2021’e yaklaşırken Top 10 Yeni Özgeçmiş Taktiği (Yöneticiler Mutlaka Uygulamalı)

2020 ile yeni bir on yıla girdik (biraz da zor girdik, 2020 yılı çok ilginç deneyimleri yaşadığımızı bir yıldı) ve biz üst düzey yöneticilerimizi, işe alımcıların gözünde ayırmak için yönetici özgeçmişlerine ve kariyer pazarlamanın içine dahil ettiğimiz yeni taktiklere sahibiz. Bir yönetici özgeçmiş uzmanı olarak, yeni yılda yöneticilerin odaklanmaları gereken 10 taktiği aktarmak isterim:

  1. Yönetici özgeçmiş başlığınızı (profesyonel tanımlamanızı) yazarken gelişmiş pazarlama taktiklerini dahil edin. 2020’de her şey işe alım yetkilisinin, karar vericinin veya headhunter’ın dikkatini çekmekle ilgili. Yöneticiniz özgeçmişiniz, gerek profilinizin kariyer markası tanımlamaları gerekse görsel düzeni bakımından güncel değilse, yönetici özgeçmişiniz dikkatleri çekmeyecektir.
  2. Parlak yetenekleri cezbetme yeteneğiniz mevcut ise, buna örnekler verin. 2020’de en önemli şey, kurumsal hedefleri aşan planları uygulayabilen etkili ekipler oluşturmak. Yani, yüksek vasıflı yetenekleri çekebilmelisiniz. Harika çalışanlar sizin için çalışmak ister ve siz de en iyiyi çekme konusundaki geçmişinizi ifade edebilirsiniz.
  3. Hedef konumunuzla ilgili ölçülebilir başarıları belirtin. Özgeçmişinizdeki görevlerin ana hatlarını çizmek için son on yıl yeterlidir. 2020’nin etkili yönetici özgeçmişleri, ne kadar iyi para kazandırdığınızı, yetenekleri çektiğinizi, tasarruf sağladığınızı, riski azalttığınızı, bir süreci iyileştirdiğinizi veya şirket kültürüne olumlu katkıda bulunduğunuzu göstermek için ilgili başarıları yazmakla ilgilidir.
** C-Suite / Executive özgeçmiş yazma hizmetlerimiz, bu ilgili bilgileri
yönetici özgeçmişinize nasıl dahil etmeniz gerektiği ile ilgili size rehberlik ediyor.

 

 

  1. Yöneticilerin yaptığı yaygın bir hata, özgeçmiş yazımında yalnızca kendi isteklerine odaklanmaktır. Bu çok büyük bir hatadır. Neden? Özgeçmişinizi okuyan kitleyi hesaba katmazsanız; okuyucunuzun dikkatini kaybetme riskiyle karşılaşırsınız. Yalnızca yönetici özgeçmişinizde kendinizin ne istediğinize odaklanırsanız ve karşı tarafın özgeçmişinizde görmek istediği şeyleri es geçerek, dahil etmez iseniz, o işi almama riskinizi de artırırsınız.
  2. Yönetici özgeçmişinizde insan liderliği becerilerinizi vurgulamaya odaklanın. Hiçbir şirket kurumsal veya yetenek kaynaklarının kötü yönetilmesini istemez. Bireyleri liderliğe nasıl yönlendirdiğiniz ve kariyer planlamalarına nasıl katkıda bulunduğunuza ilişkin başarılarınız mevcut ise; dahil edebilirsiniz.
  3. Stratejik kariyer markalamanızda; pazar eğilimlerini belirleme ve bunlardan yararlanma yeteneğinizi de gösterin. Pazar kaygan ve öngörülemez olabilir. Jeopolitik riskler, piyasa riskleri, ekonomik riskler vb. olabilir. Etkili liderler çevik aksiyon alabilir, gelir yaratabilir, karlılığı maksimize edebilir ve çoğu durumda fırsatları görebilirler. Gelirleri ve karları artırmak için trendlere odaklanma ve yürütme planları oluşturma becerinizi gösterin. Bu, yönetici özgeçmişinizi diğer özgeçmişlerden ayıracaktır.

 

 

  1. Yakın zamandaki başarılarınızı vurgulayın ve kıdeme odaklanmayın. Kıdemden ve görev tanımlarınızı maddelemekten ziyade başarılara odaklanarak özgeçmişinizi yaşsız hale getirin. Bu hususa, “25 yılı aşkın deneyim” gibi ifadeler veya “tecrübeli” gibi kelimeler kullanarak dokunun; ve yakın zamanda elde ettiğiniz başarılara odaklanın.
  2. Yönetici özgeçmişinizi içeriği yazarken çözüm odaklı düşünme sürecinizi de gösterin. Gelişmiş özgeçmişler, adayın eleştirel düşünme yaklaşımını ve çözüm odaklı zihniyetini sunabilir. Mevcut zorluk neydi, ne aksiyon alındı, sonuç ne oldu şeklinde ifadelere yer verebilir. Geçilen zorlukların, gerçekleştirilen eylemlerin ve üstlenilen her rolde kazanılan sonuçların ana hatlarını çizmek, karşı tarafa arzu edilen bir düşünme modeli hakkında güçlü bir izlenim verecektir.
  3. Yönetici olarak kendinizi daha çok iş ortağı olarak sunmanızı öneririz. Bugünün yöneticileri çevik iş ortaklarıdır. Kerli ferli yöneticilerin fildişi kulelerde oturduğu günler geride kaldı. Üst düzey liderlerin kişisel kariyer markalarına dair etkili sunumları, ortaklık düşüncesine, yatay organizasyon şemalarına ve işbirliğine dayalı iş akışlarına liderlik etme ve benimseme becerilerini içerir.
  4. Yönetici özgeçmişinizi etkili bir şekilde kullanın; sadece yazmakla yetinmeyin. Bir yönetici olarak, özgeçmişinizi nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı da bilmeniz gerekir, bu da onu doğru yerlere, doğru şekilde kendinizin paylaşması anlamına gelir. Şunu düşünün: İşe alımların %21’i online başvuru kanallarından gerçekleşiyor. Arama aktivitesini kendi başınıza yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Etkili bir karar vericiye; başkaları tarafından sunulan özgeçmişler, birinin o kişilere doğrudan ulaşması ve direkt olarak onları etkileyebilmesi kadar ağırlık taşıyamaz maalesef.

 

Bu yeni taktikleri uygulamanız size fayda sağlayacaktır.

 

** Smart Career Turkey, profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK ve TEK Kişisel Kariyer Markalama (Career Branding) ajansıdır. 

C Suite ve Yönetim kademesi kariyer paket hizmetlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayınız. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz