Bilim Kadınları İçin Burs (For Women ın Science)

L’Oreal’in kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında yürüttüğü “Bilim Kadınları için Burs” programını geçen hafta öğrendim. Detayları ile inceledim. Ve çok hoşuma gitti. Blogumu, paylaşımlarımı takip eden ve hangi alanda olursa olsun bilim ile uğraşan yetenekleri kadınlarımız için bu programın duyurusunu yapmak istiyorum.

 

 

Uluslararası alanda 18 yıldır Unesco işbirliği ile sürdürülen “Bilim Kadınları İçin” programı bugüne kadar 112 ülkeden 2.500’den fazla kadına ulaşmış.

L’ORÉAL-UNESCO ortaklığında uluslararası “For Women In Science” programı, 2003 yılından itibaren Türkiye’de yürütülüyor.

Peki neden bilim kadınlarını destekliyorlar. Çünkü;

  • Dünya genelinde 3 araştırmacıdan yalnızca biri kadın ve bilimsel yüksek akademik pozisyonların sadece %11’inde kadınlar bulunuyor.
  • Bu yıl Boston Danışma Grubu ile birlikte hazırlanan bilim sektöründeki kadınların pozisyonu üzerine uluslararası bir raporun sonuçlarına göre son 10 yılda kadınların bilimsel araştırmalardaki oranının yalnızca %12 arttığı görülüyor. Bilim kariyerinin her aşamasında kadınlar ciddi anlamda az temsil ediliyor. Lisede bilim konusunda uzmanlaşmak isteyen kadın oranı 50% iken üniversitede %32’ye, master aşamasında %30’a ve doktorada %25’lere düşüyor.
  • Bilim alanındaki araştırmacıların sadece %29’u, Nobel ödülü kazananların sadece %3’ü kadın…

Ayrıca bu sene Dünya’da bir ilk olan www.discov-her.com web sayfası ile bilim kadınlarına özel olarak yaratılmış ilk dijital platformu da hayata geçirilmiş. Bu platformda bilim kadınları projelerini tartışıyor, yardımlaşıyor ve birbirlerinden haberdar olurken kendilerini ve projelerini ifade etme ve tanıtma gücüne sahip oluyorlar. Eğer sizinde projeleriniz varsa, bu siteye mutlaka gözatmalısınız.

Yaşam Bilimleri ve Malzeme Bilimleri alanlarında araştırma yapmakta olan üçer genç kadın (toplam 6 kadın bursiyer) araştırmacı bu program çerçevesinde $15 000 değerinde birer yıllık burs ile desteklenecek.

Son başvuru : 30 Ocak 2017

Bilim kadınları dünyayı değiştirme gücüne sahiptir. Haydi bilim kadınları başvurun, bursunuzu kazanın.

Bol şanslar 🙂

Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz