Yönetici Özgeçmişinizi C-Suite Kalibreye Yükseltecek 7 Güçlü Değişiklik

Özgeçmişiniz C-suite düzeyinde bir sunum mu?

C-suite masasına giden liderlik yolculuğunuzun ölçeğini (sorumluluklarınız, başarılarınız…vb) gösteriyor mu?

Pek çok CxO müşterimiz gibiyseniz, kariyerinize yön vermekle oldukça meşguldünüz ve özgeçmişinizi yazmaya ya da geliştirmeye fırsatınız olmadı. Anlıyoruz.

Yöneticilerin çoğunun paylaştığı gibi, “Özgeçmişim eski tarihli, şu andaki güncel durumumu göstermiyor. Özgeçmişimi en son güncellediğimde bu görevde değildim”

Bu cümleler tanıdık geliyorsa endişelenmeyin:) Yönetici kariyerinizin marka seviyesini yükseltecek ve yönetici özgeçmişinizi C-Suite statüsüne yükseltecek, yapabileceğiniz 7 stratejik değişikliği paylaşacağız.

Bugün özgeçmişinizi bir headhunter’a güvenle teslim edebilir misiniz?

Her şeyin şu anda kriz modunda olduğu bir dünyada, C düzeyindeki liderlerin (CEO’lar, CFO’lar, CMO’lar, CDO’lar, COO’lar vb.) yeni işe alım ve yedekleme planlamaları askıya alındı ​​(bu konuyla ilgili Spencer Stuart tarafından yazılan makaleye bakın; araştırmalar, bu 2020’deki pandemi etkisindeki durgunluk döneminde CEO geçişlerinin % 32’ye varan oranda azaldığını gösteriyor).Ancak, şahit olduğumuz şey, bazen kurumsal iç dalgalanmalara tepki vermek, rüzgarın yönünü ve etkisini kurum yararına çevirmek için hızlı bir şekilde C-Suite seviyede işe alım yapmaları gerektiğidir.

Üst düzey yöneticileri anlık, hızlı fırsatlarla buluşmalarındaki bu aciliyet seviyesi, çoğu zaman yöneticilerin güncel durumlarını ifade eden bir özgeçmişin ellerinde hazır olmadığını bize gösterir. Üst düzey yöneticiler ve şirket yöneticileri için bir şekilde aciliyete karşı “yetiştirilen” bu özgeçmiş, kritik stratejik darbeyi kaçırır. Çünkü iş tanımlarıyla doludur.

C-Suite özgeçmişiniz, birisine işinizin neyi gerektirdiğini söylememeli, SİZİN o konumda olmanızın değerini göstermelidir.

Yeni C-Suite özgeçmişinize “stratejik” olanı nasıl ekleyebilirsiniz?

Üst yönetim ekibinin bir parçası olduğunuzda – artık kalifiye olduğunuzu gösteren bir özgeçmiş oluşturmanız gerekmez. Açıkçası öylesiniz demektir:) Şimdi yapmanız gereken; zorlukları önceden tahmin etmek ve özgeçmişi gelecek perspektifinden yazmaktır.

Yönetici Özgeçmişinizi C-Suite Kalibreye Yükseltecek 7 Güçlü Değişiklik

1. Eylemler ve Beceriler: Özgeçmişinizdebelirttiğiniz teknik ve soft skill yetkinliklerin yanısıra, işinize dair yenilikçi (ve uygun maliyetli) çözümleri nasıl bulduğunuza dair hikayeler (doneler) anlatmanız en iyisi olacaktır. Öne çıkarmak istediğiniz C-Suite beceri ne olursa olsun, bu beceriyi harekete geçiren bir senaryo yazın.

2. İleri ve Geri: Eski başarılara çok fazla eğilmeyin. Eski ayrıntılarda boğulmayın. Daha güçlü bir özgeçmiş yazma yaklaşımı, önümüzdeki on yıl için karşılaşacağımız pazar ve endüstri iklimi ve sektörel zorluklarını tahmin etmek; içgörü ve strateji planınızı ortaya koymak olacaktır. Bu nedenle görev başlıklarınızda günümüzden en fazla 10 yıl geriye gidin.

3. Riske Karşı Güvenlik: İşe alma uzmanın, bakış açısına meydan okuyan veya merak uyandıran bir değer teklifinde bulunun. Örneğin, bir İcra Kurulu Başkanı olarak mükemmel bir kurumsal yönetim sağlayacağınızı (-çünkü bu zaten beklenen-) söylemek yerine, olumlu ve çevik bir dönüştürücü, yıkıcı bir yapıcı gözüyle yöneteceğinizi söyleyin (elbette bu, markaya ve sektörünüze bağlıdır)

4. Akıllara durgunluk veren vs Etkileyici: Özgeçmişinizde C-suite liderliğinizin genişliğini ve ölçeğini paylaşmak önemlidir, çünkü bir unvan farklı şirketler arasında aynı anlamda ve ağırlıkta olmayabilir. Yine de, gerçekten paylaşmanız gereken şey, hedefleri nasıl aştığınız, bu rolü nasıl yeniden tanımladığınız ve izinizi nasıl bıraktığınızdır. Başka bir deyişle, kurumda sizden önce ve sizden sonra…Örneğin, teknoloji yönetimi için stratejik planlar belirlemek, CIO’ya verilen bir görevdir. Bunun yerine, siz CIO olarak sizden istenenleri nasıl değiştirdiniz?

5. Miktar Belirleme ve Anlatım: Sayılar ve sonuçlar önemli. İfadelerinizde yer verdiğinize emin olun. Eğer nasıl ve ne şekilde ifade edeceğiniz konusunda kararsız kalırsanız, lütfen bize ulaşın. Buradaki ana husus; işe alım uzmanına, headhunter’a, stratejik çözümlerinizi hızlı bir şekilde servis etmektir. Değer teklifinizi yansıtan/destekleyen mali rakamları seçin.

Bir uyarı olarak; özgeçmişinizi grafiklere boğmayın. Yazılı olarak söylenebiliyorsa izlemeniz gereken strateji budur.

6. Standarda karşı Özel Tasarım: Seçkin bir yöneticiye ait görünen C düzeyinde bir özgeçmiş tasarlayın. Bunu word’de blod-italik ile yapamazsınız. Bir C-suite varlığı oluşturmak için, özel ve kaliteli tasarımların gücüne ihtiyacınız var. Hikayenizi anlatmaya çalışan bir özgeçmiş tasarladığınızda, değeri vurgulamak, önceliklendirmek ve sunmak için global ölçekli kapsamlı benchmarkımızı kullanıyoruz. Ek olarak, özgeçmişinizin görünümü ve verdiği his sektörünüz, kariyer markanız ve değer vaadinizle uyumlu olmalıdır.

7. Seçmeli Paylaşım: Evet, doğru okudunuz. Birçok iş arayan, tüm başarılarını tek tek özgeçmişe dökmeye çalışır. Lütfen bunu yapmayın.Her şeyi paylaşan bir yönetici özgeçmişi yazmaya çalıştığınızda ne olur? İşe alım uzmanının, sunduğunuz değeri anlayıp diğer tüm adaylardan daha iyi bir seçim olduğunuza kanaat getirmeden önce sıradan verileri incelemesi için daha fazla zamanını almak demektir. Sizce bu zamana yatırım yapacaklar mı?

Gerekli olanları, gerekli olduğu kadarıyla paylaşın.

Harika bir mülakat için bir yer bırakın:) Özgeçmişinizin her şeyi anlatması gerekmiyor.

C-Suite özgeçmişiniz dikkat çekmek, bağlantı kurmak, ikna etmek ve harekete geçirme çağrısı yapmaktır. Mülakat yakaladıktan sonra  zaten daha ikna edici olacaksınız.

***

Bu paylaştığımız C-suite özgeçmiş yazma stratejileri, özgeçmişinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olması durumunda hizmetlerimizi inceleyebilir, buraya tıklayarak teklif almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz