Kişisel markalaşma neden önemli ve kişisel markalaşma becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz?

Farklı pek çok deneyim seviyesinden müşterimden ve iş insanından duyduğum önemli bir konu var. O da kişisel markamı yeterince iyi ifade edemiyorum, uzun yıllardır iş hayatındayım ama kişisel markamı sergilediğimi düşünmüyorum, istediğim yerde değilim, nasıl olabilirim, neler yapabilirim vb. Bu yazımda kişisel markalaşmanın neden önemli olduğuna ve bu konudaki becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinize değineceğim.

 

Kişisel markalaşma neden önemlidir?

Kişisel marka bilinci oluşturma becerileri, sizin veya şirketiniz için itibarının yanı sıra iyi bilinen uzman bir isim yaratma yeteneğini ifade eder. İş dünyasında, kişisel markalaşma, müşterileriniz/işvereniniz üzerinde sizi tam olarak bilinmek istediğiniz şeyle hatırlamaları için bir izlenim/algı yaratma yeteneğidir.

Kariyer odaklı herhangi bir kişi, kişisel markalaşmanın sadece iş arayanlar için değil, herkes için önemli olduğunu bilmeli.

  1. DAHA FAZLA TALEP: İşverenler/müşterileriniz, fırsatları varsa ya da önlerinde muhtelif adaylar arasında her zaman bilinen/tanınan/sevilen bir uzmanı seçeceklerdir. Bu nedenle kişisel marka bilinci oluşturma becerileri önemlidir çünkü kendinizi “yaptığınız işin uzmanı” olarak sunmanıza olanak tanır.
  2. DAHA YÜKSEK ÜCRET/MAAŞ:  Yüksek güvenilirliğiniz ile size olan talep birleştiğinde, daha yüksek maaş/fiyat talep etmenize ve yine de işi almanıza olanak sağlar.

 

Kişisel markalaşma becerileri nasıl geliştirilir?

  • Kontrol altına almak

Bunu zaten bilsek de bilmesek de hepimizin bir markası var, yani inançlarımızın, değerlerimizin, ilgi alanlarımızın, becerilerimizin ve yeteneklerimizin birleşimi ile sahip olduğumuz itibar diyebiliriz. Bu nedenle, bu gerçeğin farkına varmak, kişisel markamızın şu anda ne anlama geldiğini keşfetmektir. Kişisel markamızı anlayarak ve tanımlayarak çok net hale getirebilmeliyiz, böylece başkaları da onu bizim için tahmin etmek veya tanımlamak zorunda kalmadan anlayabilir/anlamalıdır.

Bu nedenle kişisel markalaşma konusunda müşterilerime derim ki; sizinle özdeşlenen/bilinen, akıllarda çapalanmış kavramlar – konular nelerdir? Bu noktada, akıllara geldiğinizde aynı zamanda kendisine çapalandığınız / uzmanlık alanlarınız da kişilerin akıllarına gelmeli.

  • Hedef kitlenizi tanımlayın. Kime ulaşacağını – ulaşmak istediğinizi bilmek önemlidir.

Kişisel markanızı oluşturmaya başlamadan önce, kime ulaşmaya çalıştığınızı da belirlemeniz gerekir. Kim bunlar? Şirket yöneticilerimi, ik’mı, bireyler mi, kurumlar mı? Patronlar mı, üst düzey yöneticiler mi, öğrenciler mi…vb.

Kişisel bir marka oluştururken hedefiniz öne çıkmaktır ancak sizde olanın envanterini doğru çıkarmadan zirveye çıkamazsınız. Hedef kitlenizi de ne kadar doğru tanımlarsanız, hikayenizi oluşturmak ve sunmak da o kadar kolay olacaktır, çünkü anlatmanız gereken hikayenin türünü (ve nerede anlatmanız gerektiğini) daha iyi anlayacaksınız.

  • Online/Dijital varlığınızdan yararlanın.

Sosyal medya genellikle eleştiriden payını alıyor, ancak kendimizi dünyaya sunmamızı sağlayan harika fırsat olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Emin olmanız gereken tek şey, dijital varlığınızın tam olarak tanımladığınız kişisel markayı yansıtmasıdır. Örneğin, LinkedIn profiliniz tüm becerilerinizi ve deneyimlerinizi sergilemek içindir ya da Facebook insanların profilinize bakmasını umursamayacağınız bir yerdir. Twitter fikirleriniz için elverişlidir. Instagram ve YouTube, insanların sizi daha yakından tanımasına ve bağ kurmalarına imkan verir (-sizin izin verdiğiniz/paylaştığınız ölçüde-) Benzer şekilde, konu ve uzmanlık alanlarınız hakkında blog/yazı yazmak da bilginizi  sergilemenin iyi bir yoludur.

** İşe alım uzmanlarının yüzde 92’si nitelikli adaylar bulmak için sosyal medyadan yararlanıyor ve bunların yüzde 87’si LinkedIn’i aktif kullanıyor.

  • Kişisel markanızı mümkün olduğunca çok kişinin bilmesini sağlayın.Kişisel markanızı ne kadar çok kişi bilirse, markanız o kadar güçlenir.

Ne kadar çok ve kaliteli-nitelikli bağlantı kurarsanız; yaptığınız paylaşım ve etkileşimlerinizle ne kadar çok değer sağlarsanız, kişisel markanızın daha çok tanınması o kadar olasıdır. Ve tüm işlerin yüzde 85’inin de bu şekilde bir ağ oluşturma (network sağlama da diyebiliriz) yoluyla olduğunu düşünürsek, bu potansiyel olarak kariyerinizi de ilerletmenize yardımcı olacaktır.

  • İstediğiniz sektörü araştırın ve uzmanları takip edin.

İstediğiniz kariyerlerdeki uzmanlar hakkında araştırma yapmanızı öneririm. İlgilendiğiniz herhangi bir alanda fikir liderlerinin (influencer-kanaat önderi) kim/kimler olduğunu bulun ve sadece onları takip etmeyin, sosyal medyada izleyin; blogları olup olmadığını veya düşüncelerini nerede – nasıl daha çok sunduklarını öğrenin. Başarılı olan insanların yaptıklarını inceleyin. Onları gözlemleyin ve sonra daha iyisini yapın 🙂

 


 

Kişisel kariyer markası yolcuğunuzda, profesyonel kariyer hizmetlerimizden, online eğitimlerimizden yararlanabilir, paketlerimizi inceleyerek iletişime geçebilirsiniz. Kişisel kariyer markası, içerik stratejisi ve kariyerinizle ilgili konularda, mentorluk ve danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz