Banu Çakar

 

Smart Career Türkiye / Kurucu ve Kariyer Marka Stratejisti 

 

Kadıköy doğumlu. Lisans eğitimini Uludağ Universitesi İ.İ.B.F “Maliye” bölümünde, Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi “İşletme” bölümünde onur öğrencisi olarak tamamladı. Yüksek Lisansı sırasında, Türkiye çapında katıldığı bir yarışmayı kazanan 40 öğrencinden biri oldu ve burslu olarak European School of Economics (ESE) Floransa’ya giderek “Visionary Leadership” programını bitirdi.

2001 yılında Eczacıbaşı Vitra’da staj ile iş hayatına adım attı.  2003 yılından bu yana insan kaynaklarının içindedir. Yaklaşık 9 yıl süreyle, ülkemizin en büyük ağır sanayi kuruluşlarından biri olan Gemak Group’ta insan kaynakları departmanının kuruluşu dahil olmak üzere, iş analizleri, görev tanımları, beyaz/mavi yaka yetkinlikler, kritik başarı göstergeleri,  performans değerlendirme, oryantasyon yönetimi, öneri-ödül sistemleri, işe alım ve eğitim planlamaları dahil olmak üzere mavi yaka ağırlıklı kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2011 yılından beri yönetim seviyesinde sorumluklar üstlenmiştir.

2014-2016 yılları arasında Aras Kargo Kurumsal Akademisi olan Aras Akademi’nin Eğitim Müdürlüğü görevini yürütmüştür. İlgili rolünde sorumluluğunu yürüttüğü lojistik sektöründe bir ilk olan mavi yaka oryantasyon sistemi olan “İlk Adım Okulları”, Peryön, Tegep ve Brandon Hall ödüllerine layık görülmüştür. 2016 yılında ilk defa kurum bünyesinde sahanın en geniş grubu olan şube yöneticilerine kapsamlı bir “Liderlik Gelişim” programı tasarlamış ve 5 modülden oluşan liderlik eğitimleri tüm Türkiye’de 750 beyaz yaka yöneticiye, kendisi dahil olmak üzere yönetiminde olan akademi ekibi tarafından verilmiştir. Program, kurum içinde dış tedarikçi kullanılmadan tasarlanıp uygulanan ilk liderlik programı olmuştur. Ek olarak, Aras Akademi kurumsal web sitesinin içerik iskelet ve site haritasını oluşturmuş, kullanıma açmıştır. 5.000 + kullanıcı olan online eğitimlerin sayısı ise kendisinin akademi liderliğinde 6 katına çıkarılmış ve mobil giriş devreye alınmıştır.

Meslek hayatı boyunca eğitim verdiği kişi sayısı 3.000’ün üzerindedir. 2018 yılında Smart Career Türkiye’yi kurmuştur. Türkiye’nin ilk Yönetici Özgeçmiş Yazarıdır. (Master Executive Resume Writer – MRW) 2009 yılından beri dijital dünyanın içindedir. Officevibe sitesi tarafından gerçekleştirilen “Top 25 HR Influencers” listesinden ilham alarak yapılan çalışmaya göre; Türkiye’nin sosyal medyadaki en etkili 25 İK’cısı arasında yer almıştır. Süregelen yıllar içerisinde kendi ismini taşıyan bloğu, 400’ün üstünde blog yazısı ile referans/kaynak gösterilen blog arşivi olarak en popüler insan kaynakları ve liderlik bloglarından biri haline gelmiştir. Kendi adını taşıyan Youtube kanalını da 2017 yılında aktive etmiş ve 170’nin üstünde video ile Türkiye’nin ilk İK’cı “youtuber”ı olmuştur 🙂  Youtube kanalında düzenli olarak kariyer yönetimi, iş hayatı ve kişisel markalaşmaya dair video içerikleri üretmektedir.

Akreditasyonları

 

  • OCC (Odyssey Certified Consultant) : Odyssey Danışılan Danışman
  • CPBA (Certified Professional Behavior Analyst)
  • TriMetrix (Davranıs, Motivatör, Yetenek, Boyutsal Denge): CPHDA (Certified Professional TriMetrix High Definition Analyst)
  • EQ (Duygusal Zeka): CPEQA (Certified Professional EQ Analyst)
  • İş Yeri Stresi: CPJSA (Certified Professional Job Stress Analyst)
  • Assesor (Değerlendirici)

 

 

Kitapları

 

İnsan Kaynakları alanında “Ruhsal Zeka” kavramını aynı zamanda iş hayatı içerisinde “Ruhsal Zekası yüksek İnsan Kaynakları” ve “Ruhsal Zekaya dayanan Yönetim/Liderlik” kavramını ülkemizde İLK kez bir İK Profesyoneli olarak telaffuz ederek sadece iş odaklı bir liderlik tarzı değil, liderliği ruhsal yönü ile bir bütün olarak değerlendirerek, liderlik ruhu bakış açısının temellerini atmış ve bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konudaki çalışma, araştırma ve incelemeleri doğrultusunda iki kitap yazmıştır:

 

–  İlk kitabı Ruhunla Düşün – Hayatta, Aşkta, İşte Ruhsal Zeka (SQ), Mayıs 2014

–  İkinci kitabı Ruhsal Zeka (SQ) – İyi İnsan, Haziran 2018