Size neden güvensinler ve neden sizinle çalışmak istesinler?

Bir birey olarak ihtiyacınız olan tek şey kişiliktir.

Siz kimsiniz?

İnsanlar sizi hangi özelliklerinizle bilir?

En çok inandığınız şey nedir?

Size neden güvensinler ve neden sizinle çalışmak istesinler?

Bir şirketin enerjisini en hızlı EMEN şey, SÖNÜK bir LİDERDİR !

SÖNÜK MÜSÜNÜZ ?

CEO veya şirketin herhangi bir seviyesinde bir çalışan dahi olsanız da gri yönetici imajınızı yıkmalı ve yerine daha farklı, kişisel bir aurası olan yaratıcı bir imaj yerleştirmelisiniz. Kişiliğiniz, fikirleriniz, çalıştığınız şirketi hem tamamlamalı hem de sizin ayrışmanıza yardımcı olmalıdır.

Başlangıç olarak 3 adım:

1- Kendinizi Tanımlayın : Hangi özelliğinizle bilinmek istediğinizi değerlendirin. Uzun bir tecrübe ve başarı listesi ile dolu etkileyici bir özgeçmişiniz olabilir ama akılda kalma ihtimali ZAYIFTIR ! Çünkü insanların ihtiyacı olan şey, sizin özgeçmiş bilgilerini değil. İnsanlar sizi enerjinizle hatırlar, onlara hissettirdiklerinizle hatırlar. İnsanların sizi hatırlamasını istediğini şey nedir? Kişisel hevesiniz, büyük fikriniz nedir ? Neyi başarmak istiyorsunuz? Tutkularınız nelerdir?

İnsanlar sizi tutkularınızla ve fikirlerinizle hatırlar.

2- Bağlantı Kurun : İnsanlarla bağlantıda kalmak, yeni ve farklı insanlarla tanışmak, bakış açınızı geliştirmek ve yeni fikirler edinmek için kişisel sosyal ağınızı kurmak oldukça faydalıdır. İçeride ve dışarıda sosyal bir ağ kurun. İş arkadaşlarınız ile “Kahve içmek için 15 dakikan var mı?” diyerek veya Facebook, Twitter ve Linkedin’den bağlantı kurun. Tanıştığınız insanların hangi özelliklerinin size ilgi çekici geldiğini saptayın ve iletişiminizi devam ettirin.

3- Farklı Olun : Liderlik Ruhu balonlarında ne diyor? (Bkz.yukarıda en sağda) “Sıradan olma, birilerine benzemeye çalışma !” Aynen öyle yapın. Ne yapıyorsanız onu kendiniz gibi yapın. Yaptıklarınızla bilinin ama egonun yönlendirdiği şöhret arayışı ile değil farklı bir şey yaptığınız, görsel veya işitsel olarak akılda kalıcı ve farklı olduğunuz için dikkat çekin. Farkındalık yaratın. Örneğin, şirket içi etkinliklerde veya şirket dışı bir konferansta konuşma yaparak veya sitenizde kendi özgün fikirlerinizi ve öngörülerinizi yazarak ilham verebilir hatta belki birilerini kışkırtabilirsiniz.

Kendi stilinizi geliştirerek akılda kalıcı olun. 

Bu bir giyim tarzı (Steve Jobs ve onun siyah boğazlı kazakları gibi, Vogue’un efsanevi genel yayın yönetmeni Anna Wintour’un her daim kahküllü ve kısa küt saçları gibi, M.Zuckerberg’in her ortamda giydiği bluejean’leri gibi…vs.) veya bir deyişiniz, bir sloganınız (Liderlik Ruhu’nun “Liderlik ünvanın değil, senin RUH’undur!” sloganı gibi) veya bir lakap bile olabilir.

Şirketin at gözlüğünü çıkarın, profesyonel ağlara katılın, kendinizi tanıtın (bu pek kolay bir şey değildir ama kesinlikle denemeye değer), yazın, okuyun ve büyük resmi görün. Tarzınız ve stiliniz olsun. Seveniniz de olur, sevmeyeniniz de…Ama özgünlük her şeye değerdir.

Bir şirketin enerjisini insanlar yaratır.

Farklı insanların biraraya gelmesiyle fikirler oluşur veya geliştirilir. Bizler değer verdiğimiz, bizi motive eden ve bize “ilham” veren insanlar için bir şeyler yaparız. Sönükler için değil ! Aynı zamanda özgün de olmalıyız, insanlara kim olduğumuzu göstermeli, bir şirketin içinde ışıl ışıl parlayabilmeliyiz.

 

Not : Bu güzel yazı için bana ilham kaynağı olan kitap, Peter Fisk / “Business Genius”

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz