Bu mekanlarda çalışılır :)

Bu yazımda size hem rahat ve keyifli hem de konsantre olup elinizdeki işe yoğunlaşmak için ortam sunan benim de beğendiğim ve deneyimlediğim (İdea dışısında) mekan önerilerinde bulunacağım. 

1- Salt Galata : SALT Galata binası, 1892’de Fransız mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî Şahane için tasarımıyla orjinal İstanbul yapılarından biri.

salt-galata

Bina, Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin danışmanlığında, Mimarlar Tasarım tarafından yeniden kurgulandı ve 2011 yılında kullanıma açıldı.

salt galata

salt galata ben

Güzel bir kütüphaneye sahip olan SALT’ta arşivi birlikte sunan SALT Araştırma ile Osmanlı Müzesi bulunuyor. Benim tarihi havası ve modernliği ile çok sevdiğim mekanlardan biridir Salt Galata…:)

SALT-Araştırma-1

Kütüphanesinde bireysel ve küçük gruplu çalışmalarınızı sessiz olmak şartıyla ve yer bulduğunuz takdirde keyifle yapabilirsiniz.

Giriş ücretsiz. Bir şeyler yemek veya içmek kütüphane alanında mümkün değil. Kütüphanenin yanında bir cafesi bulunuyor. Üst katlarda ise, özel toplantı odaları bulunuyor.

salt

Bu toplantı odaları ister ikramlar dahil isterseniz sadece toplantı odası kullanımı olarak istediğiniz zaman dilimlerinde kiralanabiliyor ve ücretli. Ancak bireysel çalışanlar, öğrenciler için hem tasarımı hem de Karaköy’deki merkezi konumu nedeniyle Salt Galata iyi bir alternatif.

2- Caribou Coffee : Kuveytli Al Sayer Ailesi ile Yıldız Holding’in % 50-50 hisse ortaklığı yaparak 2011 yılında Türkiye Pazarı’na getirdikleri Caribou Coffee 2015 itibariyle, iki ortak arasında varılan anlaşma sonucunda Al Sayer Grubu’na devredildi. Amerika’nın en büyük ikinci kahve zinciri olan Caribou Coffee’nin Türkiye ofisi, markanın Ortadoğu franchise sahibi Al Sayer Grubu tarafından yönetiliyor.

Caribou 1

Türkiye kahve zinciri pazarına, ilk şubesini Aralık 2011’de Caddebostan’da açarak giren Caribou Coffee, 2017 yıl başı itibariyle Türkiye’de 14 farklı şehirde 60’dan fazla şubesiyle hizmet vermekte. Ve açıkçası benim çok sevdiğim bir mekan 🙂 Keyifli dekorasyonu, güleryüzlü çalışanları, lezzetli kahveleri ve atıştırmalıklarıyla çalışmak için ideal. Ücretsiz internet mevcut. Rahatsız etmeyen müzikler çalışıyor. Saatlerce otursanız da sizi kimse rahatsız etmiyor. Bazı şubelerinde toplantı odaları şeklinde kapalı alanda tutabiliyorsunuz. Fiyatlar çok makul. Caribou’nun açık alanında kahvemi alıp laptop’ımla çalışmayı çok seviyorum.

3- İdea Kadıköy : Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen bir mekan İdea Kadıköy. Serbest çalışıyorsanız, öğrenciyseniz, modern ve rahat bir mekan arıyorsanız veya ofisin sıkıcı ortamından uzaklaşıp başka bir yerde odaklanıp çalışmak istiyorsanız İdea’yı deneyebilirsiniz.

idea 3

Kamuya açık ortak bir çalışma alanı olarak tasarlanan İDEA Kadıköy’de mekânsal ve fikirsel imkânlar yoluyla birlikte çalışma olanağı yanısıra etkinlik ve toplantı alanları ile de katılımcı bir sosyal ağ kurmak da hedefleniyor.

idea 5

İki kattan oluşan İDEA Kadıköy’ün üst katı aylık kayıtlı kullanıcılar için hizmette. 58 kişi kapasiteli bu katta ücretli olarak üye olan vatandaşların kendilerine özel çalışma masaları var, ayrıca bu alanda üyelerin kişisel eşyalarını saklayabileceği dolaplar yer alıyor.

Yiyecek içecek için de bir cafesi bulunuyor.

idea 4

Kullanıcılar sınırsız internet hizmetinden faydalanabiliyor. Bütün bu hizmetlerin dışında bu katta iki adet toplantı odası yer alıyor. İsteyenler iş görüşmelerini ve toplantılarını bu odalarda gerçekleştirebilir.

idea 1

4- Workinton : Bir kaç yıl öncesine kadar Urban Station’lar vardı bilenleriniz bilir. Sonrasında Urban’lar isim ve yapı değiştirdi Workinton oldu. Workinton, Coworking, Sanal Ofis, Hazır Ofis ve Toplantı Odası hizmetleri ile kuruluşunun 5. Yılında, 12 farklı şubede, 10. 000 m2 alanda, 15.000 üye ile 2000 üzerinde kurumsal firmaya hizmet verir hale geldi.

workinton-macka-04

İstanbul Avrupa yakasında, en son açılacak olan Vodafone Arena şubesini de sayacak olursak 7 tane, İstanbul Anadolu yakasında ise 3 şube, Ankara’da 2, İzmir’de 1 şube ile hizmet veriyor. Hem bireysel çalışanlar tarafından hem de kurumlar tarafından muhtelif toplantı ve organizasyonlar için tercih ediliyor. Bu tip oluşumlar olmadan önce 5 yıldızlı otellerin toplantı salonları kullanılıyordu mecburen şimdi bu tip “paylaşımlı ofis” trendleri ile daha yaratıcı mekanlara da kavuşulmuş olundu.

Ben Workinton’un İstanbul’daki pek çok şubesini deneyimledim.

workinton-kozyatagi-03

Bireysel çalışmalarda, saatlik ücret 12 tl. Çayınız kahveniz, atıştırmalıklarınız da bu ücretin içinde. Tabiki sınırsız internet dahil.

Workinton 1

workinton

Burada da keyifli bir ortam var. İster tek kişi gidin ister arkadaşınızla rahatlıkla kahvenizi alıp çalışabilirsiniz. Cumartesi, Pazar’da bazı şubelerde çalışmaya devam edilebiliyor. Diğer tüm detayları yukarıda başlığına verdiğim link ile websitesinden öğrenebilirsiniz.

5- İstanbul Modern Kütüphanesi : Ben İstanbul Modern’i çok seven bir İstanbul’luyum 🙂 Bu nedenle yeri bende ayrı 🙂 Kütüphane’ye eğer Anadolu yakasında oturuyorsanız, Kadıköy-Karaköy vapuru ile gidebilirsiniz. Vapurdan indikten sonra sağa Kabataş tarafına doğru yürüyerek 5-10 dk içerisinde İstanbul Modern’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul-Modern-Müzesi-İstanbul

Kütüphane, Pazartesi günleri dışında 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Perşembe ise saat 20.00 ye kadar açık. İsterseniz kendi bilgisayarınızla çalışabilir, isterseniz oradaki bilgisayarları da kullanabilirsiniz. (Ancak kütüphane bilgisayarlarından internet erişimi kısıtlı olabilir emin değilim) Müzeyi ziyaret etmeden, sadece kütüphaneden faydalanmak isterseniz, “Kütüphane Ziyaretçi Kartı” alarak direkt kütüphaneye geçebilirsiniz.

te140327

Istanbul Modern, modern art museum, Istanbul, Marmarameer, Türkei

Bu yazımda sizlere 5 farklı mekan önerisinde bulundum. Önerilerimin devamı gelecek, ayrıca deneyimlediğim ve/veya gezdiğim gördüğüm hoşuma giden etkinlik, mekan, organizasyonları da sizlerle paylaşıyor olacağım. Umarım hoşunuza gitmiştir.

Sizler de bana mekan önerilerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Siz nerelerde çalışmaktan hoşlanıyorsunuz, hangi mekanları beğeniyorsunuz, hangilerini beğenmiyorsunuz yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiler 🙂

1 Yorum Var
  • Gözde Attila
    Posted at 15:23h, 26 Eylül Cevapla

    bu ne faydalı ne güzel bir yazıdır, caribou coffee’nin toplantı odası olduğunu öğrenmek çok ama çok büyük bir ihtiyacımı çözdü.
    kaleminize sağlık.

Yorum Yaz