Amatör ligden, Şampiyonlar ligine çıkmak!

Amatör ligde oynuyormuş gibi gözükerek, Şampiyonlar Ligi’ne çıkmak mümkün değildir!

Siz çok yetenekli bir sporcusunuz diyelim, hedefiniz de Şampiyonlar Ligi’nde oynamak…
O zaman dikkatle bakmalısınız Şampiyonlar Ligi’nde oynayanlar nasıllar?
Nasıl görünüyorlar, nasıl çalışıyorlar, nasıl bir enerjileri var?
Neyi yapmışlar ki oradalar ve ne yapıyorlar ki orada kalmaktalar?

Amatör ligde oynuyormuş gibi gözükerek, Şampiyonlar Ligi’ne çıkmak mümkün değildir!

Yönetici(Lider) Duruşu, Tavrı, Tarzı denen bir tanımlama vardır. Buna “Executive Presence” deniyor.
Örneğin çalıştığınız şirkette müdür, direktör ya da üst düzey rollere çıkmak istiyorsunuz; mutlaka işinize uygun bir duruşa/tavra/tarza (Executive Presence)’e sahip olmanız gerekir.

Örneğin, kendi işinizi yapmak, markalaşmak ve insanları ürün ya da hizmetlerinizle etkilemek istiyorsunuz. Mutlaka işinize uygun bir duruşa/tavra/tarza (Executive Presence)’e sahip olmanız gerekir.

Yönetici(Lider) Duruşu, Tavrı, Tarzının bir takım bileşenleri vardır.
Görüntünüz, iletişiminiz, haliniz, tavrınız, tarzınız, sözünüz, ikna gücünüz, etkileyiciliğiniz, güvenirliğiniz gibi…

Bu konuya girişgahı “Siz kendinizi hayalinizdeki iş, şirkete/role layık görmüyorsanız, hayat bunu size nasıl versin?” başlıklı YouTube videomda yapmıştım Önümüzdeki günlerde devamı gelecek.

 

Siz de lider tavrı, lider tarzı var mı? Kimse yok demez herkes kendisinde bu halin olduğunu sanar.
Ancak maalesef herkeste yoktur. Bazı insanlar enerjisi ile farklıdır, bazı insanlar sesiyle, iletişim gücüyle, bazıları karizmaları ile farklıdır. Ve bu hemen belli olur. Olmadığında da hemen belli olur

Ve hiç kimse Yönetici (Lider) Duruşu, Tavrı, Tarzı olmayan birinden (-ne yönetici, ne iş insanı ne de hiç girişimci olsun farketmez-) ETKİLENMEZ!

Ancak iyi haber “Karizma bir armağan değildir, bir araçtır”

Yani benim bir liderlik duruşum, öyle bir havam, tavrım, tarzım var mı diye düşünmeli ve kariyer hedefleriniz ne ise bunu sağlayacak şekilde çalışmanız gerekiyor. Kısacası, mıymıy, pasif, çekinik, çıtkırıldım ya da nobran, özgüvensiz (-ancak özgüvenli olacağım diye kibir abidesi de olmadan ve kasılmadan-) silik ve özensiz bir dış görünümle, hâl ve tavırla kariyerde üst rollere ilerlemek ya da kariyerinde markalaşmak mümkün değildir.

 

*****

Bu konuda kendinizi geliştirmeye adım atmaya ya da daha çok gelişip yükselmeye ihtiyacınız varsa size, şimdiye kadar yüzlerce profesyonel iş insanının ve üst düzey yöneticinin tercihi olmuş olan “Kariyerde Akıllı Markalaşma” online kurs yapısındaki eğitimimle yardımcı olabilirim. Detayları öğrenmek ve kayıt olmak için tıklayın. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz