Almanya 2020’de 350 Bin Kalifiye İşgücü Alacak

Almanya 2020 yılı itibarıyla Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden nitelikli iş gücü alacak. Halihazırda yaklaşık 1,2 milyon kişilik açık olduğu belirtiliyor. Bu sebeple hükümet tarafından istihdamı sağlamayı AB dışındaki ülkelerden gelecek göçe açan yeni bir yasa hazırlandı. Bu bir göçü teşvik yasası. Kabul edilen yasa tasarına göre AB üyesi olmayan ülke vatandaşları da iş aramak için Almanya’ya gelebilecek; 6 aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler.

Bu kapsamda alınan kararlar gereği Almanya’da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir birim görevlendirilecek. Bu birim üzerinden nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak. Aynı şekilde nitelikli işçi alımı için vize işlemleri hızlandırılacak. Gelenlerin meslek eğitimi ve diplomaları tanınacak ve üst seviyede Almanca bilme şartı aranmayacak.

Kalifiye iş gücünün göçmen olarak kabul edilmesi konusunda yeni düzenlemeler içeren Nitelikli İş Gücü Göçü Yasası 01.3.2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Hangi mesleklerde uzman açığı var?

Aranan meslek elemanları arasında aşçılık ve gastronom, inşaat işçisi, hemşire, doktor, psikoterapist ve sağlık elemanları,  bilişim uzmanları, internet teknolojileri , IT Teknisyeni, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından meslek uzmanları, metal ve ağır sanayi işçileri alanlarında önemli işgücü açığı bulunuyor.

Nitelikli işgücünün Almanca öğrenmesi, vize işlemlerinin hızlandırılması ve diğer bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla Almanya dışında işçilerin geleceği ülkelerin sınırları içerisinde de bazı çalışmalar yapılması bekleniyor. Alman hükümetinin bu yolla işçiler ülkelerinden çıkmadan önce uyum sorununu en aza indirmeyi amaçladığı düşünülüyor. Ayrıca ülkede beş yıl çalışma zorunluluğundan sonra verilen oturma izni süresi de dört yıla indirildi.

Yeni Göç Yasasına Göre Başvuracak Adaydan İstenenler:

  • Bir mesleğinin olması,
  • İş tecrübesinin olması,
  • Diploma veya sertifikasının olması (ustalık belgesi v.s., bunun da Almanya´daki meslek eğitimi ile eşdeğer olup olmadığı değerlendirilir buna göre denklik verilir)
  • Kişinin gerektiği kadar Almanca biliyor ve geçimini sağlayabiliyor olması,
  • İş arama vizesi alabilmek için hesabında 6 ay boyunca geçinebileceği (3.500-5000 EUR arasında) bir miktar parayı blokeli olarak hesabında göstermesi istenecek.

Almanyada bir garantörü veya akrabası olan bir adayın, hesabında o parayı göstermeden de iş arama vizesi alabilme ihtimali konusu hakkında ise konunun uzmanlarına ayrıca danışmanızı öneririz.  

Bu yasa, herhangi bir mesleğe sahip olmayan/bunu belgeleyemeyen veya düşük nitelikli kişilere Almanya iş piyasasına erişim için yeni imkânlar sağlamıyor bunu da ayrıca ekleyelim. Yasa, nitelikli, uzman, deneyimli işgücünün Almanya’ya yerleşmesine imkan sağlıyor.

Almanya’da ücretlerle ilgili bilgi vermek gerekirse; asgari ücret, saatlik işçi ücretlerine göre belirlenir. 2019 yılı için saatlik ücretler minimum 8,84 Euro seviyesindeydi. Günlük 8 saat çalışılır. Buna göre aylık ücret brüt 1.557 EUR, Net 1000 EUR civarıdır.

Üniversite mezunu olanlar, mühendisler, bilgi teknolojileri üzerine çalışanların maaş ortalamaları ise 4.000-5.000 EUR aralığındadır. İş deneyimi ve uzmanlığı olan doktor, avukat, finans uzmanı gibi mesleklerde bu rakamlar 5 ile 10 bin EUR civarlarına yükselebilmektedir. Öğretmenler aylık ortalama 2500 – 3500 EUR arasında maaş alırlar.

Çalışanlar, kendi mesleklerinin dışında ayda 40 saate kadar en fazla iki ekstra iş olacak şekilde ek iş yapabilirler. Gece mesaisi yapanlar, normal saatlik ücretinin 3 katını alırlar.

Almanya’nın 2020’de istihdam edeceği kalifiye iş gücü için; 

Almanya’ya gitmeden önce bir iş sözleşmesi imzalayan (-işini Türkiye’den, muhtelif aracı kurumlar ile ayarlayanlar-) vasıflı elemanlar hemen çalışmaya başlayabilecekler. Herhangi bir iş sözleşmesi olmayanlar da Almanya’ya gidebilecekler. Bu kişilerin öncelikle bulundukları ülkenin Alman temsilciliklerinde meslek diplomalarının denkliğini onaylatmaları ve bunun dışında mesleği yapabilecek derecede Almanca biliyor olmaları istenecek. Tüm bu bilgiler resmi kurumlardan onaylatılacak. Belgeleri ve iş başvuru formları tam olan adaylara Almanya’da iş aramaları için 6 aylık vize verilecek.

Profesyonel Almanca Özgeçmiş hazırlayan adaylar, Almanya’da ilgilendikleri iş kollarında faaliyet gösteren firmalara kariyer siteleri üzerinden veya Linkedin’den başvuru yapabilirler. Bu noktada uzmanlık ve yetkinliklerinizi güçlü ve doğru ifade eden bir profesyonel Almanca özgeçmişinizin olması çok önemlidir. Bu nedenle 2020 Göç Yasası kapsamında, Almanya iş başvurularınızı rahatça yapabilmeniz için “2020 Almanya” Profesyonel Özgeçmiş Paketimizi hazırladık. (Türkiye’de İLK)

Uzman bilgimizi bu süreçte sizinle paylaşmaktan ve Almanca özgeçmişinizi uluslararası standartlarda hazırlamaktan memnuniyet duyacağız.

Paket detayları için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilir, profilinize uygun Almanca paketimizden yararlanabilirsiniz.

Arzu ettiğiniz kariyer hedeflerine ulaşmanızı kolaylaştırmak için biz buradayız.

 

Makalemizde kaynak olarak faydalandığımız linkler;
https://www.deutschland.de/tr/topic/ekonomi/uzman-eleman-gocu-yasasi-almanyada-calismak
https://tr.euronews.com/2019/12/17/almanya-da-hukumet-ve-is-dunyasi-ab-disindan-kalifiye-isci-alimi-icin-seferber-oldu
https://berlindanismanlik.com/2019/02/12/almanya-nitelikli-isci-alimi-ne-zaman-basliyor/
http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/almanyada-nitelikli-is-gucu-gocu-yasasi-2020de-yururlukte-41237594
https://www.dw.com/tr/almanya-nitelikli-göçü-hızlandırıyor/a-51706579
https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/-/2285736
https://www.bmi.bund.de/DE/themen/migration/zuwanderung/arbeitsmigration/arbeitsmigration-node.html
https://www.arbeitsagentur.de/fuer-menschen-aus-dem-ausland
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz