Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella

4 Şubat 2014’te Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella oldu. Bill Gates ve Steve Ballmer’den sonra Microsoft’un üçüncü CEO’su oldu.

5 Şubatta, kendisi ile yapılan ilk röportajda, mailinde yazdıklarını anlatıyor karşısındaki muhabire…

Nadella, tüm çalışanlarına CEO’luğunun ilk gününde yani 04 Şubatta bir mail gönderdi. Bu mailde, 22 yıl önce çalışmaya başladığı şirkette CEO olmanın verdiği heyecanı, düşüncelerini, kim olduğunu, neden burada olduğunu, ne yapacaklarını anlattı.

Bu maili kısaca özetleyecek olursak, Nadella şunları yazdı :

“Bugün benim için çok değişik bir gün. Bugün bana bundan 22 yıl önce buradaki ilk günümü hatırlattı. Buraya gelmiştim çünkü Microsoft’un dünyadaki en iyi şirket olduğuna inanıyordum. Ve gördüm ki, tasarımlarımız ve ürettiklerimle insanlığı geliştiriyor ve dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışıyoruz. Biliyorum ki, dünyada bir farklılık yaratmak istiyorsanız bunun için buradan daha iyi yer yok. Bugünde aynı ilham yürüdüğüm bu yolumda devam etmemi sağlıyor.

Bu görev benim için inanılmaz bir onur. Steve ve Bill, dünyanın en büyük ve evrensel şirketi için fikirler ürettiler. Microsoft’ta değişik görevlerde geçen 22 yılımda onlarla yakından çalışma fırsatı edindim. Ve şimdi de yeni yönetim kurulu başkanı John Thompson ile çalışmayı dört gözle bekliyorum. Biz bir çok başarılar kazandık, bir çoğunu daha da kazanmaya açız. Bizim sektörümüz, gelenekselliğe değil sadece inovasyona saygı duyar. Bu sektör ve Microsoft için kritik bir  zamandır. Hiç kuşkunuz olmasın ki, şu anda bulunduğumuz yerden daha iyisine doğru gidiyoruz. Teknoloji geliştikçe biz de onun önünde gelişmeye ve büyümeye devam ediyoruz. Beraber yolcuğumuza başlarken size biraz kendimden ve beni neler motive eder ondan bahsetmek istiyorum.

Ben kimim?

46 yaşındayım. 22 yıldır evliyim ve üç çocuğum var.  Beni tanıyanlar öğrenmeye aç bir insan olduğumu bilirler. Kesinlikle inandığım bir şey var ki, eğer yeni şeyler öğrenmiyorsanız, harika şeyler de üretemezsiniz. Yani aile, yeni şeyler öğrenme merakı ve bilgi açlığı kelimeleri beni tanımlar.

Neden buradayım ?

Bende bir çok insanın Microsoft’a geliş nedeni ile aynı sebepten buradayım. İnsanların yaptıkları mükemmel şeylerle dünyayı teknoloji ile değiştimek için. Biz bunu yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Niçin buradayız ?

Microsof insanları “daha fazlasını” yapmaları için destekliyor. Bunun anlamı sürekli daha çok şeyi yapmaya ihtiyacımız olduğu değildir, ama dünyayı daha iyi şeyler yapmak, eğlenceli hale getirmek ve büyük başarılar kazanmak için güçlendirir.

Şimdi ne yapacağız?

Oscar Wilde’ın bir sözünü hatırlatarak;

“Believe in the impossible, remove the improbable…”

Hepimiz elimizden gelen işin en iyisini yaparak, kültürel değişime liderlik etmek zorundayız. Gerçekten inandığım bir şey de şudur; bizler işimize anlam katabilmeliyiz. En iyi işler onu sadece “iş” olarak yaptığında değil, insanların hayatına dokunarak onları ilerletebildiğinde yapılır. Bu şirkette bunu yapabiliyor olmak her birimiz için bir fırsattır.

Bir çok şirket dünyayı değiştirmek için talip. Ama çok azında bizim elimizdekiler var, onlar : Yetenek, kaynak ve azim/sebat. Microsoft bu üçüne de sahip olduğunu ispatlamıştır. Ve yeni CEO olarak, benim için bundan daha iyi bir temel olamaz.

Hadi bu kaynakların üstüne beraber inşa edelim.

Satya

Mailinin orjinalini okumak için tıklayın.

Kaynaklar :

http://indiatoday.intoday.in/

http://www.cnbc.com/id/101352869

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz