Güçlü bir ön yazı yazmak için bilmeniz gerekenler

Bir ön yazının (cover letter) amacı, bir işe alım uzmanının veya ik yetkilisinin sizi biraz daha iyi tanımasına yardımcı olmaktır. Özgeçmişinizi kariyerinizin bir özeti olarak ve ön yazınızı ise fragman olarak düşünün. Bir ön yazı, gelecekteki işvereninize, iş geçmişinizin ve görevlerinizin ötesinde kim olduğunuza dair daha derin bir fikir sunar. Özgeçmişinizi tamamlar; uzmanlığınızı, becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi detaylandırmanıza ve pazarlamanıza olanak tanır. Güçlü bir ön yazı yazdığınızda, gelecekteki işvereninize aradıkları kişi olduğunuz sinyalini verebilirsiniz.

Güçlü bir ön yazı yazmak için bilmeniz gerekenleri aktaralım;

  • Özgeçmişinizi aynen tekrar etmeyin.

Tüm iş geçmişinizi özetlemek yerine, özgeçmişinizden başvurduğunuz pozisyonla en alakalı önemli olanları ya da özgeçmişinizden öne çıkarmak istediğiniz birkaç hususu/başarınızı sunabilirsiniz. Ön yazı, en güçlü yönlerinizi önden sergilemek ve özgeçmişinizde ifade ettiğiniz becerilerinizin bir ön gösterimini yapmak için bir ideal yerdir.

  • Sonuçları ölçmek için belirli rakamlar kullanın.

Özgeçmişinizde mümkün olduğunca sayısal verilerin kullanılması gerektiğine daha önceler pek çok kere değindim. Çünkü ölçülebilir sonuçlar, geniş ifadelerden çok daha güçlüdür. Sonuçlar hakkında konuşurken bir yüzde, bir zaman aralığı ve bir eylem eklemelisiniz. Örneğin, “Yeni bir CRM yapılanmasına liderlik ederek, altı ayda satışların % 28 artırılmasını sağladım”. Ön yazınızda da çok önemli-çok kritik olan bir sayısal verinize dikkat çekici olmak için yer verebilirsiniz.

  • Örnekler ekleyin.

Örnekler büyük bir etki yaratır. Veri yönetiminde harika olduğunuzu söylemeyin, örnekleyerek ifade edin. Veri yönetimi becerilerinizi nasıl kullandığınızı ve bu becerileri kullanarak elde ettiğiniz sonuçlardan bir kaç ayrıntı paylaşabilirsiniz. Önemli olan sadece bir konuda iyi olduğunuzu söylemek değil, o konuda ne kadar iyi olduğunuzu göstermektir.

  • Soft skill yetkinliklerinizi vurgulayın.

İletişim, problem çözme ve yaratıcı düşünme gibi soft skill yetkinlikler son derece değerlidir ve işverenler talep ederler. Ön yazı onları sergilemeniz için iyi bir yerdir. Ön yazınıda güçlü yönleriniz olan becerilerden (bir veya birkaç tane yeterli) bahsedin ve bunları desteklemek için örnekler kullanın.

  • İş geçmişinizdeki boşlukları açıklayın.

Eğer iş geçmişinizde boşluklar varsa, bunun nedenine dair kısa bir açıklama için ön yazıyı kullanabilirsiniz. Okula geri döndüyseniz nedeninizi açıklayabilirsiniz. İş hayatından bir süre uzak kaldıysanız, o dönemde öğrendiklerinizi ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili bakış açınızı açıklayabilirsiniz. Bunu kısa tutun, ön yazınız bir roman olmamalıdır 🙂

  • Yazınızın üslubunu seçkin, resmi ve şık tutun.

Kurumsal bir işe başvuruyorsanız, ön yazınız bir start-up’a başvurduğunuzdan daha resmi olmalıdır. İş ilanlarının tonunu gözden geçirerek ve şirketi online olarak araştırarak kültürü hakkında genel bir fikir edinin. İşin taleplerini, ön yazınızın içeriğiyle eşleştirin. Bu; yazıyı okuyan kişiye ödevinizi iyi yaptığınızı ve ne aradığınızı göstermenin incelikli bir yoludur.

  • Kişiselleştirin.

Ön yazınızda genel bir hitap kullanabileceğiniz gibi (Sn. Yetkili gibi), eğer belirli bir kişiye iletecekseniz, kendisinin ismine hitaben de iletebilirsiniz. İngilizce ön yazınızda bizlerin de çoğunlukla tercih ettiği, Dear Hiring Team olarak başlayabilirsiniz.

  • Özelleştirin.

Çok jenerik ve basmakalıp basit cümlelerle kopyalanıp yapıştırılan bir ön yazıdan daha kötü bir şey olamaz. Kendinize kolaylık sağlamak için;  bir ana hat olarak kullanmak üzere bir form veya şablon oluşturun ve onu kullanın. İlgili becerilerinizi veya deneyimlerinizi vurgulamak için madde işaretlerini kullanın.

  • Yazım denetimi ve dilbilgisi denetimi kullanın.

Yazım ve gramer hataları olan bir ön yazı veya bu konuda herhangi bir belge göndermenin hiçbir mazereti yoktur. Yazım denetimi yapmak en fazla 1 dakikanızı alır, bu nedenle hem ön yazınızı hem de özgeçmişinizi göndermeden önce genel kontrolü bir alışkanlık haline getirin.

***

Ön yazı bazen gerekmese bile, yine de göndermeye değer bir dökümandır. Ülkemizde İK tarafından bile yeteri kadar bilinmeyen, tanınmayan (lakin yurtdışında özellikle istenen ve beklenen) bir doküman olan ön yazı size hiçbir şey kaybettirmez, hatta mülakat şansınızı artırmaya bile yardımcı olabilir.

***

Güçlü bir ön yazı yazmak için yukarıdaki bilgileri değerlendirebilir; ya da profesyonel destek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ön yazı hizmetimiz, ayrı olarak ücretlendirilmemekte, Profesyonel Özgeçmiş hizmetimizin içinde sunulmaktadır.

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayınız. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz