Linkedin Profil Fotoğrafı Neden Önemli? (Linkedin Headshot)

İlk izlenimimizin el sıkışmamız olmadığı dijital bir dünyada yaşıyoruz. Profesyonel kişisel kariyer markanız için veya iş arama sürecinizde, ilk izleniminizin genellikle LinkedIn profil resminiz olduğunu söyleyebiliriz 🙂 eğer diğer sosyal medya kanallarını aktif kullanmıyorsanız ve kendi adınızı taşıyan bir websiteniz yoksa…

Eğer iş arayan biriyseniz kendinize şunu sorun;
“Profil fotoğrafım beni arzuladığım pozisyona getirecek mi/o rol için uygun mu?”

Tüm özgeçmiş ve Linkedin profil çalışmalarımızda eski, güncelliğini yitirmiş, demode, şık olmayan, düşük çözünürlüklü hiç bir fotoğraf kullanmıyoruz. Kullanılmasını da önermiyoruz.

Harika LinkedIn headshot (profil) fotoğrafları güven verir.
Küresel bir iş mi arıyorsunuz? Güçlü bağlantılar kurmak ve güven duygusu oluşturmak çok önemli olacak. Headshot’ınızın kariyerinize ve hedeflerinize uygun olduğundan emin olun.


Araştırmalar, en iyi fotoğrafların gülümsediğiniz kareler olduğunu gösteriyor. Yukarıdaki görselde paylaştığımız bazı headshot örnekleri sözsüz beden dilleri ile ne kadar sıcak ve cana yakın görünüyorlar. Ayrıca tipik bir iş gününde tarzlarını temsil eden kıyafetler giyiyorlar. Linkedin headshot (profil) fotoğraflarında, ülkemizde bilinenin aksine “tebessüm etmek” tercih ediliyor 🙂 Cinsiyet farketmeksizin…

Öğrenciler kepli mezuniyet fotoğrafı kullanmamalı 🙂 ya da düğününüzdeki smokinli fotoğrafınızı kullanmamalısınız 🙂

Çok eksi tarihlerden kalma güncel olmayan vesikalık fotoğrafların kullanılmasını önermiyoruz.

Modası geçmiş bir headshot’ı tanımlamak isabetli olur;

Boş bakan gözler, “fotoğrafı çek, gideyim” diye haykıran bir ifade, içten olmayan bir gülümseme; garip vücut açıları, çok uzaktan veya çok yakından açılar, kambur omuzlar, dekolte üst tercihleri, aşırı makyaj (-kadınlar için özellikle çok önemlidir-), pasaport/vize vb işlemler için çektirmiş olduğunuz biyometrik resim, bunlar uygun değildir.

Bir Headshot fotoğrafında hoş görünmek bize ne söylüyor?

Kullanıcıların diğer kullanıcılardan fotoğrafları hakkında isimsiz geri bildirim almalarını sağlayan bir web sitesi olan PhotoFeeler, PhotoFeeler gibi uygulamalar mevut. Buraya gönderilen fotoğraflara bırakılan 60.000’den fazla yeterlilik, beğeni ve etki derecelendirmesinden öğreninler paylaşılmış, sonuçlar şu şekilde;

  • Kameraya bakmanız gerekiyor. Güneş gözlüğü takmamalısınız.
  • İçten bir gülümse hatta bir adım ileri dişleri görünen bir gülümseme 🙂 (Ülkemizde biraz zor olabilir) Gülümseme her zaman sevilebilirliği artırır, yakınlık hissi verir.
  • Rolünüze uygun giyinmeniz gerekiyor. Test edilen faktörler içinde, algılandığınız yetkinlik ve etkide resmi ve şık kıyafeti birinci sırada. Normal bir iş gününüzde işe giderken ne giydiğinizi düşünün. Eğer üniforma, saha tulumu vb kıyafetler giymek durumunda olan bir iş insanı iseniz, sade ve şık bir üst tercih edebilirsiniz.

Fotoğrafınızın, şahsen bir ortamda kendinden emin el sıkışması izlenimini yansıttığından emin olun. LinkedIin fotoğrafınız profesyonel olarak sizi temsil etmelidir. Özellikle yönetici düzeyindeki işlere ve Linkedin iş ilanlarına başvurmaya başlamadan önce profil fotoğrafınıza bir göz atın. Gerekiyorsa headshot’ınızı güncelleyin.

İyi bir profil fotoğrafında, kameraya bakan gözler ve hedeflediğiniz hedef kitleye uygun ifade/duruş doruk noktadır. Sizin en sevdiğiniz fotoğraf olmayabilir. Bunun yerine, kitlenize en çok hitap eden ve markanız için en uygun olanı seçmeniz ve kullanmanız gerekir.

LinkedIn fotoğrafı seçiminizde kişisel markanızı düşünmelisiniz. Biz yaptığımız tüm çalışmalarda müşterilerimiz için yukarıda ipuçlarını paylaştığımız şekilde hareket ediyoruz.

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayın. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz