Yönetici Özgeçmiş Stratejisi: Liderlik Hikayenizi Paylaşın!

Yönetici özgeçmişleri, son on yılda muazzam bir şekilde gelişti.

Önceden, iş ilanlarına başvuru için hazırlanan kariyer geçmişinin basit bir derlemesi olan özgeçmiş, görünüş olarak temeldi ve sadece insanlar tarafından okunuyordu.

Günümüzde, modern özgeçmiş hem içerik hem de tasarım açısından oldukça stratejik halde ve hem botlar hem de insanlar tarafından okunabilir. Yönetici düzeyinde, özgeçmiş en yaygın olarak doğrudan karar vericilere iletilir.

Modern bir yönetici özgeçmişinin formatı, basit kariyer kronolojisinden liderlik pazarlama stiline doğru ilerledi. Beklenti, bu dosyanın titizlikle tasarlanmış olması, değer dolu ve doğası gereği bir liderlik hikayesi anlatımı olmasıdır.

Nihayetinde yönetici özgeçmişi bir liderlik hikayesidir. Temel içeriği yalnızca birkaç sayfada özetler ve hem görünüm hem de içerik açısından nettir, ancak yine de liderlik tarzı ve başarıların net bir resmini çizer. İlgi çekici, hikaye anlatıcı bir yönetici özgeçmişi oluşturma stratejileri arttı.

Bu temel stratejilere bakalım;

  • Dosyayı hedef kitleye göre oluşturun.

Karşı taraf, ileteceğiniz özgeçmişinizin kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmasını ister ve “sizi bir başkasına göre işe almanın değeri nedir?” – hızlı fikir vermeli!

Liderlik hikayenizi okuyucunun ihtiyaçları etrafında sunun; sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda değil. Evet, uluslararası iş operasyonlarını yürütme ve BT kararlarına öncülük etme konusunda oldukça yetenekli olabilirsiniz ancak, hedef kurumunuz yerelse ve BT olmadan operasyonel verimlilik ve genişlemeye odaklanmışsa, uluslararası özellikleri olan kurumları tercih edin.

  • Güncel olun ve modern trend bir tasarım kullanın.

Özgeçmiş dökümanınızı hep canlı tutun. Eski, modası geçmiş bir biçim sizin için herhangi bir iyilik yapmaz. Daha yeni, modern biçimleri ve yönetici özgeçmiş stratejilerini benimsemek için artık güncel olmayanları bırakın.

Amaç, liderlik öykünüzü, üst düzey yetkinliklerinizi büyüleyici bir görünümde çeviren ve okuyucunun onu bırakamayacağı kadar iyi anlatan bir formatta paketlemektir. Yönetici özgeçmişinize yeni bir görünüm ve güçlendirilmiş gerçeklerle enerji verin, “her zaman yapıldığı gibi” standart, jenerik bir şekle geri dönme dürtüsüne direnin.

Hem içeriğinizi hem de tasarımı yenilemek için modern özgeçmiş trendlerini uyguladığımız Executive-C Suite hizmet paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Geçiş isteyen yönetici olarak, içeriği yoğun düz yazı metin bloklarından ve göreve dayalı bol ayrıntılardan, dikkat çeken ve sonuç odaklı etkilere (vay canına:), iddialarınızı, büyük iş kazançları, önemli kariyer başarıları ve belirli ölçütlere yoğun bir vurgu yaparak aktarın.

Yönetici özgeçmişi bir liderlik hikayesi olabilir, ancak geleneksel bir anlatı gibi okunmayacaktır. Bilgiler kısa cümlelerle ve görev başına 3 veya 4 satırla anlaşılması kolay olmalıdır. Uzun liderlik anlatılarını; cesur, yüksek etkili ifadelere kısaltın.

 

 

Buna bakalım:

“Karışık bir departmana adım attı, bir konsolidasyon ve yeniden yapılanma başlattı. Öncelikler, politikalar, prosedürler ve KPI’lar oluşturdu. Çalışanların süreç uyumluluğunu artırdı. 3 aylık birikmiş finansalları ortadan kaldırdı ve çalışan bağlılığını artırmak için yeni prosedürler konusunda eğitimler verdi.”

 

 

Bu metni şuna dönüştürelim :

  • Zor durumdaki departmanı yeniden düzenleyerek, net süreç tanımları ve temel performans göstergeleri uygulayarak 3 aylık birikmiş finansları ortadan kaldırdı.
  • Süreç uyumluluğunu % 65’ten% 95’e yükseltti ve işgücü devir hızını % 79 azalttı.

Bağlama yapmak, doğru dozlarda önemlidir, ancak sonuçlar çok daha önemlidir. Sonuçlar sizi rakiplerinizden ayıran ve hikayenize enerji ve heyecan katan şeydir!

Bu yüzden onları vurgulayın. Daha da iyisi, döküman boyunca sonuçlarla liderlik edin.

Hikayenizi kısaca paylaşın.

Son olarak, özgeçmişinizin kısa bir görüntü formatında anlatılan bir liderlik hikayesi olduğunu unutmayın. Bu, “şimdiye kadar yapılmış her şeyin!” bir kronolojisi değildir. Hangi ayrıntıların paylaşılacağı ve hangilerinin saklanacağı konusunda stratejik olun.

Okuyucuya, kim olduğunuzun ve işe değer katabileceğiniz alanların bir resmini çizmesi için yeterli bilgi sağlayın, ancak her ayrıntıyı vermekten uzak durun.

Değer ifadelerine ve sonuçların gösterilmesine odaklanarak dosya boyunca liderlik yeteneklerinizi aktarın. Değer önerinizi tutarlı bir şekilde destekleyin, ancak en önemlisi, özgeçmişinize yazacağınız her husus için kendinize şu soruyu sorun:

“Verdiğim bu örnek, ifade veya genel bakış, karşı tarafa/potansiyel işverenime/kuruma değer katıyor mu?”

Cevabınız ağız dolusu bir “evet” değilse, o şeyi yazmayın!

 

** Smart Career Turkey, profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK Career Branding (Kişisel Kariyer Markalama) ajansıdır. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz