michelle Obama hesabı ile de Facebook ve Twitter üzerinden kadın hakları ve eğitim ile ilgili mesajlar verilmiş. (Olin ve ekibi, seçim döneminde Obama’nın hesapları ile birlikte eşi Michelle Obama ve Joe Biden’in hesaplarını da yönetmiş.)

Sosyal medyanın asıl gücü, sayfa bildirimleri veya tweet sayılarından çok, içerik dağılımına göre kullanıcılarla bağlantıda olmakta. Örneğin, Obama, Facebook’ta Romney’e oranla iki katı daha fazla “beğeni” aldı ve neredeyse 20 katı daha fazla re-tweet’lendi. Halihazırda var olan sosyal medya kitlesiyle ve yaymaya değer içeriğiyle Obama, çok daha geniş bir kitleye ulaşabildi.

LiderlİK Ruhu Notu : 

*** Sosyal Medya’nın etkin yönetilmesi ve kitleler üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu yazı, bir ülke liderinin sosyal medyadan nasıl faydalandığı üzerine ancak bu yazıyı hazırladığımız günlerde ise, biz facebook ve youtube’un kapatılacağının söylendiği zamanları deneyimliyoruz, buna şahit oluyoruz. Ülkemizde de kısıtlanmadan, engellenmeden deneyimleyeceğimiz benzer etkin, olumlu, vizyoner ve yenilikçi sosyal medya paylaşımlarının liderler tarafından yapıldığı günleri görmek ve buradan tıpkı bu yazı gibi sizlerle paylaşmak isteriz.

 

Kaynaklar :

http://www.alikarakaya.com/

http://www.atifunaldi.com.tr/

http://bit.ly/1l4Vbif

http://thebea.st/1otgObW

Derleme : LiderlİK Ruhu 

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz