Özgeçmişinizi Yazmadan Önce Bilmeniz Gereken Stratejik Noktalar

Bu yazıda önereceklerim özgeçmiş içeriğinize odaklanacağınız hedef rol(ler) geliştirmenize yardımcı olacaktır. Başka bir deyişle, özgeçmişinizi hedef kitleye göre konumlandırmak başarınızı artıracak ve kazancınızı en üst düzeye çıkaracaktır.

  • Bundan sonra nereye gitmek istediğinizi düşünün. Hem sektörünüzdeki hem de uzmanlık alanınız dışındaki diğer şirketlerde oynayabileceğiniz rollere bakın. Henüz bilmedikleriniz hakkında bilgi edinmek ve muhtemelen önünüzde açılabilecek yeni kapıları keşfetmek ve bu fırsatları değerlendirmek için yansıtabileceğiniz becerilerinizi/yetkinliklerinizi değerlendirin.
  • Potansiyel işverenlerin, ilgilendiğiniz rol/rollerde yapacakları işe alımlarında ne görmek istediklerini anladıktan sonra, bir öz değerlendirme yapmanızın zamanı geldi.  Gerçekten ne yapmak istediğinizi değerlendirmek için bu zamanı kullanın. Kıdemli profesyoneller ve yöneticiler genellikle kariyerlerinde önemli başarılar elde ettikleri bir noktaya ulaşırlar. Nelerde iyi olduklarının bunun yanısıra yapmak istemeyecekleri ya da gelişime ihtiyaç duydukları şeylerin de farkına varırlar. Bu büyük bir sorun değildir!

 

 

  • Şimdi gerçekten ne yapmak istediğinize odaklanmanın ve sahip olduğunuz ama belki de  kullanmak istemediğiniz yeteneklerinizi netleştirmenin zamanı geldi. Bu nedenle, yönetici özgeçmiş başarılarınızı yazmak için, en gurur duyduğunuz başarılarınız hakkında beyin fırtınası yapın. Bu, özgeçmişinizin bir sonraki üst düzey pozisyonunuzda ne yapmak istediğinizi doğru yansıtmasınızı sağlayacaktır.
  • Bir sonraki kariyer hamlenizde hedeflediğiniz iş tanımları veya rollerin örneklerini araştırın. Bu, çalıştığınız kurumdaki iş fırsatları veya kurum dışından farklı fırsatlar olabilir. Böylece hayalinizdeki işi mevcut işvereninize veya yeni bir potansiyel işverene önermek için tasarlayabilirsiniz.
  • Daha sonra çalışmak istediğiniz şirketlerin bir listesini yapın. Özgeçmişinizi hazırlamadan önce kuruluşları araştırın, böylece hedef şirketlerin önlerinde hangi fırsat alanları ve hangi zorluk alanları olduğunu bilirsiniz. Sonraki adımlarda, bu fırsatlardan yararlanmak ve hedef şirketlerin karşılaştığı bu zorlukları çözmek için kendinizi çözüm olarak konumlandırmak için yönetici özgeçmişinizde başarılarınızı sunabilirsiniz.
  • Yönetici konumunda iseniz, özgeçmişinizde son 10 ila 15 yıldan fazla geriye gitmenizi önermem. 25 yıl önce yaptıklarınız bugün hedefledikleriniz için geçerli olsa bile, 25 yıl önce yaptıklarınız için hiçbir şirket sizi işe almaz 🙂 Bu durumun bir rol için adaylığınıza gerçekten yardımcı olmadığını düşünüyorum.
  • En muhteşem özgeçmiş tek başına size iş bulamaz. Harika bir özgeçmiş değil, aynı zamanda güçlü ve net bir iş arama planı, tam optimize edilmiş LinkedIn profili, güçlü ağ, üstün takip becerileri ve ne istediğini bilen bir tavrı içeren harika bir özgeçmiş, size bir iş getirir.

 

** Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz