Dünya’da istediğin her insana ulaşabilirsin, bunu biliyor musun?

“6 derecelik mesafe” şeklinde tanımlanan bir teoriye göre, dünyadaki herhangi bir insana altı kişi aracılığıyla (evet doğru okudunuz 🙂 sadece altı kişi aracılığıyla) ulaşmak mümkün!

“Arkadaşın arkadaşı” bağlantılarıyla, 6 basamakta dünyadaki herkes birbirine erişebiliyor.

Washington Post’un bir haberine göre, bu konu üzerine araştırma yapan Microsoft, 2006 yılında, Microsoft Messenger üzerine yapılan konuşmaların yarısını yani 180 milyon kişi arasında geçen 30 milyar elektronik postayı incelemiş. Araştırmacılar Eric Horvitz ve Jure Leskovec, birbirine en az bir mesaj göndermiş olan iki kişiyi “arkadaş” olarak kabul etmiş. Buradan yola çıkarak, veritabanlarında 180 milyar farklı kullanıcının, ikili bağlantıları incelendiğinde, ortalama bağlantı basamağının 6,6 olduğu gözlemlenmiş.

Kullanıcıların yüzde 78’i birbirine 7 basamakta bağlanabilirken, bir bölümünün arasında 29 basamak bulunmuş.

Sosyal ağlarda, Cumhurbaşkanı’nın, devlet başkanlarının, firma CEO’larının, ünlü yıldızların da profili var. İnternet, sosyal mesafeleri, hiyerarşileri azaltıyor. Dijital dünya, sınıf ayrımlarının olmadığı, insanlığın birbirine 6-7 basamakta ulaşabileceği bir dünya vaad ediyor 🙂

Valla fena da yapmıyor 🙂

Yani siz siz olun ulaşmak istediğiniz insana en az 7 basamakta ulaşabilen yüzde 78’in içinde olun ve her insan için 6 derecelik mesafe teorisini unutmayın 🙂

Ben ona ulaşamam, ben filancaya sesimi duyuramam…vs. şeklinde düşünmeyin, bal gibi ulaşır, bal gibi sesini duyurabilir hatta bal gibi biraraya gelebilirsiniz.

Herkesin, ulaşmak ve bir şekilde sesini duyurmak istediği herkese ulaşabilmesi dileklerimizle…

 

Kaynaklar : www.sixdegrees.org

www.guardian.co.uk/technology/2008/aug/03/internet.email

 Yard.Doç.Dr.F.Karahasan / Taşlar Yerinden Oynarken / Doğan Kitap

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz