İnsanlar işine nasıl aşık edilir ?

İşine aşık çalışanlarla çalışmak isteniyorsa çalışanların şu beklentilerini karşılamak gerekir :

1- Çalışanları Takdir edin.


Sadece çalışanların değil, çevremizdeki herkesin ortak beklentisi şu : Var olduğunun ve değerli olduğunun kabul edilip gösterilmesi. Herkes yaptığı olumlu işlerin fark edilmesini istiyor, sadece “BRAVO” diyerek bile olsa takdir edilmek ise insanların iş yerlerinde para kazanmak kadar önem verdikleri bir konu. Çalışanların şirkete bağlı olmaları için yaptıkları olumlu şeyleri fark edin ve onları anında takdir edin. İnsanları takdir etmek için çok yöntem var, istediğiniz yöntemi kullanın ama mutlaka kullanın, zaman kaybetmeden bir şeyler yapın.

2- Ortak Edin.

Çalışanlar çalıştıkları şirketin bir parçası olmaktan mutlu olurlar. Onları karar alma sürecine dahil edin, şirketin kazandığı başarıları onlarla paylaşın, şirket ile ilgili uzun vadeli planlarla ilgili çalışanlara düzenli ve açık bilgiler verin, şirket sorunları ile ilgili çözüm önermelerini bekleyin ve sundukları çözümler ne olursa olsun bunun şirket için ne kadar değerli olduğunu hissettirin.

3- Yaptıkları İşe Kendi İmzalarını Atmalarına Fırsat Verin

Çalışanlar yaptıkları işe kendilerinden bir şeyler kattıklarında işlerine daha fazla sarılır, daha fazla özen gösterirler. Elbette her işin bir yapılış şekli var, ama ana kuralların dışına çıkılmadıkça her çalışanın yaptığı işe kendi imzasını atmasına izin verin. (önemli olan işin başarılı bir şekilde yapılması, belki de bu şekilde şirket yepyeni bir yöntem kazanacaktır)

4- Çalışanların Görüşlerini Alın, Fikirleri Hayata Geçirin.

İnsan ilişkilerinde altın kural : Dinlemek!Çalışanlarınızı da dinleyin.En yakın olduğunuz kişiler, en çok şey paylaştığınız kişilerdir. Çalışanların da fikirlerini söylemelerine, eleştirmelerine, çözüm önerileri sunmalarına izin verin. Bunların çoğu sizi rahatsız ediyor olabilir, ama bunu belli etmeyin. Hiçbirşey yapmıyorsanız en azından dinleyin, değer verdiğinizi hissettirin. Söylediklerinin değerlendirileceğinden emin olan çalışanlar daha fazla şey söylemek isteyecektir.

5- Bir Lider Gibi Davranın.

İyi bir liderle çalışmak pek çok çalışan için motivasyon kaynağıdır. Önce iyi bir lider olun, sonra da bunu hissettirin. Bırakın çalışanlarınız başka şirketlerde çalışan arkadaşlarına sizden bahsetsin, sizi çalışmaktan duyduğu memnuniyeti anlatsın.

Etkin liderlik için :

  • Her zaman kibar olun
  • Kimseye hiçbirşey için hakaret etmeyin
  • Ayrılan çalışanların arkasından konuşmayın
  • Laf kalabalığı yapmayın, beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin
  • Her zaman adil olun
  • Eleştirdiğinizden daha çok takdir edin
  • Bildiğinizi paylaşın, kimden olursa olsun yeni bilgiyi almaya istekli olun
  • Herkese davranılmak istediği gibi davranın (bunun için çalışanlarınızı tanımaya zaman ayırın)

İnsan Kaynakları fonksiyonlarından Seçme Yerleştirme, Eğitim Yönetimi, Kariyer Yönetimi ve Performans Yönetimi sistemlerinden hangilerinin şirket performansına etki edeceğini konusunda ise, hepisinin ayrı öneme sahip olduğunu, ve çalışanların motivasyonu için hepsinde belirli bir politika ve süreçlerin izlenmesi gerektiği açıktır.

İşe uygun / doğru personelinden seçimi ve işe alımından başlayan Seçme-Yerleştirme süreci, ancak doğru kişilerle çalışan şirketlerin başarıya ulaşabileceği noktasından şirket performansına etkilerini göstermektedir. İşleri yapan insanlardır, bir firma içinde çalışanlarla değer kazanır ve değerini artırır.

Ne yazık ki bazı kurumlar çeşitli nedenlerle seçim sürecini çok fazla önemsemezler ve işe alınacak elemanın işin gerektirdiği özellikleri taşıması konusunda ödün verirler.Bu durumda, “kurumda işe başlasın, eğitim veririz, bir süre sonra yetişir.” gibi gerekçeler öne sürülür.Oysa ki bir elemanın belirli bir eksikliğinin giderilmesi, farklı bir bakış açısı geliştirmesi, sanıldığından çok daha zordur.

(Alıntıdır)

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz