Yönetici Özgeçmiş Düzenlemesinde 3 Kritik Nokta

Özgeçmişlerin içerik stilleri ve görsellikleri yıllar içinde önemli ölçüde değişmiştir. Yine de, modası geçmiş, eski moda, ya deneyimleri tam olarak ifade etmekte yetersiz ya da en ince ayrıntıya kadar özgeçmişi boğarak liderlik değerinin abartılı hatta ağdalı aktarıldığı yönetici özgeçmişlerinin sayısı da şaşırtıcıdır.

Yönetici özgeçmişlerinde gördüğüm ilk üç hata kolay düzeltmelerle olması gereken şekle gelebilir. Modern ve global bir standarda ulaştırmak için yönetici özgeçmişinizi temizlemek için yılın en iyi zamanı…

 

 

Görevlerin Ağır Anlatıldığı İçerikten Kaçının.

İşverenler NASIL ve NEDEN bir şey yapabileceğinizi anlamak isterler. Onlara bir görev gerçekleştirdiğinizi söylemek, işte iyi olup olmadığınızı bilmelerine yeteri kadar izin vermez. Bunun yerine, becerinizi kanıtlamak için ayrıntılar veren sonuç odaklı ifadeler kullanın.

Göreve yönelik ifade: Orta ve Batı Anadolu’da bölge büyümesinden sorumlu

Sonuç odaklı ifade: Geliştirdiği yeni satış tekniği ile Orta ve Batı Anadolu Bölgesi’nde 3 yılda % 25 büyüme sağladı.

 

Hafif Yazın, Ağır Yazmayın!

Özgeçmişler biraz da beyaz (boş) alan içermelidir 🙂 Her tarafı yazı ile dolmamalıdır.

Uzun metin ifadeleri ile dolu özgeçmişleri okumak zor olabilir, dikkati dağıtabilir ve gözden geçirilecek (bilgileri ile güncel olmayan) özgeçmiş yığınları olan yöneticileri işe almak zor olabilir. Uzun paragrafların hepsinin gitmesi gerekiyor. Bu tip içerikleriniz var ise, noktalama (maddeleme imleri ile) onları kısa ve net ifadelere dönüştürün.

Ağır ifade : Türkiye pazarında,  gelişim potansiyeline sahip bir pazar ilgisine yanıt olarak, mevcut iş modelini revize ederek farklı kanallar yoluyla kâr elde edilmesine yol açan büyüme potansiyelinde kritik bir genişleme fırsatı belirledi.

Hafif ifade : Gelişen bir pazar ilgisine yanıt olarak, mevcut iş modelini revize ederek, 3 kat kar sağlayacak kritik bir büyüme fırsatı belirledi.

Özgeçmişinizin, her şeyi ayrıntılı bir şekilde içermek durumunda olmadığını, ilgi çekmek ve çekici bir anlık görüntü sağlamak için tasarlandığını unutmayın. Mülakatlarınızda zaten bu fırsatlara rahatlıkla sahip olacaksınız.

 

Eski ve Alakasız Bilgileri Kaldırın!

Çoğu yöneticinin arkasında kapsamlı ve etkileyici bir kariyer vardır. Tüm çalışma deneyimini özgeçmişte yazmak gerekli değildir.

En çok bu noktadan sonra kariyer için hedeflenen ilgili iş rolleri ve sonuçlarına daha fazla vurgu yaparak kariyer geçmişinizi son 10-15 yıla indirgeyin. Meslek hayatınıza ilk atıldığınız yıllardaki her pozisyonu belirtmek geçmişte kaldı.

Kariyer hedefinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak başarılara odaklanarak alakasız tüm bilgileri azaltın. Bu, son 10-15 yıl içinde yaptığınız her şeyi özgeçmişinize yazmamanız gerektiği anlamına gelir; bunun yerine, ilgilendiğiniz (başvuru yapacağınız) pozisyonla ilgili olarak güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi en iyi vurgulayan noktalara odaklanın.

 

Yönetici özgeçmişiniz bir pazarlama belgesidir.

Değerinizi hızlı bir şekilde satması ve estetik olarak da hoş olması gerekir. Özgeçmişinizi düzenli aralıklarla (6 ay – 1 yıl) güncellemek ve bu aktardığım üç madde ile temizlemek, yeni özgeçmişiniz ortaya çıktığında liderlik fırsatlarına hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yönetici özgeçmişinizi kendi başınıza temizlemek/düzenlemek ve/veya oluşturmak için uğraşıyorsanız, yardım almak için hizmetlerimizi inceleyebilir, bizimle burayı tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz