Pandemi Sırasında Yönetici – C Level Roller için İş Arama

Yönetici/Executive seviyede bir iş araması, sağlıklı ve normal ekonomik zamanlarda bile dikkatli hesaplamalar ve uzun süreleri alır. Ocak ayından bu yana süregelen salgın ile birlikte, yönetici iş arama stratejileri de taktiksel iyileştirmelere ihtiyaç duymaktadır.

Pandemi sırasında sabır ve doğruluk yönetici iş arama başarısını destekler. Oluşturduğunuz iletişim ve planlarda hassasiyet gerekir, faaliyetlerde ise ana amaç kalıcılık olmalıdır.

Yönetici seviye iş aramalarında farklı olan nedir?
Daha yavaş hareket etmek / Daha uzun arama süreleri / Daha fazla çevrimiçi-online etkinlik, Network

Birçok kurum halihazırda “bekle ve gör” stratejisi ile işe alım da dahil olmak üzere önemli kararlar vermeden önce dünyada neler olacağını görmek için süreci dikkatle izliyorlar. Bu, üst kısımda yani yönetici-C Seviyede daha az geçiş ve harekete neden olabilir.

Ancak, C düzeyi roller ve liderlere her zaman ihtiyaç duyulur. Eğer bir CEO veya büyük bir iş lideri kurumdan ayrılırsa – bu eşi benzeri görülmemiş zamanlarda bile- kurumda hemen bir yedek aranacaktır.

C düzeyi roller daha uzun arama sürelerine yol açar. Sabır esastır, ancak arkanıza yaslanıp pasif olarak bilinmeyen doğru zamanı beklemeye de gerek yoktur. Bir kariyer planı oluşturarak, iş arama hazırlıklarını dikkatli bir şekilde yapmaya devam edin. Çünkü fırsat gelirse, hazır olmak istersiniz!

Özgeçmişinizi global standartlarda güncellemek ve mesajlara yönelmek için uygun zamanlar. Bu dönemde atacağınız her tohum filizlenmeye potansiyeli taşır elbette uygun bir toprağa atmak şartıyla. Odaklanmanızı ve ilerlemenizi sağlayan günlük aktivitelerle bir iş arama planı oluşturun. Faaliyetleriniz arasında hedef şirketleri araştırmak, teklifleri ihtiyaçlarla uyumlu hale getirmek için kurumsal acı noktalarını (kurumun problemlerine çözüm önerileri ile) belirlemek ve karar vericileri radara almak yer alabilir.

Gözlerinizi, kulaklarınızı ve iletişiminizi açık tutun. Hassas hareketler yapın.

Son olarak, birçok kişi LinkedIn’de daha fazla zaman harcıyor. Şimdi Linkedin’i öğrenmek, güçlü ve kişisel-yönetsel markanızı doğru ifade eden bir profil oluşturmak, düzenli olarak etkileşim kurmak ve çevrimiçi ağ oluşturma olanaklarından yararlanmak için en iyi zamandır.

Yönetici seviyede iş aramada değişmeyen nedir?
Network, İtibar yönetimi ve Görünür olmak!

Belirsizliğe rağmen, şimdi özellikle iletişim ve network faaliyetleri söz konusu olduğunda ayağınızı gazdan çekmenin zamanı değil.

İki temel amaç için ilişki kurmaya ve geliştirmeye devam edin: Artan bilgi ve Artan görünürlük.

Güçlü bir lider, hem kısa hem de uzun vadeli başarıyı desteklemek için stratejik iş hareketleri ve pivotlar yapmanın değerini bilir. Kariyeriniz de bundan farklı değildir. Güncel ve görünür olun; böylece fırsatlardan hızlı bir şekilde yararlanabilirsiniz. Hangi işletmeler gelişiyor ve işe alım yapıyor? Hangileri mücadele ediyor? Kesintiden, büyümeden veya değişmeden siz bir yönetici olarak nasıl faydalanabilirsiniz?

Ayrıca, hangi liderlik becerilerinin hem yakın hem de uzun vadede çok değerli olduğunu düşünüyorsunuz?

İşverene değer önermenizde ki boşlukları algılarsanız, bunlar proaktif olarak sizi hedeflenen pozisyonlar için daha iyi bir konuma getirmek için nasıl ele alınabilir ve revize edilebilir? Şimdi yatırım yapma zamanı!

Son olarak, etkili bireylerle-karar vericilerle bilinçli bir şekilde bağlantı kurmak ve ağınızı hedefli bir şekilde büyütmek için LinkedIn stratejinizi oluşturun. Kişisel hedeflerinizi ve kariyerinizdeki iyileştirmeleri daha güçlü desteklemek için kimlerle uyum sağlayabilirsiniz? Hangi bireyler sizi fırsatlara daha iyi bağlayabilir? Ek olarak, şu anda başkalarına nerede-hangi alanlarda değer katabilirsiniz?

Akılda kalan ve kendinizi değerli bir kaynak olarak kanıtlamak, sunmak (pazarlamak), en iyi işler için görünür ve düşünülmüş olmak açısından kritik öneme sahiptir. Hedef bölgelerdeki iş faaliyetlerini yakından takip edin. Büyüme ve aktivitenin nerede meydana geldiğini izleyin. Proaktif olarak, geçici bir rol veya danışmanlık pozisyonunda bile mevcut işin zorluklarına uygun bir çözüm olarak kendinizi tanıtabilirsiniz. Geçici pozisyonlar, kuruluşların şimdi yatırım yapması için daha az riskli olabilir, ancak gelecekte size umduğunuzdan fazla kapı da açabilir.

 

Pandemi Sırasında Yönetici – C Level Roller için İş Arama:
Salgın sırasında bir iş geçişi planlayan yöneticiler için yol haritası şu;

Hazır olmanız gerekmeden önce hazır olun. Bir sonraki önemli rol kendini gösterdiğinde yetişmek için acele etmek sizi dezavantajlı bir duruma sokabilir. Şimdi araştırma, geliştirme, kendinizi konumlama ve markalama, şık ve benzerlerinden ayrışan bir ifade (özgeçmiş) iletişim ve network yatırımları yapmanın zamanı. Yönetici kariyerinizin başarısını ve geçişini desteklemek için bir adım önde olun. Ve bunu sabır, hassasiyet ve kararlılıkla yürütün.

 

Modern ve global standartlarda bir C Level / Yönetici seviye özgeçmiş (Türkiye’de İLK) ve LinkedIn profili de dahil olmak üzere proaktif olarak güçlü iletişim veya iş arama stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacak bir iş ortağı arıyorsanız, biz işinizi kolaylaştırmak için buradayız.

Daha fazla bilgi için web sitemizi ve paketlerimizi inceleyebilir, iletişime geçebilirsiniz. Tıklayın.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz