Bir Yönetici Biyografisi (Executive Biography) Nasıl Yazılır?

Mükemmel yönetici rolünüzü bulduğunuzu düşünüyorsunuz, başvuru yapacaksınız. Yönetici rolleri için rekabet çok yoğun olabilir ve karşınızdaki İK yetkilisine ya da Headhunter’a bu rol için gerekenlere sahip olduğunuzu kanıtlamanız için size daha fazla baskı uygular. Yönetici biyografisi de tam burada devreye girer.

Yönetici biyografisi nedir?

Esasen, bu sizin hikayeniz. Uzmanlığınızı, kariyer geçmişinizi, mesleki başarılarınızı, değerlerinizi ve hedeflerinizi ilgi çekici ve okunması kolay bir anlatımla sunmanız için etkili bir yoldur. Daha önceki yazılarımda da sizinle paylaştığım üzere, yönetici özgeçmişleri de standart görev tanımlarının anlatımından ziyade; bir liderlik hikayesidir.

Bir yönetici biyografisinin standart biçimi, 1.tekil şahıs dili yerine, 3.tekil şahıs diliyle  yazılmasını gerektirir. İşe alım yetkilisi, özgeçmişinizinden kariyerinizin tüm zor gerçekleri öğrenebilirken, yönetici biyografiniz işverenin sizinle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hayal etmesine yardımcı olur diyebiliriz.

Neden önemlidir?

Bir yönetici biyografisi, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve bu rolde neden mükemmel olduğunuzu açıkça gösterir. Kariyer öykünüze bir kişilik katmaya yardımcı olurken, neden yaptığınız işle/uzmanı olduğunuz meslekle mükemmel bir uyum içinde olduğunuzu vurgular; okuyanın zihninde sizi öne çıkarır.

Parlamanın ve role neler katabileceğinizi gösterme zamanınız geldi. Bu nedenle, doğru şekilde yazmak uzmanlık, titizlik ve çaba gerektirir. Bir yönetici biyografisi aceleye getirilmemeli; üstünkörü ifade edilmemelidir.

Her biyografi benzersizdir ve kişinin kariyer başarılarından, kişisel markasından ve hedef pazarından ilham alır. Bio yazma sürecimiz sırasında, hedef kitleniz için en iyi tonu kullanarak ve yansıtmak istediğiniz kişisel kariyer markanızla uyumlu olarak, kariyer yolculuğunuz yazıya dökülmektedir.

Ne zaman kullanmalısınız?

Executive (Yönetici) biyografi, kişinin profesyonel hikayenizin önemli duraklarını, km taşlarını vurgulayan kısa ve öz bir versiyonudur ve bu da onu profesyonel özgeçmiş ve LinkedIn profili için ideal bir tamamlayıcı yapar. Kişisel web site mevcut ise “hakkında” sayfasını doldurabilir.

Elon Musk    ve     Gary Vaynerchuk’ın    web sitelerinde yer alan biyografilerine göz atın.

Katılım daveti aldığınız zirve/kongre vb etkinlikler için basın dahil tüm platformlarda paylaşabileceğiniz; yeni bir rol peşinde olmasanız bile dışarıya servis edebileceğiniz dökümandır. 

Yönetici biyografiniz özgeçmişinizle ve LinkedIn profilinizle bir uyum içinde olmalıdır.

Ancak yazmaya başlamadan önce eklenecek içerik hakkında dikkatlice düşünmelisiniz. Nelerin dahil edileceğini planlarken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Hedef kitleniz kim?
  • Neleri bilmeleri gerekiyor?
  • Siz neleri bilmelerini istiyorsunuz?
  • Biyografinizin hedefi ne? (harekete geçirmek, sizinle iletişim kurulmasını sağlamak…vb)

Bir işverenin dikkatini çekmenin en etkili yolu, benzersizliğinizi vurgulamak ve güçlü yönlerinizi kelimelerle dans ederek sunmaktır.  İlham almak için LinkedIn’de gezinin, internette araştırma yapın. Ve oturun yazın. Ya da bize ulaşın, sizi soğuk ter dökmekten ve boşa zaman harcamaktan kurtaralım; profesyonel şekilde hazırlayalım 🙂 

Bir yönetici biyografisinin genel yapısını aşağıda şekilde ifade edebiliriz; 

1) Değer önerisi (ve nasıl farklılaştığı)

Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve getirdiğiniz değeri açıklayan bir açılış cümlesi.

2) Önceki deneyim (ve neden önemli)

Her kurumdaki etkinizin ve bunun yanı sıra terfilerin ve mesleki ilerlemenin vurgulanarak kariyer geçmişinizin özetlenmesi

3) Sektörel ödüller ve başarılar

Kariyerinizde muhtelif şekillerde ödüllendirildiyseniz ve/veya bir ödüle aday gösterildiyseniz/yarıştıysanız, bu, işvereni etkilemek için bir fırsattır. Onlara bunu nasıl kazandığınızı ve/veya nasıl yarıştığınızı ve kariyerinize neden-nasıl fayda sağladığını anlatın.

4) Topluluklara – Organizasyonlara katılım

İş dışında tanınmaya değer bir şey yapıyor musunuz? Mentorluk, gönüllü çalışma, bir meslek organizasyonunda yer alma …vb. Bu hususları da ana hatlarıyla belirtmek faydalı olacaktır.

5) Nitelikler / Eğitim / İlgi alanları

Mesleki niteliklerinizi, ilgilendiğiniz özel alanlarınızı (örneğin Youtube’da bir kanalınız olabilir ya da bir kitap yazmış olabilirsiniz…vb.) ifade edin.

Artık yapıyı bildiğinize göre, bu ipuçlarını takip ederek güçlü ve ilgi çekici bir yönetici biyografisi yazabileceksiniz!

1. Kişisel Kariyer Markanızı Sergileyin.

Tutarlılık anahtardır. İş başvurunuz, özgeçmişiniz – ön yazınız sizi yansıtmalı ve tarz olarak birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Vermeye çalıştığınız mesajın tüm temas noktalarınızda (profesyonel özgeçmiş, ön yazı, LinkedIn profili ve varsa kişisel web siteniz) yansıtıldığından emin olun. Belki de yüzlerce kişiden oluşan bir ekibi tek başınıza yönettiniz veya önemli değişiklikler yaptınız ve bu da üretkenlik ve  süreçlerde iyileşme sağladı. Benzersiz değer öneriniz ne olursa olsun, onu doğrudan başvurduğunuz role bağladığınızdan emin olun.

Yönetici biyografinizde, kendinizi olabildiğince otantik bir şekilde tasvir etmeye çalışmalısınız. Daha ileride sorunların ortaya çıkmasını önlemek için kağıt üzerinde nasıl göründüğünüz ile yüz yüze nasıl göründüğünüz arasındaki olası bir tutarsızlıktan kaçının. Tutarlı olun ve kişisel markanıza sadık kalın.

Böylesine önemli bir temas noktası için, daha karmaşık ve profesyonel bir dil kullanmanın cazibesine direnmek zor olabilir, ancak bu dil doğal olarak konuşma veya yazma şeklinizi yansıtmıyorsa, daha sonraki bir aşamada kendinizi tehlikeye atma riskiniz olabilir. Gerçek dil yetenekleriniz ortaya çıkar. İfade şekliniz (yazılı ve sözlü) şık ve kibar olmalıdır. Tasarım açısından, tutarlı bir kişisel marka hissi için portföyünüzdeki tüm dökümanlar (özgeçmişiniz, ön yazınız vb) benzer stilde olmalıdır.

2. Onu hayata geçirin.

Profesyonel bir yönetici biyografisi hazırlamakla, yazılanların arkasında herhangi bir tutku veya heyecan olmayan vasat bir metin yazmak arasında ince bir çizgi vardır. Potansiyel işverenler etkili ve yüksek standartlarda iletişim kurabileceğinizi görmek isterken, bu fırsatı yazınızla kişiliğinizi sergilemek için kullanmalısınız. Bu, etkili bir hikaye anlatıcısı ve iletişimci olduğunuzu gösterir. Diğer yöneticiler de benzer bir şeyler yazmış olsalar bile, maalesef bu yetenek herkeste eşit şekilde yoktur.

Deneyim bölümü, yönetici biyografinize gerçekten hayat vermenizi sağlar. A rolünden B rolüne nasıl geçtiğinizle ilgili uzun, ağdalı ifadeler bir yönetici biyografisinde işe yaramaz; okuyucu bu bilgileri CV’nizin deneyim bölümünü okuyarak öğrenebilir. Kariyer basamaklarını tırmanmak, detaylandırmayı hak eden bir başarıdır. Ek olarak, kariyer zorluklarınıza değinmekten korkmayın. İşyerinde zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi veya hayal kırıklığı veya aksaklıkları nasıl giderdiğinizi açıklayın. Başarısızlıklar yönetici biyografisinden çıkarmak isteyeceğiniz bir şey gibi görünse de, bunların üstesinden nasıl geldiğiniz, liderlik hikayenizin bir parçasıdır ve karşı tarafa kişiliğinizin başka unsurlarını gösterecektir.

Yönetici biyografinizde, kişisel marka vaadiniz; işvereni neden sizi işe almaları gerektiğine ikna etmelidir. İyi bir değer vaadi, size diğer adaylara göre avantaj sağlayacaktır. Değerleriniz benzersiz olmalıdır, ancak doğru yapılırsa etkili olur. Misyonunuz ve değerlerinizle harmanlamak, arkasında güçlü bir mantık oluşturacağı için ona ağırlık katacaktır.

Kişisel marka vaadiniz, kişisel kariyer konumlama çalışmalarımızda sizi yönlendirdiğimiz çalışmalarla ortaya çıkarılmakta ve en etkili şekilde ifade edilmektedir.

3. Güncel tutun.

Kariyeriniz sürekli gelişiyor ve yönetici biyografiniz bu değişiklikleri yansıtmalıdır. Her terfi veya başarı ile yönetici biyografinizi güncellediğinizden emin olun. Eğer çok eskimişse, işverenlerin ilgisini çekmeyebilir. Son başarılarınızı bilmek istiyorlar.

Günümüzde sosyal medyada milyarlarca insan var ve bu da rekabet etmeyi son derece zorlaştırıyor. Bununla birlikte, kısa ve akılda kalıcı bir biyografi, insanları profilinize çekebilir ve kişisel kariyer markanızı güçlendirebilir. Kitlenizi gerçekten etkilemek için en güçlü kariyer anlarınızdan bahsederken, sosyal medya da yayınlayacağınız biyografinizi ise kısa ve öz tutun.

Sonuç olarak, yönetici kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsanız, bir yönetici biyografisi şarttır! Rolünüze sunabileceklerinizin bir özetidir, kim olduğunuzdur; kişisel kariyer markanızın vaad ettikleridir.Ve ayrıca mülakattan önce iletişim tarzınızı ve kişiliğinizi sunar.

Artık iyi düşünülmüş ve hazırlanmış bir yönetici biyografisine sahip olduğunuza göre, daha güçlü bir özgüvenle yönetici rolleri için başvurmaya başlayabilir; online-dijital varlığınızı inşa edebilir, kendinizi dünyaya tanıtabilirsiniz.

**

Smart Career Turkey, farklı deneyim seviyelerindeki iş insanlarının ve üst düzey yöneticilerin (Müdür, Direktör, GMY, GM, CxO, VP) kişisel kariyer markalarını küresel standartlarda güçlü ve etkili ifade ederek; onları işverenlerin ve/veya potansiyel müşterilerinin nezdinde etki gücü yüksek, tercih edilen profiller olarak konumlandırmaktadır. Profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK ve TEK Kariyer Markalama (Career Branding) ajansıdır.

Paketlerimizi inceleyemek için burayı; teklif almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz