Yönetici Özgeçmiş İçeriğinizi Yazarken…

 • KİM?
  Özgeçmişinize bir başlık ile başlayın – örneğin, bu aşağıda Operasyon Direktörü özgeçmiş örneğinde olduğu gibi. Ayrıca, bir şirketin sizi neden işe alması gerektiğini özetleyen asansör tarzı kısa bir açıklama da ekleyebilirsiniz. Bu, özgeçmişinizin geri kalanı için zemin hazırlayan etkileyici bir konumlandırma ifadesi olarak hizmet eder. Özgeçmişinizde her alan değerlidir, bu nedenle Summary ya da Profile Overview bölümlerine dahil ederek aktardığınız niteliklerin kariyer geçmişiniz, hedef rolleriniz ile yetkinlikleriniz arasındaki noktaları birleştirdiğinden emin olun.

 

 • NE?
  Özgeçmişinize ilk kez bakan birinin konuyla ilgili uzmanlığınızın ne olduğunu görmesi ve anlaması gerekir. Yönetici özgeçmişlerinde gösterildiği gibi Yetkinlikler bölümü altında, özgeçmişinizdeki ilgili güncel konuları ele alırken, dökümanı okuyan insanların ve özgeçmişinizi tarayan veritabanlarının gerektirdiği anahtar kelime optimizasyonunu yerine getirirsiniz. Deneyiminiz olan alanlara (finans, operasyonlar, satış, pazarlama…vb.), ne tür sektörlere (danışmanlık, üretim, yiyecek ve içecek, FMCG…vb.) ve ne tip yetkinliklere sahip olduğunuza ilişkin bir genel bakış sağlayın. Bu, özgeçmişinizde belirteceğiniz tüm başarılarınız ve güçlü yönleriniz için bağlam sağlayacaktır.

 

 • NEREYE?
  Görev aldığınız her kurumu ve ne yaptığını kısaca açıklayın. Hangi pazarlarda hizmet veriyor, ne yapıyor…vs. İşgücünün büyüklüğünü veya şirketin yıllık gelirini tanımlamak da iyi olabilir. Herkesin tüm şirketlere ve hatta sektörlere aşina olduğunu varsaymayın 🙂 Mevcut ve önceki işverenleri tanımlarken iş boyutunun ve kapsamının tanımlanması oldukça etkilidir.

 

 • NASIL?
  Özellikle yönetici düzeyinde, performansı sergilemek çok önemlidir. Bırakın başarılarınız konuşsun. Spesifik örnekler aracılığıyla – neyi, ne zaman ve nerede başardığınız ile ilgili kanıt sunun, bu aynı zamanda mesleğinizdeki ustalığınızı da ifade edecektir. Satış başarısını ölçmek kolaydır, ancak diğer işlevler sayılara bu kadar kolay dönüşmeyebilir. Elde ettiğiniz maliyet tasarruflarına, daha verimli hale getirdiğiniz süreçlere, üretkenlik artışlarına, iyileştirilmiş çalışan ilişkilerine, zamanında ve bütçeye uygun teslim edilen projelere, azaltılan risklere veya başarıyla uygulanan diğer projelere dikkat çekebilirsiniz. Her birinde rolünüzü yansıtan aktif fiiller kullanın ve genel ve boş sıfatlarla zaman kaybetmeyin.

Şirketin/departmanın büyüklüğüne ve çalıştığınız ortamların kapsamına odaklanın.

Özgeçmiş söz konusu olduğunda, sayılar konuşur. Rakamlar, ne tür bir ortamda çalıştığınızı ve hangi sonuçları elde ettiğinizi anlatabilir. Örneğin, 5 milyon dolarlık bir teknolojisi firması için stratejik planlama, 1,7 milyar dolarlık bir hızlı tüketim ürünleri firmasının 200 milyon dolarlık bölümü için yapılan stratejik planlamadan farklı bir iştir. Bu nedenle, görevleri tanımlarken iş durumlarınızla ilgili spesifik olun. Bu, bütçelerin büyüklüğünden, çalışan sayısından ve bir şirketin değerinden bahsedebileceğiniz bir yerdir.

** Zorlanmanız veya nasıl yapacağınızı bilemediğiniz durumlarda,profesyonel özgeçmiş ve ön yazınızın global standartlarda yazılması için buraya tıklayarak paketlerimizi inceleyebilir, teklif alabilirsiniz.

Yönetici özgeçmişinizi oluştururken kendinize sormanız gereken diğer sorular:

 • Bir kurum için vizyon belirleme ve/veya strateji yürütme sürecine dahil oldunuz mu, olduysanız nasıl dahil oldunuz? Değişimi başlatmak için “büyük resim” düşüncesini nasıl kullandınız?
 • Kişileri işe aldınız mı, çıkardınız mı veya ekipler kurdunuz mu? Daha genç çalşanlara / ekibinize mentorluk yaptınız mı?
 • Bütçe yönetimi, üst düzey müzakereler veya diğer mali konulardan sorumlu oldunuz mu?
 • Herhangi bir birleşme, satın alma veya başka bir büyük iş girişimine katıldınız mı?
 • Ne tür iş ilişkileriniz var ve ne düzeyde? Paydaşlar, müşteriler ve tedarikçilerle nasıl ve ne şekilde bir iletişiminiz var?
 • Topluluk önünde konuşma, yazma veya sunum yapma konusunda ne tür bir deneyiminiz var? Kuruluşunuzu topluma ve daha geniş bir kamuoyuna karşı temsil ettiniz mi ve nasıl temsil ettiniz?
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz