LinkedIn 2020/2021 İstatistikler – 722 Milyon Üye ile “Rekor Düzeyde Katılım”

İnsanlık için çok sıradışı yıllardan biri olan 2020’yi geride bıraktık. 2021 yılına başladığımızda LinkedIn’in bu dönemi hangi rakamlarla geride bıraktığını ve güncel istatistiklerini sizinle paylaşmak istedim.

COVID-19 salgını sırasında daha fazla insanın iş aradığı göz önüne aldığımızda, LinkedIn’in kullanımın arttığını görmek pek şaşırtıcı değil; Microsoft, profesyonel sosyal ağın % 31 artışla “rekor düzeyde katılım” gördüğünü ve Earnings Release FY21 Q1 raporunda LinkedIn’in gelirinin % 16 arttığını ifade etmişti.

Ek olarak Microsoft, LinkedIn’in 2020 yılının Ocak ayında bildirdiği 675 milyon üye sayısının, 722 milyon üyeye ulaştığını da bildirdi.

Her zaman olduğu gibi, “üyelerin” ve “aktif kullanıcıların” aynı şey olmadığını açıklığa kavuşturmamız önemli çünkü LinkedIn aylık veya günlük aktif kullanıcı sayısını paylaşmaz, bu da gerçek karşılaştırmalı kullanımını ölçmeyi zorlaştırır. Sadece Microsoft’un LinkedIn’in “rekor düzeyde katılım” gördüğünü sözünü çok dikkate almalıyız – ancak bunun tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyoruz.

Hikayeler özelliğinin ne kadar popüler olduğu hakkında henüz LinkedIn tarafından açıklanan bir bilgi bulunmuyor. Umarız LinkedIn hikayeler kullanımları ve trendleri hakkında daha fazla bilgi paylaşır. Buna ek olarak Microsoft, 2020’de LinkedIn Learning kullanımının da büyük bir artış gördüğünü not ediyor. Daha fazla profesyonel, bilgi sermayelerini artırmak için LinkedIn Learning kullanıyor ve her hafta bir milyon saatten fazla içerik izliyor; LinkedIn’de her dakika üç kişi işe alınıyor ve yeni özellikler bunu daha kolay hale getiriyor yaklaşık 40 milyon iş arayan, fırsatları daha kolay yakalayabilecek. Microsoft, LinkedIn’in gelişmekte olan reklam pazarı olduğunu ve devam eden güçlü katılım ile birlikte gelir artışının devam etmesini beklediğini de belirtiyor. Bu, reklam kampanyaları için, tanıtım için, iş fırsatları için, iletişim için yeni pek çok fırsat sunabilir – profesyonellere ulaşmak istiyorsanız, şimdi bu yazıda vereceğim 2020 yılına dair bazı veriler LinkedIn’in kesinlikle dikkate alınmaya değer olduğunu bize bir kez daha gösteriyor. 

2021 yılında LinkedIn’de öne çıkan bazı istatistikler

 

1- Toplam Üye : 722 Milyon (Ekim 2020)

Not: Bu sayı devamlı artmaktadır. 

Bu sayıya şaşırmayalım çünkü LinkedIn’in hedefi; 3 Milyar kullanıcı!! LinkedIn tüm “çalışan profesyoneller” için bir platform ve dünya çapındaki tüm şirketler ve girişimciler için merkez bir iletişim noktası olmak istiyor. Mevcut tahminlere göre de, küresel iş gücü 3 milyar kişi.

Jeff Weiner (LinkedIn CEO’su) 2020 yılında Half Moon Bay, California’da düzenlenen bir teknoloji ve iş konferansı olan Techonomy‘de CEO’lar ve girişimcilerden oluşan bir kitleye verdiği demeçte, bu tutkusunun yalnızca başlangıç olduğunu; profesyonellerden çok herkesi LinkedIn’e çekmek ve bu süreçte herkesin bir iş bulmasını istediklerini söylemişti. (LinkedIn’de 2020 yılında ayda 100 milyon iş başvurusu yapıldığını da yeri gelmişken ekleyelim) 

Weiner; “Küresel işgücündeki 3 milyar insan için ekonomik fırsat yaratmak için ne gerekeceğini kendimize sorma sürecindeyiz” 

 

Ülkemiz 2019 verilerinde 8 Milyon kullanıcı sayısında iken; 2020’yi bitirip 2021’e başladığımızda bu rakamı 9 Milyon üye sayısı ve dünya çapında 14.ülke olarak görüyoruz.

 

2- LinkedIn’de 3 milyon kullanıcı haftalık içerik paylaşıyor.

Üye sayısı ve aktif kullanıcı sayılarının bir olmadığını belirtmiştik yazımızın başında. Aylık aktik kullanıcı (MAU) olarak ifade edilir. Üyelerin %40-45’i aylık olarak aktif. Bu rakam 320 milyon civarı aktif kullanıcı demektir. Bu 320 milyon MAU, haftada sadece 3 milyon içerik paylaşıyor. Bu, her hafta 9 milyar gösterim toplayan aylık aktif kullanıcıların % 1’inden azdır. LinkedIn’de haftalık olarak neden gönderi paylaşmaya başlamanız gerektiğini söylememe bile gerek kalmadı 🙂

3- Dünya çapındaki yaklaşık 2 milyar Y kuşağının 87 milyonu LinkedIn’de.

Üniversite veya daha yüksek dereceye sahip internet kullanıcılarının % 50’si LinkedIn kullanıyor.

ABD’de üniversite mezunlarının % 51’i LinkedIn kullanıyor.

90 milyon LinkedIn kullanıcısı üst düzey yönetici ve 63 milyonu karar verme pozisyonunda bulunuyor.

LinkedIn’de 17 milyon fikir lideri ve 10 milyon C-Level yönetici var.

4- B2B web siteleri ve bloglardaki sosyal trafiğin % 50’den fazlası LinkedIn’den geliyor.

Evet, doğru duydunuz:) B2B web siteleri ve bloglardaki sosyal trafiğin % 50’si LinkedIn’den geliyor. Birlikte ele alındığında, Facebook, Twitter ve LinkedIn, sosyal trafiğin % 90’ını oluştururken, bunun yarısından fazlası LinkedIn’den geliyor. Facebook ve Twitter’ın her ay daha aktif kullanıcıları var, ancak LinkedIn, B2B içeriği için neden başvurulan bir platform olduğunu bize gösteriyor.

5- LinkedIn Makalelerinin Okuyucularının % 45’i Üst Düzey Konumlarda

LinkedIn makalelerini daha da çekici kılan şey, çoğu okuyucunun üst düzey karar vericiler olması. İçeriğinizi sadece LinkedIn’de yayınlamakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitlenizdeki doğru kişilere de ulaşabilirsiniz.

** LinkedIn’de kişisel/kurumsal içerik stratejinizin belirlenmesi için eğitimlerimizden yararlanabilir; danışmanlık alabilirsiniz. 

6- LinkedIn’de daha uzun içerik, kısa içerikten daha sık paylaşılır.

Değerlendirmeler gösteriyor ki yaklaşık max 1900 kelime paylaşılıyor. Bu nedenle, içeriğinizi daha da güçlendirmek için 1700-2100 kelimelik makaleler yazmaya çalışın. Ancak, bu uzunlukta kaliteli içerik sunmanız gerektiğini unutmayın. LinkedIn’de içerik pazarlaması önemlidir ancak tek başına başarının tek şartı değildir.

7- En Çok Talep Edilen Roller

Aralık 2020’de en çok talep gören işler ve talebi en hızlı artan işlerle ilgili bilgileri de paylaşalım;

Pandemi boyunca zıt yönlerde hareket eden iki büyük eğilim gördük: İşe alım azaldı, ancak öğrenme yükseldi ve Online Eğitim uzmanlarına olan talep arttı. Nedeni şu olabilir; pandemiden önceki gibi işe alım yapmayan/yapamayan şirketler, mevcut çalışanlarının becerilerini artırmak/motivasyonlarını yükseltmek ve onları geliştirmek için çok çaba sarfettiler.

Ve 2020 yılı itibarıyla; Dünya genelinde 2 Milyondan fazla küçük işletmenin, işe alım için Linkedin kullandığını da eklemek istiyorum.

8. LinkedIn genelinde paylaşılan içerik, Haziran 2020’de bir önceki yıla göre yaklaşık % 50 arttı.

Şirketler ayrıca doğrudan Linkedin’deki şirket sayfalarından içerik paylaşabilirler. Ek olarak Mart 2020’den bu yana canlı yayınlarda oldukça etkili oldu ve bu da canlı yayınları potansiyel müşteri oluşturma için harika bir kaynak haline getirdi. (Ben henüz Canlı Yayın yapmış değilim-başvuru dahi yapmadım- çünkü YouTube’a düzenli olarak içerik ürettiğim için bunun yanısıra kendi iş tempom nedeniyle henüz sıra LinkedIn Live’a gelmedi; 2021’de Allah kerim…)

9. LinkedIn küresel internet trafiği ve katılımında LinkedIn 58. sırada yer alıyor.

Alexa’ya göre LinkedIn kullanıcıları, ziyaret başına 8,46 “Günlük Sayfa Görüntüleme” ile sitede her gün ortalama 10 dk civarında zaman geçiriyor. Bu verilerle küresel internet trafiği ve katılımında LinkedIn 58. sırada yer alıyor.

 

 

 

 

 

10. Ve son olarak; eğer kişisel bir websiteniz yoksa arama motorlarında trafiğin %80’i LinkedIn profil kartınızdan gelir. 

 

 

Linkedin’in Google’da 15,7 milyondan fazla anahtar kelime için sıralandığını gösteriyor.  (Moz Veritabanına göre)

Bu da LinkedIn’i işiyle ya da kendisiyle ilgili kaliteli içerik oluşturanlar için oldukça iyi bir hedef haline getiriyor.

 

 

2021 yılına başlarken; bireysel ya da kurumsal olarak LinkedIn’a mutlaka gereken önemi vermek şarttır. Bu konuda Bireysel LinkedIn Profil hizmetlerimizle, profilinizi uçtan uça hazırlıyor, optimize ediyor ve detaylı raporumuzla birlikte size teslim ediyoruz. Profesyonel LinkedIn Kullanımı eğitimimizle, detaylı bir şekilde bilgilendiriyoruz. LinkedIn için yararlanabileceğiniz hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Bireysel LinkedIn Profil Oluşturma-Geliştirme
  • Kurumsal LinkedIn Sayfası Oluşturma ve Stratejik İçerik Danışmanlığı
  • Profesyonel LinkedIn Kullanımı Eğitimi (Birebir ya da kurumunuza özel kapalı grup)
  • Yöneticiler için LinkedIn Kullanımı Eğitimi
  • İnsan Kaynakları Profesyonelleri için LinkedIn Kullanımı Eğitimi
  • Öğrenciler/Yeni Mezunlar için LinkedIn Kullanımı Eğitimi

 

** Profesyonel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK ve TEK Kariyer Markalama (Career Branding) ajansıdır.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz