Dünya’nın önde gelen CEO’ları sosyal medyadan bihaber (miş)

Yok hatalı okumadınız. Önde gelen CEO’lar sosyal medyadan baya baya habersiz (-miş-) 🙂 Bunu ben değil, Dünya çapında yapılan araştırmalar ve istatistikler söylüyor. Günümüzde dijital medyanın etkisi hayli yüksek iken, başlıktan da okuduğunuz üzere dünyanın önde gelen CEO’ları sosyal medyadan habersiz (-miş-).

Detaylara bakalım :

Dr. Leslie Gaines-Ross dünyanın önde gelen itibar uzmanlarından…

Uzun yıllardır kurumsal itibar üzerine çalışan Dr. Leslie Gaines Ross, global halkla ilişkiler şirketi Weber Shandwick’te itibar stratejisti olarak çalışıyor. “Corporate Reputation” (Kurumsal İtibar) ve “CEO Capital” (CEO Sermayesi) adındaki iki kitabı da bu alandaki literatürün en önemli kaynaklarından sayılıyor.

Gaines-Ross, 10 yıl önce olduğu gibi bugün de CEO’ların itibarının, şirket itibarının yüzde 50’sini oluşturduğunu düşünüyor. Sosyal CEO’ların yükselişi konusunda iddialı olan Gainess-Ross, sosyal medyanın yükselişinin, CEO’lara yeni bir sorumluluk yüklediğini söylüyor.  Kendisi ile bu konuda yapılan bir söyleşide; “Bence önümüzdeki 10 yılda şirketlerin itibarları CEO’larının ne kadar sosyal olduğuyla şekillenecek. Önümüzdeki 10 yılda birçok CEO sosyal medyanın platformlarından birini kullanıyor olacak. Sosyal bir CEO, şirketini daha insancıl, daha açık, daha şeffaf gösteriyor.” diyor. (*)

 

Dünyanın önde gelen CEO’ları, dijital dünyanın dışında yaşıyor.

CEO.com ve Domo işbirliği ile yapılan bir araştırmaya göre(*), Fortune 500 listesindeki Dünyanın önde gelen ilk 500 CEO’sunun sadece 160’ının bir sosyal medya platformunda hesabı bulunuyor.

CEO’ların yüzde 68’i hiçbir sosyal medya ağına üye değil.

CEO’ların sadece yüzde 32’si, en az bir sosyal ağda hesaba sahip. Ancak geride kalan kesim Facebook, Twitter veya bir başka sosyal medya ağında yer almıyor. Verilere göre, ABD’nin en büyük şirketlerinin başında yer alan CEO’ların sadece 28’nin Twitter hesabı var. Facebook hesabı olanların sayısı ise 38. Google + ise sadece 5 CEO’nun ilgisini çekmeyi başarabilmiş 🙂

Sosyal medya kullanan CEO’ların ana tercihi ise Linkedin.

Fortune 500 CEO’larının neredeyse 3’te 1’i, LinkedIn hesabına sahip.

2013’te LinkedIn’de profili bulunan CEO sayısı 140.

Linkedin’de 500’den fazla bağlantısı olan CEO sayısı ise 25.

HP’nin CEO’su Meg Whitman, JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon, General Electric’in CEO’su Jeffrey Immelt, Marriott International’ın CEO’su Arne Sorenson olmak üzere toplam 5 CEO’nun Linkedin’de 100 binden fazla takipçisi bulunuyor.

1930 doğumlu ABD’li işadamı Warren Buffet, ilk tweet’ini Mayıs 2013’te attı. Yaptığım bu araştırma ve derlemeyi güncellerken bugün itibarıyla twitter hesabına baktığımda sadece 9 tweet gördüm. Belki de tweet atıyor ve siliyor 🙂 Buffet, buna rağmen 1 milyonu aşkın takipçiye sahip.

Ülkemiz yöneticilerinin temel haber kaynağı ise basılı gazete ve masaüstü internet.

İngiltere merkezli uluslararası bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Grant Thornton’un sosyal medya hakkında global düzeyde 2721 katılımcı ile yaptığı bir araştırma(*) sonuçlarına göre, ülkemizin sosyal medya kullanımında son derece aktif olduğu ve araştırmada Türk yöneticilerin yüzde 100’ü haftada üç veya daha fazla gazete okuduğu saptanmıştı.

Böylece, kendimizden de anlayabileceğimiz gibi sosyal medya kullanımında gelişmekte olan ülke şirketleri, gelişmiş ülkeleri ikinci plana atıyor.

Türkiye’de ise sosyal medyayı kullandığını belirten şirketlerin oranı genel katılımcıların yüzde 73’ü.

Ülkemizin yöneticileri temel haber kaynağı olarak yüzde 21,20 lik oranla basılı gazete ve masaüstü internet birinci sırada gelirken, onu yüzde 17,30’luk oranla televizyon, yüzde 15,40’lık oranla elektronik gazete ve mobil internet izliyor.

Türkiye, dünyada İK yönetiminde sosyal medyaya en fazla önem veren ülkelerden biri.

The Boston Consulting Group (BCG) tarafından yayınlanan “Creating People Advantage / İnsan ile Avantaj Yaratmak” (*) 2014-2015 raporuna göre Türkiye, dünyada İK yönetiminde sosyal medyaya en fazla önem veren ülkelerden biri. Rapor, WFPMA (İnsan Yönetimi Dernekleri Dünya Federasyonu) işbirliğiyle 101 ülkenin farklı sektörlerinde görev yapan 3500’den fazla yöneticinin online anket cevapları ve 64 şirket yöneticisi ile yüz yüze yapılan görüşmeler temel alınarak hazırlanmış, ülkemizde de Peryön (Türkiye İnsan Yönetimi Derneği) işbirliği ile araştırmaya 67 yöneticinin katılımı sağlanmıştı. İnsan kaynakları yönetimindeki kritik trendleri inceleyen rapor serisinin sekizincisi olan bu rapora göre ülkemiz,  dünyada insan kaynakları yönetiminde sosyal medyaya en fazla önem veren ülkelerden biri. Türkiye sosyal medyanın gücüne inanıyor.

Raporda dünya genelinde en önemli gündem maddeleri arasında ilk 10’da yer almayan sosyal medya başlığı, Türkiye’de ikinci en önemli alan.

Dünya genelindeki en önemli beş başlık söyle:

  1. Liderlik
  2. Yetenek yönetimi
  3. Davranış ve kurum kültürü
  4. İK ve İnsan stratejisi
  5. Çalışan bağlılığı

Türkiye’de  öncelikli görülen ilk beş başlık şu şekilde:

  1. Yetenek yönetimi
  2. Sosyal medya
  3. Liderlik
  4. İşverenin marka imajı
  5. Davranış ve kültür

 

**********

Yazıda bahsi geçen bilgilerin yer aldığı kaynaklar :

(*) http://www.capital.com.tr

(*) http://www.ntv.com.tr/arsiv/id/25459887

(*) http://www.webmasto.com/ceo-sosyal-medya-raporu-2014

(*) http://www.grantthornton.com/

(*) https://www.bcgperspectives.com/content

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz