Bir tarihe şahitlik ediyoruz

Bir tarihe şahitlik ediyoruz!

 

Dünyadaki ülkeler ikiye ayrılır:
– Yapabilenler ve yapamayanlar
– Hür ve güçlü olanlar ya da bağımlı ve güçsüz olanlar

1.Dünya savaşını sona erdiren bütün anlaşmalar Paris’te yapılmıştır. Almanlarla Versay’da Versay anlaşmasını yapılmıştır.
Osmanlı ile 1920’de Sevr’deki bir seramik fabrikasında imzalar atılmış ve ismi Sevr Anlaşması olmuştur.
2. Dünya savaşının tetikleyicilerinden biri de bu anlaşmadır.

Almanlar ağır şartları kabul etmişlerdir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bir grup aydın, işe o anlaşmayı TANIMAYARAK, bağımsızlık yolunda mücadeleye başlamışlardır.

Günün şartlarında şikayet edip sızlanmamış, bahane bulmamış onun yerine mücadelenin nereden ve nasıl olması gerektiğini inşa etmişlerdir.

İstanbul işgal altında. Millet meclisi orada kurulamıyor mu?
O halde Ankara…

Orduda silah yok.
O halde nasıl bulabileceğimize bakalım.

Kazanmak imkansız, düşmanlar çok ve kuvvetli…
O halde nasıl kazanacağımıza bakalım.

❗ Bu “mücadele ruhu” dünya tarihinin en büyük başarı öykülerinden biridir.

Amerikalı profesör Arnold Ludwig, uzun yıllar 20. yüzyılın çok sayıda dünya lideri ile ilgili bir dizi kapsamlı araştırma yapar.
Ve bu uzun araştırmaların sonunda dünya liderleri arasında tek bir lider tüm kriterler değerlendirildiğinde ilk sırayı alır.

Bu kişi, Prof. Ludwig’in King of the Mountain (Dağın Kralı) isimli kitabında dağın kralı yani en büyük devlet adamı olarak 1.sırada yer alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyayı şaşırtan Atatürk’ü Time dergisi 1923 yılında kapak yapmış ve şöyle tanıtmıştır;
(metni aynen yazıyorum )

“Mustafa Kemal Paşa; “Türk nerede kendisinin efendisidir?” deyimine,
her zamanki “cehennemde” yanıtının yerine, “Türkiye’de” yanıtını vererek bu sözün aksini ispat etti. O hiç şüphesiz modern tarihin en büyük isimlerinden biridir. Ve şimdi Türkiye’nin kazandıklarına sahip çıkmaya azimli olarak Batı’nın gizli güçlerine karşı duruyor”.

Time dergisi Atatürk’ü, genç Türkiye Cumhuriyeti henüz 4. yılında % 8,5’lara varan bir büyüme yakaladığında 2.kere kapak yapar.

Sene 2023
29 Ekim 2023…
Bir tarihe şahitlik ediyoruz.

Yüz yıl geçse de bin yıl geçse de bu aşk bitmez!

Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlu olsun.
Ruhları şad olsun…

 

BİR ÖNERİ:  Dünyaca ünlü fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Leonardo Dalessandri’nin 20 gün boyunca ülkemizi dolaşarak çektiği muhteşem belgesel “Watchtower of Turkey”, bu belgeseli izlememiş olanlar varsa mutlaka izlemeli…

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz