İşyerinde duyabileceğiniz en tehlikeli cümle; “Biz bir aileyiz”

İşim benim için ne ifade ediyor? / Kariyerim hayatıma ne getirmeli?

Benim için en iyi iş hangisi? / İş ile kariyer arasındaki fark nedir?

Birçoğumuz kulağa hoş gelen ama dikkatli düşünüldüğünde yanlışlığı görünen bu tanımlamayı duymuşuzdur; “Biz burada kocaman ve birbirine bağlı bir aileyiz”. İşte bu ifade tam bir “kırmızı bayrak” sallanacak ifade olabilir mi:)

Ayrıcalıklar güzeldir, ancak aynı zamanda biraz da zordur. Bu zihniyet yaptığınız her şeye sızar. Bir süre sonra, işinizin her şey haline geldiğini fark edebilirsiniz.

Evet, işiniz önemli. Evet, kariyeriniz önemli. Ancak işimiz her şey değildir. Önemlidir ama her şey değildir. Gereken şey ve iş hayatınız ile “hayatınız” arasında sağlıklı bir dengeyi nasıl koruyacağınız?

İŞİNİZ KİMLİĞİNİZ DEĞİL

Kariyerinizin kimliğiniz olmadığını söylemek isterim. Çünkü kimliğinizi tek bir sütunun etrafına dolamak asla iyi bir fikir değildir. Ya da masanızı tek ayaklı inşa etmek. İşiniz kim olduğunuzu belirliyorsa, o zaman “o” ortalıkta olmadığında kim oluyorsunuz?

Kariyeriniz veya işiniz kimliğiniz değildir. Siz ondan önce var oldunuz, şimdi varsınız ve her işten sonra da var olacaksınız. Kendinizle ilgili şu sorulara bir göz atarak, düşünebilir misiniz?

 • Hayatımdaki en önemli üç şey
 • Beni gülümseten bir anı
 • Bana ilham veren bir alıntı veya şarkı sözü
 • Her zaman aklımda kalan bir tavsiye
 • En son gerçekten, gerçekten güldüm + neden
 • İçimdeki bu takdire şayan hangi özellik için hatırlanmak istiyorum
 • Benim için pazarlık konusu olmayanlar
 • Beni gururlandıran başardığım bir şey
 • Beni tanımlayan güçlü bir kelime

 

İŞİNİZ “AİLENİZ” DEĞİL

Bir dahaki sefere iş ararken, her iş tanımında hızlı bir kelime araması yapın. İş tanımında “aile” kelimesi varsa, koşarak kaçın:) Seçilmiş bir aileye inanıyorum. Yani eşimizi, arkadaşlarımızı, en kıymetli dostlarımızı biz seçeriz. Ailemizden saydığımız bazı kişiler bizimle aynı kanı taşımıyor. Ancak, seçtiğiniz aileyi SİZ SEÇMELİSİNİZ; onlar sizi seçmemeli. Dahası, muhtemelen ailenizin maaş bordrosunda olmak istemezsiniz. Ya da gerçek aileniz, bir sabah sizi odaya çağırıp; ailemiz artık küçülüyor ve maalesef seni bu aileden gönderiyoruz der mi mesela? Ya da siz gerçek ailenizden randevu alıp 🙂  artık sizin çocuğunuz, kardeşiniz olmayacağım, gidiyorum diyebilir misiniz mesela… Gerçek aileniz sizi mülakat ve 10 tane sınavla mı aileye kabul etti?

Teoride, iş arkadaşlarınızı bir aile olarak düşünmek güzel olurdu:)  ancak örneğin kardeşinizle büyük bir kavganızı düşünün. İş yerinin bu tür bir enerjiye ihtiyacı yoktur ve dünyada bu tür bir mücadeleyi bir projenin ortasında halledecek yetenekli İK yöneticisi de yoktur.

İş arkadaşlarınız ve patronunuz hayatınızdaki önemli insanlardır. Onlara saygı gösterin ve onlardan saygı görün. Sınırlarınızı koruyun; değerlerinizi ve yaratıcılığınızı onlarla paylaşın. Şanslıysanız, işyerinde birkaç tane gerçek arkadaş edinebilirsiniz. Değilse, hiç önemi yok, saygılı bir ilişki yeter.

İŞİNİZ TÜM HAYATINIZ DEĞİLDİR!

Özellikle kariyerinizde bir hedefe veya pozisyona ulaştığınızda, bu zihninizde büyük bir canavar haline gelebilir. Mesele şu ki, işiniz veya kariyeriniz asla tüm hayatınız olmamalı.

Şirkete özel jargonu kullanmadan, sosyal hayatta nasıl konuşacağınızı unuttuysanız, bir yerlere unvansız girip çıkamıyorsanız, kişisel e-mailinizi aylardır açmadıysanız ve sevdiklerinizi ve kendinizi ihmal ettiyseniz durum vahimdir.

Psikologlar, sınırlar ortadan kalktığında benlik kaybını tarif etmek için “yakınlaşma” terimini kullanırlar. Kariyerinizle fazla iç içe olduğunuzda, neredeyse her şeyle ve iş dışındaki herkesle / iş dışındaki dünya ile olan bağlantınızı kaybedersiniz.

Belirli bir hedefe, maaşa veya pozisyona yönelik çalışırken, çok geç olana kadar kendinizi kaptırdığınızı fark etmeyebilirsiniz.  İşin tüm hayatınızı yutmasına izin verip vermeyeceğinizi belirlemek için yeni bir liste daha paylaşalım;

 • En son ne zaman eğlence için bir şey yaptım? Ben eğlendim mi?
 • En iyi arkadaşlarım kimler? Onları en son ne zaman gördüm veya onlarla konuştum?
 • Evdeki ilişkilerim nasıl?
 • İş dışındaki hobilerim nelerdir? Ruhumu tatmin eden şeyler var mı?
 • İş dışındaki hayatımda nasıl zaman geçiriyorum?

 

İŞİNİZ DEĞER veya GÜVENİNİZ DEĞİLDİR.

Kendinize olan güveninizin bir kısmı her zaman işe bağlı olacak, tamam bu iyidir. İşinizle gurur duyduğunuzda, daha iyi olma eğiliminde olursunuz. Kendinizden emin olduğunuzda ve gurur duyduğunuzda, muhtemelen daha az hata yaparsınız; daha fazla yaratıcı olur ve sorunları çözmenin yeni yollarını bulursunuz. İşinize veya kariyerinize “fazla” bağlı olduğunuzda, işiniz kalbinizi kıracak güce ve sizi darmadağın edecek potansiyele sahiptir. Buna izin vermemek benim bahsettiğim.

Bu, verilmesi kolay bir öğüt ama uyulması zor bir öğüt biliyorum. İş yerinde bir hata/hatalar yaptığınızda, ona sahip olun, parçalara ayırın ve gelecekte onlardan kaçınmak için oyun planınızı düşünün. İşiniz öz değerinizi öldürüyorsa, dürüst bir değerlendirme yapın. Elbette, iş kağıt üzerinde harika görünüyor olabilir.

İş yerindeki bir kişi – patronunuz/yöneticiniz/iş arkadaşınız gibi – öz değerinizi ve güveninizi düşürüyorsa, bunu paylaşmayı deneyin. Bu keyifsiz bir an bile olsa bazen sonucu değiştirmek için net bir şekilde iletişim kurabileceğinizi öğrenmek ve deneyimlemek sizi şaşırtabilir.

İŞİNİZ SİZİN MUTLULUĞUNUZ DEĞİL

Mutluluğunuzu işinize veya herhangi bir şeye bağlamayın.

Mutluluğunuzu tek bir şeye, hatta üç şeye (iş, para, sevgili, ev-araba…vb) bağlamayın. Bu gürültülü dünyada, “gerçekten” istediğinizi, “sahip olmanız gerektiğini düşündüğünüzden” ayırmak neredeyse imkansızdır.

Kendinize, sizin için gerçekte neyin önemli olduğunu belirleyecek zamanınız veya enerjiniz olmadığında, sadece yapmanız gerekenler içinde tıkılıp kalırsınız.

SONUÇ OLARAK

Son olarak, işinizde mutluluk veya anlam bulmak kötü bir şey değildir! Bununla birlikte, işinize çok fazla kendinizi koymak sizi yüksek tükenmişlik, hayal kırıklığı ve hatta kimlik krizi riskiyle karşı karşıya bırakır.

Mutluluğunuzu, anlamınızı ve öz değerinizi kendi değerleriniz üzerine inşa etmek için zaman ayırın. Değerlerinizi tanımlar ve onlara sadık kalırsanız; kariyeriniz doğal olarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde ilerleyecektir.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz