Yönetici Olarak Değerinizi Nasıl Sahiplenip Paylaşabilirsiniz?

Yönetici düzeyindeki müşterilerimin çoğu kendileriyle “övünmekte” zorlanıyor. Benzersiz yönetici değerlerini paylaşmaktan zaman zaman çekinebiliyorlar.

Aynı kişiler kariyerlerinde büyük başarılar elde ettiler; milyar dolarlık küresel operasyonlara öncülük ettiler; kurumun pazar payını 1.liğe çıkardılar ve 1.000’den fazla kişiden oluşan yüksek performanslı uluslararası ekipleri yönettiler.

Yine de, bir özgeçmiş yazma zamanı geldiğinde, bu üst düzey profesyonellerin çoğu duraksıyor ve başarılarını yazıp yazmama konusunda çekingen davranabiliyor.

İşte mesele şu ki, zorlu rakiplerine karşı rekabet etme zamanı geldiğinde geri durmak size yardımcı olmaz.

Marka gurusu William Arruda’nın sözleriyle,

“Kişisel markalaşma sizinle ilgili değildir. Başkalarına sunduğunuz değere damga vurmakla ilgilidir”.

İyi yapılan kişisel markalaşma, kendini övme veya kendini büyütme değildir.

Kişisel markanız, başka birine sunabileceğiniz değer vaadini iletmekle ilgilidir.

“Övünmek” konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, şu taktikleri deneyin:


• Gerçeklere odaklanın.

Ayrıntıların ve sayıların sizin için konuşmasına izin verin. Ödüller kazandıysanız, tasarruf sağladıysanız, para kazandırdıysanız veya iyileştirmeler başlattıysanız – bu gerçekleri gururla paylaşın. Övünmüyorsunuz; geçerli ayrıntılarınızı paylaşıyorsunuz.

• Otantik olun.

Ayrıntıları bireysel ses tonunuzla ve kim olduğunuzu yansıtan sözcüklerle paylaşın. Paylaşımlarınızı süslü kelimeler veya karmaşık örneklerle aşırı şişirmenize gerek yok. Sadece kendiniz olun ve değerinizin doğal olarak parlamasına izin verin.

• Seçici olun.

Sizi heyecanlandıran birkaç büyük galibiyet belirleyin. Sevdiğiniz ve zevk aldığınız şeyler hakkında konuşmak daha kolaydır. İlk 3 büyük kariyer galibiyetinizi seçin ve bunları ayrıntılı olarak paylaşmak için hazırlayın (flört ettiğiniz kurumla nasıl uyumlu olduklarını göz önünde bulundurarak).

• Uygulama.

Daha fazla konuşkan ve tanıtıcı olana kadar kendi kendinize yüksek sesle alıştırmalara başlayın. Kendinizi konuşurken kaydedin veya bir aynanın önünde durarak kendinizi değerlendirin, sizi benzersiz kılan şeyin 1 dk.lık kısa bir özetini paylaşmayı tasarlayın.

• Sahibi olun.

Yeteneklerinize güvenmezseniz, diğer insanlar da güvenmeyecektir. Kendinize inanmıyorsanız, başkalarını, özellikle de size işe alarak onların yatırımına layık olduğunuza karşınızdakileri ikna etmeniz kolay olmayacaktır.

• Son olarak, düşüncenizi yeniden çerçevelendirin.

Övündüğünüzü düşünmek yerine, paylaşmaya değer verdiğinizi düşünün. Nihayetinde yaptığınız şey bu – kişisel değerinizi paylaşmak. Değer paylaşımı, “iş arama” için gereklidir ve değerlerini güvenle paylaşma konusunda en yetenekli yöneticiler, imrenilen roller kazanırlar.

 

** Smart Career Turkey, profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK Career Branding (Kişisel Kariyer Markalama) ajansıdır. 

C Suite ve Yönetim kademesi kariyer paket hizmetlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayınız. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz