LinkedIn’de Düşünce Lideri Olmak İçin 10 Strateji

LinkedIn sadece iş arayanlar ve işe alım yapanlar için bir yer değil, aynı zamanda bireysel/kurumsal markasını tanıtmak, bağlantı kurmak, hizmetleri aktarmak ve uzmanlık sergilemek için oldukça dinamik bir alan. LinkedIn’deki varlığınıza bugün yatırım yapın ve profesyonel geleceğinizin gelişmesini izleyin.

Kariyerinizi güçlendirmek, işinizi büyütmek veya kendinizi bir sektör uzmanı olarak konumlandırmak istiyorsanız, LinkedIn’de düşünce/fikir/kanaat önderi olmak için 10 strateji:

1. Profilinizi Optimize Edin.

LinkedIn profiliniz sizin dijital kartvizitinizdir. Dünyaya açılan vitrininizdir. İşe profesyonel bir profil resmi ve ilgi çekici bir başlıkla (Headline) başlayın. Ardından uzmanlığınızı ve hedeflerinizi yansıtan, anahtar kelimeler açısından zengin, iyi yazılmış bir About (Hakkında) kısmı hazırlayın. Eğitiminiz, becerileriniz ve iş deneyiminiz dahil olmak üzere diğer tüm ilgili bölümleri mümkünse eksiksiz doldurun.

** Bunun için LinkedIn’de Markalaşın ve bir Yıldız Gibi Parlayın e-kitabımdan ve ülkemizdeki en kapsamlı Profesyonel LinkedIn Kullanımı eğitimimden yararlanabilirsiniz.

2. Düzenli Olarak İlgi Çekici İçerik Oluşturun.

Güncellemeleri, makaleleri ve ilgili sektör haberlerini sürekli olarak yayınlayın. Alanınızla ilgili içgörüler, ipuçları ve çözümler sağlayan alakalı içerikler paylaşın. İlgili gruplara katılın ve etkileşimde bulunun, doğru bağlantılar kurun ve başkalarının gönderilerini yorumlayarak ve beğenerek etkileşimde bulunun.

3. Video Paylaşın.

Uzmanlığınızı aktarmak için videoların gücünden yararlanın. Video içerikler genellikle LinkedIn’de daha yüksek etkileşim ve erişim sağlar. Yatay ya da dikey format kullanabilirsiniz (yakında LinkedIn ana akışta daha çok dikey video görmeye başlayacağız). Konunuzla alakasız komik olacak diye garip videolar paylaşmanız itibarınızı etkiler, bu konuda dikkatli ve seçici olun.

4. Nitelikli Ağ Oluşturma (Nitelikli bir takipçi kitlesine sahip olmak)

Stratejik ve nitelikli bağlantılar kurun. Sektörünüzdeki profesyonellerle bağlantı kurun ve onlarla etkileşime geçin.

5. Düşünce Liderliği

LinkedIn’de düşünce liderliği, uzmanlığınızı ve kendinize has bakış açınızı sergileyen orijinal ve düşündürücü içerikler paylaşmayı içerir. Kendinizi güvenilir bir otorite olarak konumlandırmak için alanınızda bilgi sahibi olmalı, sektör trendleri ve zorlukları gerçekçi paylaşımlar yapabilmelisiniz. Sürekli olarak değerli içgörüler ve çözümler sunmak, alanınızda bir düşünce lideri olarak güçlü bir itibar oluşturmanıza yardımcı olur.

6. Tavsiyeler ve Onaylar

LinkedIn’de güvenilirlik oluşturmak çok önemlidir ve bunu yapmanın etkili bir yolu iş arkadaşlarınızdan, yönetici ve müşterilerinizden tavsiye istemektir. Bu tavsiyeler, becerilerinizin ve çalışmalarınızın onaylanması ve uzmanlığınızın doğrulanması anlamına gelir. Ayrıca, bağlantılarınızın da becerilerini onaylayabilirsiniz; çünkü onlar da karşılık vererek mesleki itibarınızı daha da güçlendirebilir.

7. Hikayeler (başarılar/başarısızlıklar)

Hikayeler ilham vermenin ve ağınızla bağlantı kurmanın güçlü bir yoludur. İster kişisel ister kurumsal hikayeler paylaşın, bu anlatılar başkalarını motive edebilir ve harekete geçirebilir. Hedef kitlenize ilham vermek ve onlarla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak için kişisel başarı hikayelerinizi de paylaşmanız da ayrıca önemlidir.

8. Hashtag’ler ve Anahtar Kelimeler

Hashtag’leri ve anahtar kelimeleri stratejik olarak kullanmak LinkedIn’deki görünürlüğünüzü önemli ölçüde artırabilir. LinkedIn aramalarında görünme şansınızı artırmak için profilinize, başlığınıza (Headline) ve gönderilerinize ilgili anahtar kelimeleri ekleyin. Ayrıca, sektörünüzdeki trend hashtag’leri takip edin ve daha geniş bir kitleye ulaşmak ve etkileşimi artırmak için bunları gönderilerinize dahil edin.

9. Analitiklerinizi Takip Edin.

LinkedIn’de analizleri ölçmek, performansınızı izlemek ve stratejinizi geliştirmek önemlidir. Gönderi görüntülemeleri, etkileşim oranları ve takipçi büyümesi gibi temel metrikleri düzenli olarak gözden geçirin. Bu bilgiler, neyin işe yaradığını ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini anlamanıza yardımcı olarak içeriğinizi ve platformdaki varlığınızı optimize etmenize olanak tanır.

10. Trendler Hakkında Bilgi Sahibi Olun.

Bir düşünce lideri olmak için sektör trendleri ve haberleri konusunda güncel kalmalısınız. Bu konulardaki bakış açılarınızı paylaşın ve kendinizi güvenilir bir bilgi kaynağı olarak konumlandırın.

LinkedIn’de bir düşünce lideri olmak, bu 10 stratejiyi uygulayarak her zamankinden daha kolay. Sürekli olarak değerli içerikler paylaşarak, ve uzmanlığınızı göstererek kendinizi sektörünüzde güvenilir bir otorite olarak konumlandırabilir ve yeni fırsatların kilidini açabilirsiniz.

*****

Profesyonel LinkedIn Branding hizmetleri ve Düşünce Liderliği Stratejisi ile Linkedin’de markalaşma konusunda kurumsal/bireysel danışmanlık hizmetleri için bana ulaşabilir; buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz