Özgeçmiş 1 sayfa mı olmalı yoksa 2 mi?

Bir özgeçmişin 1 sayfa mı yoksa 2 sayfa mı olması gerektiği daima tartışma konusu olmuştur.

Özgeçmişlerin kısa (!) ve tek sayfa olması gerektiğini savunanlar, genellikle işe alım yöneticilerinin uzun (?) özgeçmişleri okurken sıkıldıklarını iddia ediyorlar. Öte yandan, daha uzun (2 ya da 3 sf) özgeçmişleri savunanlar ise, bir adayın iş deneyimlerini ve başarılarını detaylandırmak için daha fazla alana sahip olunmasını gerektiğini söylüyorlar.

Bu sonuçların herhangi bir net dayanağı yok. Genellikle bireysel tercihlere ya da doğrulanmamış iddialara dayanabilirler. Ayrıca, işe alma yöntemleri ve işe alım stilleri de sürekli gelişiyor, değişiyor, bu nedenle geçmişte doğru olan şey bugün artık geçerli olmayabilir ya da değişmesi gerekebilir.

Yurtdışında bir girişim tarafından yapılan araştırmada, yaklaşık 1 aya yakın bir süre içerisinde, tümü işe alım konusunda doğrudan deneyime sahip olan ve işe alım uzmanları, insan kaynakları uzmanları veya C-Suite düzeyinde yöneticiler olan toplam 482 profesyonelin katıldığı bir çalışma yürütülmüş. Bu katılımcılara, çok sayıda iş pozisyonu için özgeçmişleri taramalarının istendiği bir işe alım simülasyonu uygulanmış.

İşverenlerin, deneyim seviyesinden bağımsız olarak şaşırtıcı bir şekilde iki sayfalık özgeçmişleri tek sayfalık özgeçmişlere tercih ettikleri görülmüş.

Çalışma sonuçlarına göre, katılımcıların simüle edilmiş işe alım sürecinde seçtiği 7712 özgeçmişten, 5375’i iki sayfa uzunluğundaydı. Bu, işe alım görevlilerinin iki sayfalık özgeçmişleri tek sayfalık özgeçmişlere tercih etme olasılığının 2,3 kat daha fazla olduğu anlamına gelir. Sonuçlar aşağıdaki tabloda görülebilir;

 

Tabloya göre;

  • Giriş seviyesi iş ilanları söz konusu olduğunda, tek sayfalık özgeçmişler yerine iki sayfalık özgeçmişleri tercih etme olasılığı 1,4 kat daha fazla
  • Orta düzey iş ilanları söz konusu olduğunda, iki sayfalık özgeçmişleri tek sayfalık özgeçmişlere tercih etme olasılığı 2,6 kat daha fazla
  • Yönetim düzeyindeki iş ilanları söz konusu olduğunda, tek sayfalık özgeçmişler yerine iki sayfalık özgeçmişleri tercih etme olasılığı 2,9 kat daha fazla
  • Giriş seviyesi işlerle ilgili bulgular özellikle şaşırtıcı sayılabilir. Çünkü bu seviye için öneri genellikle tek sayfa olması yönündedir 🙂

Tek sayfalık ve iki sayfalık özgeçmişler benzer düzeyde iş deneyimi, akademik başarı ve genel profil bilgilerini sergilemek üzere tasarlandığından, çalışmaya katılanlar iki sayfalık özgeçmişlerde aktarılan çok miktarda bilgiden açıkça etkilenmişler.

Sonuç olarak; iki sayfalık özgeçmişler, tek sayfalık özgeçmişlerden daha yüksek puan almıştır.

Her özgeçmişi inceledikten sonra, katılımcılardan özgeçmişi “adayın iş deneyimlerini ve genel profil yetkinliklerini / kariyer marka vaadini özetleme” konusunda ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak özgeçmişi 0-10 arasında puanlamaları istenmiş. İki sayfalık özgeçmişler, tek sayfalık özgeçmişlere %21 daha yüksek puan almış.

Deneyime göre puanlar aşağıda şekilde belirtilmiş;

 

Bu sonuçlar, iki sayfalık özgeçmişlerde yer alan ekstra ve dolu bilgilerin, işe alım uzmanlarının karar vermelerine yardımcı olduğunu gösteriyor.

İşverenler, iki sayfalık özgeçmişleri okumak için neredeyse iki kat daha fazla zaman harcamışlar.

Sadece iki sayfalık özgeçmişler tek sayfalık özgeçmişlerden daha yüksek puan almakla kalmadı, aynı zamanda işe alım uzmanları onları okumak için daha fazla zaman harcamaya istekliydi.

İşe alım uzmanlarının her bir özgeçmişi gözden geçirmek için birkaç saniyeden fazla zaman harcanmadığı gibi sürreal bir şehir efsanesine (!!) karşılık, çalışmaya katılan katılımcılar, 1 sayfalık özgeçmişlere 2 dakika 24 saniye ve 2 sayfalık özgeçmişlere 4 dakika 5 saniye harcadıkları tespit edilmiş.

Bu sonuçlar, işe alımcılar tarafından, içeriği gözden geçirmek yerine gerçekten daha uzun ve detaylı olan özgeçmişleri dikkatle incelemek için daha fazla zaman harcadıklarını gösteriyor; ve bu, 2 sayfalık özgeçmişlerin neden genellikle tek sayfalık özgeçmişlere tercih edildiğini de açıklamaya yardımcı olabilir.

 

****

Bu çalışmada katılımcılara ilgili özgeçmişleri okuduktan sonra, söz konusu iş ilanına en uygun olduğunu düşündüklerini en az 2 tane özgeçmiş seçmeleri istenmiş.

Hem tek sayfalık hem de 2 sayfalık özgeçmişlerin eşit şekilde temsil edilmesini sağlamak için simülasyonda kullanılan özgeçmişlerin yarısı 1 sayfa, diğer yarısı ise 2 sayfa uzunluğunda tutulmuş.  Özellikle, her 1 sayfalık özgeçmişin benzer iş deneyimleri, akademik başarıları ve becerileri olan bir adayı temsil eden 2 sayfalık bir karşılığı da mevcut tutulmuş. Tek sayfalık özgeçmişlerin uzunluğu 350 ila 500 kelime arasında değişirken, iki sayfalık özgeçmişlerin uzunluğu 700 ila 1000 kelime arasında tutulmuş.

Sonuç olarak;

Özgeçmişlerin 1 sayfa olması gerektiğine dair yaygın inancın aksine, bu çalışmanın sonuçları, işe alım uzmanlarının aslında ortalama olarak 1 sayfalık özgeçmişler yerine 2 sayfalık özgeçmişleri daha çok tercih ettiklerini gösteriyor. Bu tercihin, daha uzun özgeçmişleri tercih etme eğilimlerinin farkında olmayan işe alım uzmanlarının, kendileri tarafından bilinmemesi de mümkündür:) Bu çalışma, özgeçmiş uzunluğunun kısa listeye girme ve işe alım kararlarını nasıl etkileyebileceğini çok daha iyi anlamamızı göstermek bakımından faydalı olacaktır.

Araştırma için kaynak: ResumeGo

*****

Smart Career Turkey, 2018 yılında kurulmuş olan profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK ve TEK Kariyer Markalama (Career Branding) ajansıdır. Farklı deneyim seviyelerindeki iş insanlarının ve üst düzey yöneticilerin (Müdür, Direktör, GMY, GM, CxO, VP) kişisel kariyer markalarını küresel standartlarda güçlü ve etkili ifade ederek; onları işverenlerin ve/veya potansiyel müşterilerinin nezdinde etki gücü yüksek, tercih edilen profiller olarak konumlandırmaktayız.

Paketlerimizi incelemek ve teklif almak için tıklayabilirsiniz. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz