TEGEP 5.Eğitim ve Gelişim Zirvesi 2015

03-04 Kasım’da Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleşen TEGEP 5. Eğitim ve Gelişim Zirvesi’nde, öğrenme ve gelişim alanında “Yeni Nesil Öğrenme” ile temas eden tüm aşağıdaki konular ele alındı, enine boyuna tartışıldı, yepyeni fikir ve öneriler, yenilikçi projeler paylaşıldı.

 • Yeni Nesil Öğrenen Organizasyonlar
 • Video ile Öğrenme
 • Öğrenmenin Analitiği
 • Öğrenmede Hikayeleştirme
 • Tüm yaklaşımlarıyla “Oyunlaştırma”
 • Nesiller Arası Öğrenmede “Mentorluk”
 • Sosyal Öğrenmede “Blogger” Açılımı
 • Öğrenmenin Nöro Bilimsel Temelleri
 • Genişletilmiş Gerçeklik ile Öğrenme
 • Öğrenme ve Gelişim Parametreleri
 • Simulasyon ile Öğrenme
 • Yeni Nesil Öğrenme Araçları ve Yöntemleri İle Program Tasarımı
 • Yeni Nesil Liderlik Gelişimi
 • Hem Türkiye’den hem Yurt Dışından Ödül Almış Uygulamalar
 • Gelecekteymiş Gibi Görünen Yetkinlikler
 • Yetenek Yönetiminde Öğrenme Boyutu
 • Öğrenmede Digitalleşmeye Bütünsel Bakış

TEGEP 5. Eğitim ve Gelişim Zirvesi’nde, yurt dışından beşi keynote speaker olmak üzere sekiz konuşmacı, üst düzey yöneticilerden, akademisyenlere, bu alanda çalışan farklı konularda uzmanlıkları olan kişilere, öğretmen ve öğrencilere uzanan bir konuşmacı zenginliği ile 50 konuşmacı yer aldı.

mg_2262-1024x682

mg_2144-1

Zirve’nin Keynote konuşmacıları; EdTech Avrupa, TEDx ve Eğitimde İnovasyon  Zirvesi’nde de konuşmacı olarak yer almış olan David Blake; yazar, kurumsal yönetici ve topluluk lideri olarak birçok ödül kazanmış olan ve The Complete Leader ‘’4/4’lük Lider” kitabının yazarı Ron Price, Yaratıcı Konsept Geliştirici olarak ünlü yönetmen Lars Von Trier ile çalışmış olan ve Danimarkalı Oyun firması olan Workz A/S nin Genel Müdürü Ask Agger,  Adidas Group CLO’su Susan Derkach ve pek çok konferansta, yetenek geliştirme ve bu alandaki trendler konusunda ilgi çekici sunumlar yapmış olan ve Skillsoft’un Global Kurumsal Pazarlama Başkan Yardımcısı Pam Boiros’tu.

Notlarımı, gözlemlerimi ve her zamanki gibi yorumlarımı aşağıdaki aktarmaya başlıyorum :

2016 yılında Eğitim & Gelişim’de aşağıdaki konular gündemimizi teşkil edecek.

fullsizerender1

David Blake, “sınav” sisteminin saçmalığından bahsetti. Çalışkan bir öğrenci olmanın öğrenme konusunda başarılı olunduğunu göstermeyeceğini aktardı. Keza kanımca da oldukça haklıydı. Öğrenme hızımız, kişisel bir şey. Muhtelif zeminler ile desteklenebiliyor ancak tamamen kişiye ait şekilde verimi ve hızı değişkenlik gösteriyor. Hayatta, öğrenebildiğimiz kadar ilerleyebiliyoruz.

1-12

Eğitim değil, öğrenme insanı uzmanlaştırır, profesyonelleştirir. Başarılı profesyonellerin % 50’si ünversiteden bu yana eğitim almamış ancak dün yeni bir şey öğrenmiş olan insanlar.

Dünya’nın en iyi öğrenen şirketlerinden bahsediyoruz. Bu kurumlarda hem insanlar öğreniyor hem kurumun kendisi öğreniyor. Öğrenmeyi bir felsefe haline getirerek, bunun yaşayan ve uygulanan bir araç halini almasını sağlayabiliriz. Örneğin bu aşağıdaki foto bizim ofisimizde yer alıyor 🙂

fullsizerender

Bir kurumsal akademi yöneticisi olarak ben, bir işi neden yaptığımızı bilmenin o işi/amacı içselleştirebilmemizi desteklediğini ve maksimize ettiğini düşünüyorum. Bu sebeple, yapıyorsak, soracağız “neden yapıyorum”, öğreniyorsak soracağız “neden öğreniyorum”, “amacım ne”…

Bir işin felsefesini bilmek demek, insanın nefesi gibidir. Yani varolması için yapması gereken şey. Biz insanlar nefes almadan yaşayabilir miyiz? Hayır. Yaptığımız bir işin, öğrenme ve ilerleme yolculuğumuzunda başarılı olması için felsefesini bilmemiz şart !

Çalışanların ne kadar öznel olmasına izin verebilirsek çalışan bağlılığını da o kadar yükseltebiliriz.

Öğrenmede seçim zorunluluğu olmamalı. Çünkü insanlar öğrenmede serbest olmak istiyorlar. Ancak kişiselleştirmeden bahsederken insanların biraraya gelip sosyalleşmesi ve ilişki yönetimi son derece kritik. Bunu gözardı etmemek gerekir. Çünkü bugün olduğu gibi gelecekte de en önemli hususlardan biri olan “İnsan İlişkileri” değişmeyecek.

2020 yılında 5 kuşak birarada bulunuyor olacak. Y’ler yeterince konuşuldu, şimdi Z’leri konuşmaya başlayacağız. Çok az kaldı. Max. 5 sene içinde bize katılacaklar. Ve Z’ler ciddi görünmek için takım elbiseye gerek duymayacak olan bir kuşak. Finlandiya’da “klavye kullanımı” dersinin zorunlu ders olduğunu, el yazısı dersinin ise seçmeli ders olarak okutulduğunu biliyor muydunuz? 🙂

Beni en çok etkileyen sunumlardan biri MOOC ile Öğrenme panelinde dinlediğim, Udacity EMEA Bölge Müdürü Alper Tekin ve Finansbank İK GMY Hakan Alp’in sunumları oldu. Keyifle dinledim 🙂

MOOC’ların ülkemizdeki durumu ise aşağıdaki gibi :

tegep2

Hakan Alp, “ben kimsenin kariyerini planlayamam” dedi 🙂 Ne de güzel dedi. Fikrimce de; kariyer planlanmaz, yönetilir. Bu görüşümü kitabımda uzun uzun açıklamıştım. Merak edenlerin okumasını öneririm.

1-24

Şef Cengiz Ünal yönetiminde Mare Orkestrası ile “Liderliğe Senfonik Bakış” başlığı ile izlediğimiz kısa müzik ziyafeti ile son derece yaratıcıydı. Orkestra şeflerinden hareketle farklı liderlik türlerine çok güzel kurgulanmış bir seminer dinledik Cengiz Ünal’dan. Size izletmeyi çok isterdim ancak kendimi kaptırdığım için video çekemedim. Daha sonra da web.te araştırdım ancak bir videolarına rastlayamadım. Bence kayıp. Kendilerini ve bu yaratıcı liderlik sunumunu daha çok tanıtmalılar. Daha çok kişi ve kurum tarafından bilinmeli.

İlaveten belirtmem gerekirse, zirvenin sunuculuğunu üstlenen Mare Motivasyon Tiyatral Gösteriler Direktörü Barış Aksavaş’ın söylediği bir husus dikkatimi çekti. Twitter’da TT olmak için tweet atılmasını istiyordu, rica ediyordu, tekrar ediyordu 🙂

Sevgili Tegep; bir zirvenin trend topic olmasını istiyorsanız, daha fazla blogger davet etmeli ve sosyal medyada onların gücünden daha fazla nasıl yararlanabileceğiniz üzerine düşünmelisiniz. Çünkü blog yazarları, bulundukları etkinliği TT yapma gücündedirler. Defalarca muhtelif örneğini yaşadığımız gibi 🙂 Sanırım bu konuda gelecek sene daha fazla(!) çalışmalısınız.

1-25

Nazik davetleri için TEGEP nezdinde; Genel Sekreter Sn. Gerçek Önal Çavuşoğlu’na teşekkür ediyorum.

Not: Zirve hakkındaki tüm anlık paylaşımlarımı twitter adresimde bulabileceğinizi biliyorsunuz.
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz