Şirketler resmi kurumsal bloglarını oluştururken nelere dikkat etmeliler ?

Bir şirket, kurumsal bir blog oluştururken aynen bir “birey” gibi düşünerek hareket etmeli. Nasıl mı?

  • 1- Samimiyet can’dır.

Kurumsal blogunu kurup, sürdürecek olan firma, tıpkı insan ilişkilerinde olduğu gibi tüm kurallara dikkat ederek yola çıkmalı. Samimi, şeffaf, insanlara tepeden bakmayan, sataşmayan ve saldırmayan bir yazım dilinin belirlemeleri gerekir. Kurumsal blogta yazacak veya yazmak isteyen tüm personelde aynı yazım dili kültürünü benimsiyor olmalıdır.

  • 2- Dinamiklik

Bir şirketin kurumsal blogu, kendi web sitesinden daha dinamiktir. Bu dinamik paylaşım sürecinde, içeriklerin hep kurumun ürün ve/veya türlü hizmet reklamları olması okuyucuyu orta ve uzun vadede sıkabileceğinden, sabırla, zengin, kaliteli ve kurumsal blog konseptine uygun güncel içerikler giriliyor olmalıdır.

  • 3- Tasarım

Kurumsal blogun tasarım şiarı, görsel bombardıman yapılmak suretiyle uçan kaçan efektler, yaldızlı cafcaflı bir tema belirlenmesi değildir. Kurumsal blog, kurumum kendi çizgisi ile örtüşen, benzer renk ve dokuyu hissettiren ancak sadece ve kullanım kolaylığı ile aktif bir yapıda olmalıdır.

  • 4- Güncellik

Kurumsal blog oluşturmak demek, yola çıkarken belirli bir disiplin ile sürdürülebilirliğini maksimize etmeye çalışmaktır. Dostlar alışverişinde görsün diye kurumsal blog oluşturmak doğru bir hareket değildirJ İçerik son derece veya mümkün olduğunca güncel olmalıdır.

  • 5- Kim yazacak? Ne yazacak?

Bu konu kurumsal bloglarda iki türlü çözülebilir. Birincisi, kurumda bir “kurumsal blog etiği-bloglama kuralları ve sistematiği” oluşturulmalıdır. Bunu kurum kendisi yapabileceği gibi, konunun ehillerinden danışmanlıkta alabilir. Blog yapısı tasarlanır, politikası kurgulanır ve oluşturulur. İçeriği girecek olan kurumun içinde gönüllü veya halihazırda yazan-çizen, yazıp-çizebilecek olan bir blog takımı oluşturulabilir. Önemli olan, bloglamak işinin belirli bir disiplin işi olduğu kültürünün benimseniyor olmasıdır. Aylarca güncellenmemiş bloglar, kurumsal itibara olumlu yansımayacaktır. İkincisi, kurum içinde çalışanlardan oluşturulacak bir blog yazar grubunun yanı sıra, kurum düzenli, çekici ve özgün içerikler için, belirlediği bazı kategorilerde profesyonel hizmet alabilir.

  • 6- Sahiplenme

Oluşturulan kurumsal blog, tüm kurum çalışanlarına duyurulmalı ve sahiplenilmesi sağlanmalıdır. Burada görev kurumun yapısına göre, kurumsal blogun bağlı olduğu kurumsal iletişim veya İnsan Kaynakları bölümlerine ya da her iki departmana düşmektedir.

  • 7- Etkileşim

Blog yazılarına yapılacak yorumlar veya paylaşımlar son derece önemlidir. Yazılara yapılacak yorumlar için yayına alınmadan önce kontrol mekanizması kullanılmasını öneririm. Bu tatsız durumlara sebebiyet vermemesi açısından doğru olacaktır. Öte yandan yorumlara cevap verilmeye çalışılmalıdır. Bunu yorum yapılan yazının yazarı veya kurumsal blog admini de gerçekleştirebilir. Önemli olan, blogun tümünde kullanılan dilin kızıp bağırmayan, saldırmayan ve başka kişi ya da kurumları olumsuz etkileyebilecek söylemlerin kullanılmaması açısından tek tipte ilerlemesidir. Kurumsal bloglar mutlaka güçlü ve profesyonel kontrol mekanizması ile yönetilmeli ancak bu mekanizma mümkün olduğu kadar örtülü olmalıdır.

 

*** “Kurumsal Blog” konusunu bundan sonra LiderlİK Ruhu içinde çok daha fazla ele alacağım. Keza “Kurumsal Blog” olgusunu son derece önemsiyorum. Bu konuda Blogosfer Dünyası > Kurumsal Bloglamak kategorisi oluşturdum. Bu konuya ait tüm içerikleri rahatlıkla takip edebileceksiniz. 🙂

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz