Sosyal medyadan ÜRKEN ve KORKAN LİDERLERE özel öneriler

Dr. Leslie Gaines-Ross dünyanın önde gelen itibar uzmanlarından…

Uzun yıllardır kurumsal itibar üzerine çalışan Dr. Leslie Gaines Ross, global halkla ilişkiler şirketi Weber Shandwick’te itibar stratejisti olarak çalışıyor. “Corporate Reputation” (Kurumsal İtibar) ve “CEO Capital” (CEO Sermayesi) adındaki iki kitabı da bu alandaki literatürün en önemli kaynaklarından sayılıyor.

Dr. Leslie Gaines-Ross’dan sosyal medyadan ÜRKEN ve KORKAN LİDERLERE özel öneriler şöyle :

BAZI CEO’LAR SOSYAL OLMAMALI

Ben bazı CEO’ların sosyal medyada hiç yer almamaları gerektiğini düşünüyorum. Bunlar çok iyi iletişimci değiller, rahat davranamıyor ve sosyal medyayı kullanmanın faydasını anlamıyorlar. Herkesi bu konuda ikna edemezsiniz. Aynı gazetecilikteki gibi; mesela her CEO röportaj vermek istemez. Ne kadar ısrar etseniz de onları röportaja ikna edemezsiniz, çünkü yapmamaları gerektiğine inanmışlardır. İşte bunlar gibi pek çok CEO da sosyal medyaya bulaşmamaları gerektiğine inanmıştır.

SOSYAL MEDYA YERİNE İÇ İLETİŞİM

İşin güzel yanı bunu yapmak istemiyorsanız dahi pek çok başka kanaldan iletişim kurabilirsiniz. Ben bir yönetici için asıl iletişimin çalışanlarıyla kurduğu iletişim olduğuna inanıyorum. Onlarla yüz yüze toplantılar yapabilir, şirket intraneti üzerinden sorularını cevaplayabilir ya da tartışma kurulları oluşturabilirsiniz. Sosyal medyayı denemeden önce mutlaka şirket içi iletişimi gerçekleştirdiğinize emin olmalısınız. Herhangi bir iç iletişim en iyi iletişimdir.

VİDEO MESAJLARININ POZİTİF ETKİSİ

En basiti şirket web sitenize bir fotoğrafınızı, bir konuşma videonuzu koyun. Ya da web sitenizden yeni işe başlayanlara bir “Merhaba” deyin. Sosyal medyaya katılmadan iletişim kurmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Sosyal medyayı web siteniz üzerinden kullanmak çok kolay. Örneğin şirket web sitenizin kariyer bölümüne sizinle çalışmak isteyenler için yöneticinizin bir video mesajını koyabilirsiniz.

RİSKSİZ BİR YÖNTEM ÖNERİSİ

Bence video CEO’ların ve şirketlerin iletişimi için en kolay yol. Bu videoyu Youtube’a ve diğer sosyal medya platformlarına da koyabilirsiniz. Sosyal medyayı kullanmanın birçok ve üstelik çok kolay yolları var. Herkesin söylediğinin aksine çok az zaman alıyor. Bir video sadece 3 dakikanızı alır. Şirket adına CEO’nun mesaj ilettiği bir video ile risk de almıyorsunuz.

*** Sosyal Ceo’ların yükselişi konulu yazımızı da okumadan geçmeyin.

Kaynaklar :

http://www.capital.com.tr

http://www.huffingtonpost.com/dr-leslie-gainesross/

http://www.corporatereputation12steps.com/

http://www.reputationrx.com/

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz