Eksantrik Lider : İşinin gerektirdiği nitelikler için çalışmaktan asla vazgeçme !

1971 yılında sıradan biri gibi gözüken Darwin E.Smith adlı bir adam, Kimberly-Clark adlı hantal bir kağıtçılık şirketinin başına geçti. Şirketin hisse senedi getirisi, geçen yirmi yıllık süre içinde ortalamasının yüzde 36 altında seyrediyordu.

Şiket bünyesindeki hukuk bürosunda çalışan ılımlı bir avukat olan Smith’in kendisi bile, yönetim kurulunun doğru bir seçim yaptığından tam olarak emin değildi. Ama o bir CEO idi ve sonraki yirmi yol boyunca da CEO olarak kalacaktı. Hem de ne yirmi yıl 🙂

O yirmi yılda Smith, Kimberly-Clark’ı dünyanın önde gelen kağıt bazlı tüketim ürünleri şirketine dönüştürdü. Şirket inanılmaz bir dönüşüm sergileyerek Smith’in liderliği altında hisse değerini borsa ortalamasının 4.1 katı artırdı ve Scott Paper ile P&G’yi gerilerde bıraktı. Bu etkileyici performans, iyi bir şirketi mükemmel bir şirkete dönüştürmenin en iyi örneklerinden biridir.

Buna karşın, Darwin Smith hakkında bir şeyler bilen insanların sayısı, işletme yönetimi ve şirket tarihinin meraklıları dahil, parmakla gösterilecek kadar azdır. Büyük olasılıkla Smith’de bunu istiyordu.

Havalara girmeyi sevmeyen bir adam olan Smith, en çok su tesisatçılarıyla elektrikçilerin arkadaşlığından hoşlanıyor, yaz tatillerini Wisconsin’deki çiftliğinde at arabasıyla, toprak belleyip çapa yaparak geçiriyordu. Hiçbir zaman kahramanlığından ve ünlü yönetici pozisyonundan yararlanmaya çalışmadı.

Bir gazeteci yönetim tarzını tanımlamasını isteyince Smith, modası geçmiş siyah gölgeli gözlüklerinin ardından bakmış, uzun bir sessizliğinin ardında da basitçe açıklamıştı :

“Eksantrik”

Darwin Smith’in öyle hımbıl, yumuşak biri olduğunu sandıysanız fena yanıldınız demektir. O çekingen hali ve caka satmayan duruşunun ardında son derece azimli ve sebatkar, karar verdiği şeyi mutlaka yapan bir adam vardı. İndiana’lı fakir bir köylü çocuğu olarak büyümüştü. Gündüzleri International Harvester’da çalışırken akşamları da Indiana University’e devam ediyordu. Bir gün iş kazası sonucu parmaklarının birinin ucu koptu. Ama ne okulu ne de işini aksattı. Full time çalışırken okumaya devam etti. Ve sonunda Harvard Law School’a girmeye hak kazandı.

Çok daha sonraları CEO olduktan iki ay kadar sonra doktorlar Smith’e burun ve boğaz kanseri teşhisi koydular ve bir yıldan az bir ömrü kaldığını söylediler. O da bu durumu yönetim kuruluna haber verdi ve o tarihten sonra tedavisi için haftada bir gün Wisconsin’den Houston’a gidip gelerek, çoğunu CEO olarak yaşadığı yirmi beş yıl boyunca kariyerinin gerektirdiği ağır çalışma programını sürdürdü.

Smith bu vahşi kararlılığını, özellikle de şirket tarihinin en önemli kararını, fabrikalarını satma kararını verirken ve genel olarak Kimberly-Clark’ı yeniden yapılandırırken de gösterdi.

Yirmi beş yıl sonra Kimberly-Clark, Scott Paper’ın sahibiydi ve sekiz ürün kategorisinin altısında P&G’yi geçmişti. Smith, emekli olurken gösterdiği inanılmaz performans hakkında sadece şunları söylemişti :

“İşimin gerektirdiği niteliklere sahip olmak için çalışmaktan asla vazgeçmedim.”

Darwin Smith, kişisel alçakgönüllükle mesleki iradesini birleştiren bir lider tipi. Bu liderler, vahşi bir kararlılık gösterirken alçakgönüllü davranan liderlerdir. Bu onların egoları olmadığı anlamına gelmiyor. Tersine inanılmaz hırslılar. Ama bu bireysel bir hırs değil,  kurumsal bir hırs.

Kaynak : Jim Collins – Good to Great

                : HBR / Level 5 Leadership 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz