Çok Yönlü Kariyer Sahibi Olmak Nedir?

“Kariyer”, “İş” ve “Meslek” tanımları birbirinden farklıdır.

Kariyer; Latin ve Fransızca kökenli bir sözcük olup, 19.yy başlarında bugünkü haliyle kullanılmaya başlamıştır, hareket edilen yol veya patika anlamına gelir. Kişinin işi veya mesleği bir başkası ile aynı olabilir ancak kariyeri tamamen kendine özgüdür ve onun kişisel geçmişini ifade eder.

Meslek; bir hizmet ya da mal üretmek ve karşılığında para kazanmak için yapılan belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerileri ifade eder.

İş; bir işyeri içinde gerçekleştirilen faaliyetler demektir. İki kişinin işinin aynı olması; aynı kurumda aynı unvanla çalışmalarıyla mümkündür.

Kariyerimiz boyunca bir ya da iki tane mesleğimiz olabilirken, çok sayıda işimiz olabilir.

Kariyer her zaman düz bir çizgide doğrusal şekilde ilerlemez. İlerlemek zorunluluğu da yoktur. Kariyer, çok yönlüdür. Bu nedenle karşısına çıkan durumlar, olaylar ya da şartlar karşısında kariyerini esnek ve çevik bir şekilde şekillendirebilen kişi kariyerinin heykeltraşı olur.

Kariyer yönetiminde iki husus önemlidir:
– Birincisi; kişiliğiniz, becerileriniz, yetkinlikleriniz, uzmanlığınız
– İkincisi; kurumların (-tüm potansiyel müşterilerinizin-) ve sizin ihtiyaçlarınız

Bu iki kümenin kesişimi ise, kariyer heykeltraşlığı yapılacak ve kazanç sağlaması yüksek potansiyel alandır.

Kariyerinizle ilgili uzun vadeli bir vizyona sahip olursanız, odaklanacağınız bir şeyiniz olur. Kariyerinize dair bir vizyon edinin. Bu vizyon sayesinde bütün kariyerinize yön verecek bir odak noktanız olacaktır. Hayatta kendinizi her yönden başarılı hissettiğiniz olayları/durumları hatırlayın. Başarıyı nasıl tanımladığınıza dikkat edin. Bugüne kadar değerlendirdiğiniz tüm işleri/pozisyonları not alın. Hepsinde aynı istek içinde miydiniz?

Bugünden geleceğe gidin, 10 yıl sonra 20 yıl sonra kariyerinizde hangi noktada olmak istiyorsunuz? Bunu hayal ederken kendinizi sansürlemeyin.

Gördüğünüz gelecek, sahip olacağınız gelecektir!

İçinde bulunduğumuz bu dönem, iş düzenin ve bir çok şeyin bir anda değişebileceğini / değişeceğini net olarak gösterdi. Bu dönemin bize gösterdiği bazı şeyleri bu videoda anlattım. Özellikle tek bir işe/mesleğe bağlı kalmamanın önemini de bu dönemin ayrıca gösterdiğini düşünüyorum.

Youtube kanalımda çok yönlü kariyer sahibi olmakla ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Tüm kariyer hizmetlerimiz için ise websitemizi inceleyebilir iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz