Bir iş değişikliğine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

İş hayatında hepimizin inişleri ve çıkışları olduğu için bunu söylemek, cesaretle dillendirmek her zaman kolay değildir. Bazen kariyerinizin bir değişikliğe ihtiyacı olduğu gerçeğini içinizde çok net bilirsiniz. Bu gerçek hemen ortaya çıkmasa da, uzun bir süre içinde yavaş yavaş kendini gösterir, o zaman da anlaşılması gereken şey, “kariyerinizde hiçbir yere ilerlemediğinizdir”.

Özellikle işinizden memnunsanız, iş arkadaşlarınızla iyi ilişkilere sahipseniz ve firmanın imkanları fena değilse, aynı rolde uzun süre çalışmaya devam etmek kolay olabilir. Ancak bunu yaparken, profesyonel olarak bir bayatlama, gelişim fırsatlarını kaçırma ve nihayetinde potansiyelinize ulaşamama tehlikesi daima vardır. Öte yandan “ömür boyu aynı işi yapmak / aynı işyerinden emekli olmak” büyük ölçüde geçmişte kaldı hepinizin bildiği gibi.

Bu nedenle, kariyeriniz durgunlaşırsa, bundan kendinizi suçlayabilirsiniz. Becerilere, yeteneğe ve deneyime sahipseniz, başarılı olmak için ihtiyacınız olan tek şey biraz azim ve kişisel gayrettir. Zaman zaman mevcut işinizi ve genel olarak kariyerinizi değerlendirmek mantıklıdır. Kendinize sorun.

İşinizde sizi rahatsız eden durumlar neler?

Bunları not alın. Ne hissediyorsunuz?

Bu durumunuz ne zaman ve neyle başladı ya da tetiklendi?

Bu konuda kiminle konuşabiliyorsunuz ve size kim/kimler yardımcı olabilir?

 

İşyerinde sizi rahatsız eden durumlar, en zayıf ve kırılgan olduğunuz anlardır. Böylesi anlarda en büyük hataları yaparsınız, bunlar da kendinizi iyi hissetmenizi ve performansınızı olumsuz etkiler.

 

Doğru yöne gittiğinizi mi hissediyorsunuz yoksa ilerlemeniz mi durdu?

Aşağıda sayacağım göstergelerden herhangi biri ya da birileri sizin için geçerliyse, bir iş değişikliğine ihtiyacınız olduğunu ve yeni bir iş bulma zamanının geldiğini bilebilirsiniz. Gayretlerinizin etkili sonuçlar verebilmesi için, sizi rahatsız eden şeyi/şeyleri bulmalısınız.

 

 

  1. İşinizden sıkıldınız.

Her gün aynı işi yapıyorsanız ve bazı şeyler artık tekrarda ise, o zaman yeni bir mücadeleye ihtiyacınız var demektir. İyi olduğunuz bir işi yapmakta yanlış bir şey yok, ama kendinize sorman gereken bir nokta var. Bu ise ilerlemek demektir. Daha iyi bir işi/farklı bir rolü hedeflemeden hep aynı seviyede kalırsanız, önünüzdeki yıllarda pişmanlık duymanız muhtemeldir. Her yıl bir miktar ücret artışı ile aynı görevleri tekrar tekrar yapmayı gerçekten istiyor musun?

 

  1. Artık öğren(-e-)miyorsunuz.

İş yerinde artık yeni beceriler ve deneyimler kazanmıyorsanız, bu bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu gösterir, ancak bu yeni bir iş mi yoksa kariyerinizi başka bir rotaya evirmek mi size kalmış. Uzun bir süre boyunca yeni nitelikler eklemede veya pratik beceriler geliştirmede başarısız olursanız, bu özgeçmişinizde de bir boşluk bırakacaktır.

  1. Kazançlarınız artmıyor.

İşvereniniz için en iyisini yapıyor, ancak karşılığında az kazanç artışı alıyorsanız, bu aynı işte çok uzun süredir çalıştığınızı gösterir. Bir terfi alamamak veya farklı bir kuruluşa geçmemekle, kendi profesyonelliğinizi giderek güçlü satamama riskini de alırsınız. İyi bir maaş artışı olmadan ne kadar uzun süre giderseniz, düşük maaş alma olasılığınız o kadar artar.

** Ama ne kadar kazanmanız gerektiğini nereden bilebilirsiniz? Bunun için ülkemizde muhtelif headhunter kurumlar tarafından çalışmaları her yıl yapılarak açıklanan ücret raporlarını araştırabilir, yurtdışında ise, yine benzer bir yöntemle bu değerli dökümanlara ulaşabilirsiniz.

  1. Yöneticinizle/Patronunuzla aranız bozuldu.

Bunlar iş tatmininizi ve performansınızı etkileyen çözülemez gerilimlerin olduğu yerlerdir. Bunlarda aslında gereke kurumda gerekse iş yapış süreçleri içerisinde hayal kırıklığına uğradığınızın ve bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunun bir işareti olabilir. Yöneticinizle konuşmanız mümkün ancak bazen konuşsanız dahi etkili bir çözüm almanız zor olabilir.

  1. Fazla çalışıyorsunuz!

Her zaman sonuca götüren ve bunu yapacağına güvenilen yetenekli bir çalışansanız, işvereninizin/yöneticinizin sizi hafife alma tehlikesi vardır! İş yükünüz, karşılığında ekstra bir şey almadan zamanla yavaş yavaş artabilir. Aynı rolde çalışmaktan mutlu görünüyorsanız ya da düşüncelerinizi aktarmıyorsanız/aktaramıyorsanız, beklentilerinizi dile getirmiyorsanız üstleriniz hiçbir şeyi değiştirmek istemeyecektir. Böyle bir durumun ortaya çıkmamasını sağlamak size kalmış ve bunu yapmanın en iyi yolu bir sonraki kariyer fırsatı için, bulunduğunuz yerde ufak ufak baskı yapmaya devam etmektir.

  1. Becerilerinizi kullanmıyorsunuz.

Mevcut işinizde kullanmadığınız becerileriniz varsa, bu bir israftır. Bu bir yetenek/potansiyel israfıdır. Potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanıza izin verecek, yapabileceğiniz başka bir şey yok mu? Özellikle niş becerileriniz/uzmanlıklarınız varsa sunduklarınız için cömertçe ödeme yapmaya istekli bir kurum daima olabilir.

  1. Kurumunuz zorluklarla mücadele ediyor.

Kurumunuz zarar eden, bazı iş kollarını kapatan, azaltan veya insanları işten çıkaran bir durumda ise, mevcut işinizde kalmanız uzun vadede sizin yararınıza olmayabilir. Şirket iflas ederse, sadece kendinizi işsiz bulmakla kalmaz, aynı zamanda finansal olarak kaybedersiniz. Bu durumda, geleceği öngörüp proaktif olmak en iyisidir.

  1. Headhunter’lardan ya da başka kurum ik’larından mesajlar alıyorsunuz.

Bir headhunter kurum sizi görüşmek için davet ederse, görüşün. Onların radarına girerseniz, bu, mülakatta başarılı olabilmek için bir şansınız var demektir – öyleyse neden bir iş değişikliği yapmıyorsunuz? Eğer görüşme için davet alan durumunda iseniz, ücret ve yan haklar söz konusu olduğunda güçlü bir pazarlık pozisyonundasınız demektir.

 

Kariyer/İş değişikliğine hazır mısınız?

Sadece bir hayatınız var, bu yüzden onu en iyi şekilde değerlendirmek size kalmış. Mutlu olmak için mutlaka maaşa odaklanmanız veya büyük kurumlarda çalışmanız gerekmiyor, ancak sahip olduğunuz yeteneklerin çoğunu kullanabiliyor olmanız harika olur. Bunu yapmak, kendiniz ve aileniz için daha rahat ve huzurlu bir yaşam ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir ve bir kuruma kendinizi kiralamaya devam etmek için motivasyona sahip olmanızı sağlayabilir. Şüpheleriniz olabilir doğaldır, ancak ciddi bir değişikliğe de ihtiyacınız olabilir fakat bu tip durumlar sevebileceğiniz iyi bir işi bulmanızı engelleyecek şeyler olmamalıdır.

 

Ve unutmayın; iş değişikliği yapmak veya uygun bir işi avlamak için yarım yamalak gayretler yarım sonuç doğurmaz! Sıfır sonuç doğurur. Önemli sonuçlar alabilmenin tek yolu da istikrarla, denge ile, duygusal hezeyanlara kapılmadan, zorlanılsa da süreklilikten geçer. Bastırınca acıyor mu, varsın acısın, sonrası iyi gelir.

** Kariyerinizle ilgili önemli kararlar öncesi, herhangi bir yol/yön vermeden önce, yön verirken ihtiyacınız olan spesifik konunun ele alınarak, değerlendirildiği Stratejik Kariyer Mentorluğu‘ndan yararlanabilirsiniz. Detayları websitesinde inceleyebilir, iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

** Paketleri incelemek ve teklif almak için burayı tıklayın.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz