Anlam duygumuz bizim hayat misyonumuzdur

Herkesin sizi sevmesini beklemeyin hatta istemeyin.

Siz yolunuzda ilerlerken bu pürüzler yavaş yavaş kendiliklerinden ortaya çıkacaklardır.

Elbette etkilenmemek mümkün değil ama onları görün ve yolunuza devam edin.

Sandberg kitabı Lean In’de buna benzer bir durumu şöyle anlatıyor :

“Altı aydan az bir süre sonra Facebook’ta çalışmaya başladığımda, Mark’la oturup ilk resmi performans değerlendirmemi yaptık. Bana söylediği şeylerden biri şuydu : Herkesin beni sevmesi için duyduğum arzu yapacaklarımı engelleyecekti. Bana, eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsam, herkesi memnun etmeye çalışmamam gerektiğini, çünkü bunun mümkün olmadığını anlattı. Eğer herkesi memnun ediyorsan, yeterince ilerleme kaydedemiyorsun demektir. Mark haklıydı!”

Herkesin sizin başarılarınızı alkışlayacağını veya takdir edeceğini de sanmayın. Bunu ne kadar erken kabul ederseniz gözyaşlarınız ile kalbiniz arasındaki bağ o kadar güçlü olur. Yol devam ederken, bazı duraklara bir daha uğramayabileceğinizi anlayın.

ABD’li aktör S. Stallone, kendisini üne kavuşturan ve dünya rekoru kıran Rocky filmini çekmeden önce elinde kendi yazdığı senaryosu ile bir çok yapımcıyı dolaşıyor ama kimseye beğendiremiyor. Senaryoyu çekebileceğini söyleyen bir yapımcı da Stallone’den aktör olmayacağını düşünüyor, “Filmi yaparım ama sen oynamazsın başkası oynar” diyor. Stallone kabul etmiyor, inatla devam ediyor. Çünkü hem senaryosuna inanıyor hem de iyi bir oyuncu olduğuna. Ve günün birinde işte hepimizin izlediği o efsane Rocky beyazperdeye taşınıyor, Stallone’da ünlü bir aktör oluyor. Acaba zamanında Rocky filmini çekmek istemeyen yapımcılar, film dünya rekoru kırdığında ve Stallone çok sevildiğinde, ne düşünmüşlerdir? 

(Ruh’unla Düşün – Banu Çakar)

Herkese kendinizi sevdirmek gibi boş bir gayret göstermeyin.

Eğer kendi değerlerinizle uyumlu ve başarılı olduğunuza inandığınız işler yapıyorsanız dahi mutlaka kendi etik ve kişisel değerleri farklı olanlar karşınıza çıkacaktır.  Karşınıza çıktıkları anda da bu tip insanları hissetmeniz mümkündür.  Çünkü insan kendi mayasında olmayan şeyden kaçar.  Mayanızda ne var ise, siz de o’sunuz demektir.

“Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.” 

(Hz.Muhammed- SAV)

İnsanlarla çalışmak başka, hakaret ve/veya suçlama yapmak başkadır. İşin rengini değiştirir. Bu hem özel hem de iş hayatımız için aynen geçerlidir. Bir insan kendi değerleri ile uyumlu, benzer değerlerdeki insanlarla beraber olur. Veya kendi değerlerine benzer değerleri olan kurumlarda çalışır. Ancak bu şekilde kendisini huzurlu ve rahat hissedebilir. İnsanları ortak paydada buluşturan değerleridir.

İnsanların değerleri uyuşuyorsa sevgi oluşur.

Örneğin, gayet açıklıkla belirtebilirim ki; kişisel değerlerimin uyuşmadığı gördüğüm ve dolayısıyla sevgi duymadığım kişiler mevcut. Sizde benzer durumları yaşıyorsanız, değerlerinizin uymadığını gördüğünüz ve sevgi duymadığınız durumlar için kendinizi suçlamamalısınız. Sadece bunun son derece normal olduğunu bilin. Hiçbirimizin herkesi memnun etme gibi grostonluk bir misyonu yoktur. Olmamalıdır da!

Çünkü biz insanlar için, hayatımızdaki varlık sebeplerimiz ile yaptığımız iş arasında bir köprü kuruyorsak o şeyler bizim için anlam kazanır. Bu hayatımızdaki misyondur. Anlam duygumuz, bizim misyonumuzdur.

Şimdi düşünün ve cevaplayın :

  • Yaptığınız iş sizin için anlamlı mı?
  • Beraber olduğunuz insanla ve/veya etrafınızdaki insanlarla değerleriniz uyuşuyor mu?
  • Çalıştığınız kurum ile değerleriniz uyuşuyor mu?
  • Yaptığınız iş ile kendi hayatınız ve yetenekleriniz arasında köprü kurabiliyor musunuz?
  • Sizi eleştiren ve/veya sevmeyenler var mı?
  • Herkesi memnun etmeniz mümkün mü?
  • Herkesin sizi sevmesi mümkün mü?
  • Potansiyelini ve yeteneklerinizi tam anlamıyla kullandığınızı ve doğru yerde kullandığınızı düşünüyor musunuz?
  • İçsesiniz rahat mı?

İçsesiniz size, bulunduğunuz yerde ve/veya etrafınızda olan kişilerle anlam kazanmadığınızı, bir şeylerin eksik olduğunu söylüyorsa, mutlaka orada bir eksiklik vardır.

Çünkü liderler, iç referansları kuvvetli olanlar arasından çıkar. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz