Milyar dolarlık (Unicorn) “Solo Girişim” olmak mümkün mü?

Geçenlerde efsane organizatör Ahmet San’ın konuk olarak katıldığı bir YouTube programını izledim; diyordu ki; “Eskiden 3 gazete patronu, 5-6 tane gazino patronu vardı, sanatçıların kariyeri diye bir şey yoktu, herşey bu adamların elindeydi, onlar yer verirlerse gazeteye çıkıyorlar onlar yer verirlerse sahne alıyorlardı”

Sene 2024…

Ve biz dijital bir dünyanın sayısız nimetleri içindeyiz. Kimsenin kimseye ihtiyacı yok bilinmek, tanınmak için. Gazete öldü, tv can çekişiyor.

Onun yerine herkes kendi içerikleri ile birer medya yöneticisi ve işinde tanınırlık ve kazanç sağlayabiliyor.

Bu imkanlardan maksimum faydalanmak gerektiğini düşünüyorum.

İnsanlar bir ürün/hizmet/markanın farkına varırlar, sonra araştırıp bilgi toplarlar,

beğenirler ve takip ederler ve en sonda da “tercih” ederek satın alır ve ödeme yaparlar.

Kariyerinizde ve LinkedIn’de içeriklerinizle markalaşırken de  aynı “ETKİ Hiyerarşisi” geçerlidir ve formülü de budur.

Önce kendinizin farkında vardırmalısınız.

İnsanları kendinizden haberdar etmeden sizi takip etmelerini, ürün/hizmetlerinizi tercih edip satın almalarını bekleyemezsiniz.

“Kendinizin farkına vardırma” süreci kişisel markalaşma funnel’nın en önemli start noktasıdır.

Bunun için:

  • Linkedin profiliniz,
  • Kişisel websiteniz,
  • İçerikleriniz (düzenli ve alanı net/belirli)
  • Diğer sosyal medya kanallarınız mevcut olmalı.

Akıl payı sahibi olmadığınız (akıllara gelmediğiniz) yerde şirket ya da kendi işiniz hiç farketmez, orada size gelir ve rekabet avantajı sağlayabilecek bir markalaşmanız yok demektir. Geç kalmayın, üşenmeyin, ertelemeyin. Kaybedecek vakit yok!

Milyar dolarlık “Tek Kişilik Şirket/Solo Girişim” olmak mümkün olacak mı?

Sam Altman’a göre olacak. Altman bir röportajında; “Tek kişilik unicorn’lar göreceğiz; ki bu yapay zeka olmadan hayal bile edilemezdi – ama şimdi gerçekleşecek” diyor.

 

İnsanlar hâla büyük olmayı onlarca, yüzlerce ya da binlerce insan çalıştırmakla ölçe dursunlar ya da ilk soruları “şirketinizde kaç kişi çalışıyor” olmaya devam ededursun…(ki bir şirkette çalışan 100 kişinin, 100’nünde aynı verimle  çalışmadığı ispatlı, LinkedIn’deki bir gönderimde anlatmıştım Bunu Ringelman Teorisi ile açıklamak mümkün)

Bana göre de ülkemizde de x6, x7 ya da x8 haneli gelirlerle solo girişimler yükselmeye başlayacak.

❗Büyük şirketler de solo girişimlerle,

❗Kurumsal markalar da güçlü ve onlardan daha etkili kişisel markalarla rekabet edecekler.

One person (tek kişilik) işlerde – yaptığınız işte çok iyi iseniz- hakikaten kimseye ihtiyacınız yok/olmuyor. Dijital kaynaklar da (yapay zeka dahil) muhteşem bir zemin-kaynak sağlıyor. Nadir de olsa çeşitli destekler alınabilir ama genel olarak her şeyi solo olarak sürdürebilirsiniz. Bu nedenle solo girişimciler için kazandıran kişisel markalaşma formüllerini anlattığım online kursumda yüzlerce öğrencim var. Çünkü bir nedeni var. Burnu iyi koku alan, kendi kariyerine çok yönlü bir portföy bilinci ile bakanlar gerekli adımları şimdiden atmaktalar.

Kariyerde en önemli yatırımlar, her şey yolunda giderken yapılır.  Yumurta kapıya dayanınca değil!

İş hayatında her an herşey olabilir, bir sabah işe giderseniz akşam işiniz yoktur. Ki şu anda ara zam olacak mı olmayacak mı konuşuladursun; işverenler için de maliyetler giderek yükseliyor. Geçenlerde 2 önemli üst düzey müşterim (ISO 100, Direktör) bir sabah işe gittiler, “hayatta başarılar” dendi ve akşama işleri yoktu.

Kendi kariyer markanıza adım adım yatırım yapmak (-bir yerde çalışıyor olsanız dahi bunu istikrarla yapmak-), karşılaşabileceğiniz herhangi bir menfi durumda; sudan çıkmış balık olmanızı engeller. Ki bu müşterilerimden biri geçen seneden beri gerek mentorluk gerekse SoloBrand markalaşma eğitimi ile alternatif işini kurmaya başlamıştı bile. Ve ne oldu/olacak?

Bir kaç ay içinde, solo girişimci olarak görünürlüğüne başlayacak. Ama ya bu olmasaydı?

Eyvah ne yapacağım şimdi diyecek, boşluğa düşecek, 200 km hızla giden bir Ferrari’nin duvara toslaması gibi toslayıp kalacaktı. Çünkü kimse (majör gib sebep yoksa), durup dururken işten çıkarılmayı ve işsiz kalmayı beklemez!!

Kendinizi ilk sıraya koymayı ve kendi kişisel kariyer markanıza yatırım yapmayı asla es geçmeyin, atlamayın, ertelemeyin.

********

Solo Girişimciler 2 üründen yararlanabilirler:

1️⃣ İlki; “Kazandıran kişisel markalaşma formülleri” masterclass’ım (3,5 Saat – 8 Video İçerik) Bu masterclass’ta kendini ve hizmetini konumlama, uzmanlığını sistemleştirme, iş akışını oluşturma, hedef kitlesi tarafından tercih edilme, müşteri mıknatısı olma (pazarlama), satış yapma ve pek çok konu var. 

2️⃣ Diğeri, bu süreçte ihtiyacınız olan şeyleri (website, logo, kişisel marka fotoğraf çekimi, ve mentorluk hizmeti dahil olmak üzere) sunduğumuz SoloBrand Markalaşma Paketleri

*********
Akıllı Kariyer Yönetimi, Kariyerde & Linkedin’de Markalaşma, Profesyonel Özgeçmiş, Executive Presence ve Solo Girişimcilik alanlarındaki düzenli içeriklerimi kaçırmamak için de beni LinkedIn’den takip edebilirsiniz.
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz