Alanınızda Nasıl Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) Olursunuz?

Kurucusu olduğum Smart Career Turkey’de, çalıştığımız yöneticilerin, girişimcilerin, iş insanlarının “kişisel markalarını” daha etkili inşa edebilmeleri ve yönetebilmeleri için Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olmaları şart. Bizim işimiz de onları “Etkili Kilit Kişi” olabilmeleri yolunda hızlandırıcı, kolaylaştırıcı ve yönlendirici olmak. Bu nedenle Türkiye’de İLK DEFA sizi bu tanımlama ile tanıştıracağım ve anlatacağım.

 

Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) tanımlaması, 2014 yılında aynen bu ismi taşıyan bir kitap yazmış olan yazar ve girişimci Daniel Priestly’ye ait. Girişimcilerin ve liderlerin öne çıkması ve büyümeleri için dünyanın en iyi iş hızlandırıcılarından (buna Business Accelerator deniyor) biri olan Dent Global’in kurucu ortağı. (Not: Kitap, henüz ülkemizde yayınlanmadı bildiğim kadarıyla)

Priestly kitabında, Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olmanın bir sektördeki işlevsel becerilerle hiçbir ilgisi olmadığını belirtir. Zaten iş sahibiyseniz de güvende olduğunuzu düşünmeyin. Bugün işlerin hareket etme hızı ile, işletmeniz sürekli kendini yeniden keşfetmek zorunda kalacak. Bir girişimci olarak, neredeyse her iki yılda bir oturup ne yaptığınız ve nasıl yaptığınızla ilgili yepyeni bir plan hayal etmeniz gerekecek. Eğer yapmazsanız, sizi sollayanlar olacak.

Öyleyse, işlerde artık güvenlik yoksa ve küçük işletmeler de sürekli değişiyorsa, siz kazançlarınız için kesinlik ve güvenlik sağlamak amacıyla nereye gidersiniz? “Kişisel Markanıza” !

Şu anda en değerli varlığınız, sizi tanıyan ve size güvenen insanların sayısıdır. Gelecekte, benzersiz bir şekilde ele aldığınız kendi özgün hikayeniz ve yenilik yapma yeteneğinizle tanımlanacaksınız.

Şu andan itibaren kendinizi başkalarının bilmesi gereken bir girişimin içinde görmelisiniz. Bir işte çalışıyor iseniz, “girişiminiz” şu anda işvereninize zamanınızı satmaktadır/kiralamaktır.

İş dünyasındaysanız, sizin ve/veya işletmenizin benzersiz bir şeyle tanınmanız gerekir. Sadece makul bir fiyata, bir hizmet-ürün sunmak yeterli değildir. Bir marka oluşturmanız, kendi fikri mülkiyetinizi geliştirmeniz, hikayeler biriktirmeniz ve nişiniz içinde bir liderlik rolü üstlenmeniz gerekmektedir.

Çalıştığınız yerle tanınmayacaksınız! İtibarınız, kişiliğiniz, ürettikleriniz, fikirleriniz ve derinden önem verdiğiniz şeylerle tanınırsınız. Bu şeyler daha yaygın olarak bilindiğinde, hiç gitmediğiniz yerlerden sürekli yolunuza çıkan bir fırsat akışına sahip olacaksınız.

Kariyeriniz ölmüş olabilir, eskimiş olabilir ya da henüz bir kariyeriniz bile olmayabilir. Ancak kendinizi Etkileyici-Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olarak konumlandırırsanız, maceranız daha yeni başlıyor demektir 🙂

Önümüzdeki on yıl içinde, seçtikleri alanda Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olarak öne çıkan insanlar için büyük avantajlar ve fırsatlar olacak. Takımlar onların etrafında oluşacak, insanlar onları dünyanın dört bir yanından izleyecek ve para gelecek.

Sektörünüzde bilinen-tanınan bir isim olduğunuzda, akla gelir ve ulaşılır olursunuz.

Kitapta Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence yani KPI) olma yolculuğu 5 madde de formülize edilir. 

Adım 1 – Mükemmel Satış Konuşmanızı Oluşturun (PITCH)

Biri size “Ne iş yaparsınız?” diye sorduğunda, bunun için güçlü bir cevaba ihtiyacınız var.

Bunun nedeni, harika hizmetleriniz bile olsa, onları nasıl satılacağını bilmiyorsanız, bu hizmet/ürünlerinizin ne kadar mükemmel olduğunun gerçekten önemli olmamasıdır!

Bu yüzden, ne işle uğraştığınızı insanlara birkaç cümle ile aktarmak ve ürünlerinizi satın aldıklarında elde edecekleri faydaları ortaya çıkaran mükemmel satış konuşmanızı oluşturmak için biraz zaman ayırın. Bir nevi asansör konuşması 🙂

Mükemmel satış konuşmanızı/mesajınızı farklı platformlarda ve muhtelif senaryolarda paylaşabilecek kadar pratik yapın, örneğin bir toplantı odasında müşterilerle konuşmak, bir kafede bir arkadaşınızla sohbet veya bir açılış konuşması yapmak gibi.

Adım 2 – İçerikler Yayınlayın (PUBLISH)

Etkili kilit bir kişiye nasıl dönüşüleceğine dair ikinci adım, içerik üretmek ve yayınlamaktır. Hatta uzmanlık/ilgi alanınızda bir kitap yazmanız veya blog yazıları, makaleler ve sosyal medya paylaşımları oluşturmaktır. Ve bunları tercihen kendi web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda yayınlamanız gerekir.

Bir web sitesine sahip olmak önemli çünkü direkt isminize/kişisel markanıza hizmet eder. Bu günlerde, kendi WordPress ya da Wix tabanlı web sitenizi kolayca oluşturabilir veya yetenekli bir freelancer’dan bu konuda hizmet alabilirsiniz.

Ancak, kendi kitabınızı yazmış olmak en iyisidir. Bir kitap yazmak, güvenilirlik ve profesyonel bir itibar kazanmanın ve sektöründe uzman olmanın en hızlı yoludur.

Adım 3 – Ürünler Oluşturun (PRODUCT)

Becerilerinizi insanların satın almak isteyeceği ürünlere ve/veya hizmetlere dönüştürün. Niş alanınızı bulun (- bu iyi bildiğiniz ve anladığınız bir pazar olmalı-) Bunu yapmak, ardınızdan gelecekleri köşeye sıkıştırmanıza ve pazarı domine etmenize izin verecektir.

Yeni bir ürün yaratmak ya da kazanan bir hizmet oluşturmak için sahip olmanız gereken bir bilgi;

  • Bir sorunu çözmeli!

Ürün / hizmet ekosisteminin bir parçası olarak paketleyin ve fiyatlayın ancak bir sorunu çözdünüz mü okey ama sonra başka bir sorun yaratın ve onu çözün.

  • Karlı olmalı – pazar araştırmanızı yapın!

Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin sonuçları somut olmalıdır, örneğin gelirinizi 5’li rakamlardan 6’lı rakamlara çıkarmak

Adım 4 – Profilinizi Parlatın (PROFILE)

Bunun için birisi adınızı veya işletmenizi Google’da aradığında harika şeylerin ortaya çıktığından emin olmaktır. Bu, web siteniz, Linkedin hesabınız ve Facebook işletme sayfanız, Twitter, Instagram profiliniz gibi sosyal medya profillerinizdir.

Profillerinizde vizyonunuzu, misyonunuzu ve amacınızı tanımlayın.

Ne ile tanınmak istiyorsunuz? Profillerinizi ziyaret edenlerin hakkınızda ne düşünmesini istersiniz?

Profilinizi parlatmak için etkili bir yöntem de videodur. Mesajınızı ulaştırmanın, kendinizi tanıtmanın iyi yollarından biridir. Doğru yapılırsa, kitlenizin dikkatini çekersiniz ve size karşı daha derin bir güven geliştirirler.

Ve son olarak sunum sanatında ustalaşın çünkü etki sahibi kişi olmak için bu da kritiktir.

Adım 5 – İşbirliği Yapın (PARTNERSHIP)

Sektörünüzdeki iyi performans gösterenlerle bağlantı kurmaktan ve iletişime geçmekten korkmayın!

Tanışmak isteyebileceğiniz diğer başarılı işletme sahiplerini ve influencer etkisine sahip kişileri listeleyin ve onlarla iletişim kurun. Bu kişilerin tercihen potansiyel müşteri sayısını artırabilmeniz için hedef pazarınıza erişebilen önemli kişiler olmaları da daha iyi olur.

 

** Ben kendi alanımda bir Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olarak bu kapsamlı konuyu ilerleyen günlerde farklı yönleri ile de ele alarak, sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.

Örneğin yukarıdaki formüle uyarlayacak olursak; (lütfen siz de kendiniz için uygulayınız) 

1.adımımız; Smart Career Turkey, profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK Career Branding (Kariyer Markalama) ajansıdır. Benim işim, yeni mezun seviyesinden C Suite seviyeye kadar bireylerin değerlerini doğru ve güçlü ifade ederek, kişisel kariyer markalarını görünür ve farkedilir kılmak; onları işverenlerin ve/veya potansiyel müşterilerinin nezdinde tercih edilen profiller olarak konumlandırmaktır.  Bununla birlikte iş profesyonelleri ve tüm endüstrilerdeki ileri görüşlü liderler için çekici özgeçmişler ve/veya executive biyografiler yazmak, muhtelif mecralar-durumlar için kendilerine gereken kişisel kariyer içeriklerini hazırlayarak deneyimlerini ve değer ifadelerini yazıya ve/veya görsel sunuma dökerek, onları çok daha etkileyici ve farkedilir kılmaktır.

2.adımımız; kendi alanımda 10 yıldır blog yazıyorum, sosyal medyayı aktif ve iyi kullanıyorum, 2 kitap yazdım. Son 2 yıldır da Youtube kanalıma video içerik üretiyorum. Ve bunları düzenli şekilde yapıyorum.

3.adımımız, satışa dökülmüş tüm spesifik ürün ve hizmetlerimiz Paketler bölümünden incelenebilir 🙂 Yenileri de yolda 🙂

4. adımımız; 10 yıldır kendi websitem var (üstelik buna beyaz yaka olarak çalışırken başlamıştım; iyi ki de yapmışım) ek olarak tüm sosyal medya profillerimi olabildiğince profesyonel yönetiyorum, kurum olarak kolay ulaşılabilir haldeyiz ve kendi alanımızda google seo’da ilk sıralardayız.

5.adımımız; kendi alanında çok değerli ve önemli isimlerle çalışıp, hizmet verdik. Ya da sosyal medyadan iletişimde olduk, ben pek çok etkinliğe (bireysel+kurumsal) davet ediliyorum, youtube kanalım ve sosyal medya hesaplarımla muhtelif işbirliği projeleri yapıyorum.

Bu formülden çok basit ve genel olarak gördüğünüz gibi Etkili Kilit Kişi (Key Person of Influence) olma konusunda sadece anlatımın ötesine geçen gerçek bir hayat ve başarı öyküm var. Bu nedenle bu konuda size yol gösterebilecek ve hizmet alabileceğiniz en doğru isim benim. 

 

** Alanınızda etki sahibi bir kişi olabilmeniz, kişisel kariyer markanızı akıllı ve stratejik şekilde inşa edebilmeniz için bu alandaki dünya çapındaki kapsamlı know-howımızla içeriğini tasarladığımız Smart CareerBRAND eğitimimizden yararlanabilir; profesyonel özgeçmiş/ön yazı, executive biyografi ve Linkedin profilinizin tarafımızca doğru ve güçlü şekilde hazırlanması konusunda hizmet alabilirsiniz. Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayınız. 

 

 

Konu hakkındaki Youtube videomu izleyebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz