2015’te dijital pazarlama ve sosyal medya nereye gidecek?

Aylık ulaşım ve iş dergisi UniBusiness’ın bu ay sayısında dikkatimi çeken, Dijital iletişim danışmanı Kozan Demircan tarafından kaleme alınan makalede dijital pazarlamanın yükselen trendleri konu ediliyordu. Makaleden bazı alıntılar ile bu trendleri sizlerle paylaşacağım.

Sosyal medyasız bir ilerlemenin olamayacağı, dijital okur yazarlığının son derece önemli bir yetkinlik olduğu söylediğimiz bu günlerde, her şey “içerik”…

Dolayısıyla ürettiğimiz içeriklerin pazarlaması en az içerik kadar önemli ve kritik. Hatta kanımca, içerik üreticileri olan her kişi ve/veya kurum yayıncı kimliğini netleştirecek. Nitekim, blogları bir nevi uzmanlık gazeteciliği olarak gördüğümü belirtmiştim.

2015’te dijital pazarlama ve sosyal medya nereye gidecek?

 • Facebook ve Twitterda tanıtım yapmak istiyorsak para ödeyip satın alacağız: Facebook gibi, Twitter gibi, Google gibi mecralar artık internet için hangi içeriğin önemli olduğuna karar veriyor ve yayılımda belirleyici oluyor. Sosyal medyada artık organik erişimin dışında kitleye erişip satış, tanıtım, pazarlama yapmak istiyorsak bunu satın alacağız. Sosyal medya üzerinden dijital pazarlama kampanyaları daha önemli hale gelecek.
 • Medya sosyal ağları kullanarak hangi haberin ne kadar okunduğunu görüyor. Ancak, hangi haberin ne kadar okunacağına, haberin kime ulaşacağına karar veremiyor. Buna Google veYandex gibi arama motorları ile Facebook gibi sosyal ağlar karar veriyor. Google gibi internet devlerinin yazdığı algoritmalar hangi haberin kaliteli olduğuna otomatik olarak karar veriyor. Bizim bundan haberimiz dahi olmuyor.
 • Hangi reklamın ne kadar popüler olacağına, hangi videonun viral olacağına, hangi pazarlama kampanyasının satışları artırarak başarılı olacağına Google, Yandex, Youtube, Facebook, Twitter gibi kanallar karar vermekte.
 • 2015-2018 zorlu bir dönem. Dijital pazarlamada, online mağazalar ve e-posta pazarlamasına odaklanmak gerekiyor.
 • Önümüzdeki üç yıllık süreçte, Facebook gibi genel sosyal ağların etkisini kısmen yitirerek özel sosyal ağların yaygınlaşacak.
 • Müşteriye özel içerik pazarlama yapılacak. (Not: Neredeyse her mecrada kişiye özel, kişiselleştirilebilen şeylerden bahsediyoruz.)
 • Mobil pazarlama ve mobil satış dijital pazarlamanın kralı olacak.
 • Video bloglar yoluyla küçük işletmeler küresel hedef kitleye daha kolay ve ucuza ulaşacak.
 • Markalar, sosyal medyada olmak ile genişliyorlar. Sosyal Medya’da bulunmayarak bir firma hatta her bireyin kişisel bir marka olduğundan hareket edersek birey de dahil, herkes kendini sınırlamış olur.

 

1 Yorum Var
 • çocuk ayakkabısı
  Posted at 18:44h, 03 Mart Cevapla

  Banu hanım çok açıklayıcı ve faydalı bir makale hazırlamışsınız. Sonuna kadar okudum gayet açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz elinize sağlık.

Yorum Yaz