İşinizi kaybettikten sonra yapılacak 4 şey

Ekonomik ortamımız değişken ve her gün birçok yönetici/çalışan işten çıkarılmakta. Bugünlerde işgücü piyasası hakkında pek çok iyi haber olmasa da, şimdi düşüncelerinizi “kıyamet ve kasvetten” pozitife ve geleceğe kaydırmanın tam zamanı.

4 veya 5  rakamlı işinizi aniden kaybederseniz hazırlıklı olmanız gerekir. İş arayışınız ilerlemeden önce stratejilerle başlayın. Gelecekteki kariyer başarınızı sağlamak için uygulayabileceğiniz stratejileri öğrenmek için bu yazıya birkaç dakikanızı ayırın.

Abraham Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşini duymuşsunuzdur. Bu piramide “Maslow’un hiyerarşisi” denir. Piramidinin tabanında en temel ihtiyaçlarımız yatar. Maslow, piramidin bir sonraki seviyesine geçmek için önceki seviyenin güvenli olması gerektiğini belirtir. İş arayışınızda bir sonraki adımı atmadan önce, önce piramidin her bir basamağını sağlamlaştırmalısınız. Sadece en temel ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra, çabalarınızın % 100’ünü, başarılı bir yönetici iş arama stratejisi de dahil olmak üzere ikinci seviye ihtiyaçları korumaya odaklayabilirsiniz.

1. Kendinizi, durumunuzu ve kariyerinizi değerlendirin.

Yeni gerçekliğinize yerleşmeye başlarken, ruh halinizi düşünün ve kendi kariyer başarınız için bir yol oluşturun. Kendinize kapsamlı bir kontrol yapmak için zaman ayırın. Şimdi nerede olduğunuzu, nereye gitmek istediğinizi ve oraya nasıl gideceğinizi değerlendirerek başlayın.

a. Finansal İhtiyaçlar:

Finansal tablonuza bakın, finansal durumunuzu değerlendirin. Sandığınızdan daha fazla nefes alanınız olabilir. Karşılaşmanız gereken finansal zorluklar varsa, şimdi bunları değerlendirme, bir plan yazma ve takip etme zamanı. Eğer bir kıdem tazminatı paketi aldıysanız, bu iş kaybının mali yükünün bir kısmını hafifletmenize yardımcı olabilir. Ancak, elbette sonsuza kadar buna güvenmeyin, en dikkatli şekilde yönetilen kıdem bile bir süre tükenir. Kilit şey iş arama döngünüzü kısaltmaktır. İş aramanıza ne kadar çabuk başlayabilirsiniz, o kadar iyi. Aslında, işler arasındaki süreyi kısaltabilirseniz, paranızı da bir kenara bırakabilirsiniz.

b. Sağlık İhtiyaçları:

İşten ayrıldıktan bir süre daha sigortadan yararlanma devam etmektedir.  Sağlık durumunuzu planlamak için durumunuzu değerlendirin. İlerleyen aylarda sadece sağlık sigortası ödemesi yaparak, devletin sağlık hizmetlerinden devam edebilirsiniz. Özel sağlık sigortanız mevcut ise, devam etmenizi öneririz çünkü sağlık hiçbir şeye benzemez. Burayı harcama kabul edip kısmak-kesmek pek mantıklı olmayabilir.

c. Duygusal İhtiyaçlar:

İş kaybı duygusaldır. İnsan bir seferde hatta bir anda pek çok duyguyu yaşar. İşinizi kaybetmek, günlük aktivitelerinizi değiştirir. Projelerinden, müşterilerinden ve iş arkadaşlarından ayrılmak insanı üzebilir. Aynı zamanda, evde daha fazla zaman geçirmek durumunda kalınabilir öte yandan hemen işe geri dönmek için de bir baskı hissedilebilir. Şimdi, her zamankinden daha fazla, hayatınız ve kariyeriniz zihinsel sağlığınıza bağlıdır. Stresli, endişeli, depresif veya çaresiz hissediyorsanız, acı çekersiniz çünkü bu duygular beden dilinize, ses tonunuza ve insanlarla iletişiminize yansır. Bu, bir sonraki fırsatınızı büyük ölçüde etkileyebilir. En iyi şey, en başından itibaren duygularınızla başa çıkmak. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, sizi sevenlerle, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla konuşmaya başlayın. Gerekirse, iş kaybı nedeniyle zorluk yaşayan insanlarla çalışmak konusunda deneyimli kariyer danışmanlarından yardım alın.

2. Bir ayrılık hikayesi oluşturun.

Ayrılma öykünüz, şu anda neden çalışmadığınızın kısa bir açıklamasıdır. Doğru yapıldığında,  öykünüzü yeni bir fırsata bağlayabilirsiniz. Aşağıdaki etkileşime bakalım:

X : Merhaba A, bugünlerde ne yapıyorsun?

A: Merhaba X, sorduğun için teşekkürler. Ben (Şirket Adı) ile (Pozisyon Başlığı) olarak çalışmayı sonlandırdım. Onlarla çalışmayı en çok sevdiğim şeyler …..(şirkette çalışırken zevk alınan üç-dört şey yazılacak). Şimdi ise dikkatimi kariyerimdeki bir sonraki adıma geçmeye odakladım. (A burda özellikle neyi hedeflediğini tanımlayacak) Aklında bulunsun, uygun olabileceğini düşündüğün fırsatlara rastlarsan beni haberdar eder misin? Teşekkür ederim, selamlar

3. Kendinizi ve değerinizi bilin.

Hayatta sık sık kendinizle başbaşa kalabilirsiniz ve ne istediğinizi düşünebilirsiniz. İş kaybından sonraki dönem, kendinizi yansıtmanın çok önemli olduğu dönemlerden biridir.

Kariyeriniz boyunca elde ettiğiniz başarıları sergileyin. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz – iyi yapılmış bir iş için aldığınız “teşekkürleri”, “takdirleri”, ya da “ödülleri” düşünün. Performans değerlendirmelerinizi gözden geçirin, işinizde başardıklarınızı hatırlayın –  bu şekilde ki her nüans  size ne kadar iyi olduğunuzu hatırlatır. İşte kendinize sormanız gereken birkaç soru;

· En son ne zaman harika bir şey yaptım?

· Birisine en son ne zaman yardım ettim?

· En son ne zaman gerçekten mutluydum?

Bu basit sorular sadece bir başlangıç.

Çalışmak istediğiniz alanları belirlemek için kendinize bilinçli zaman ayırmak, kariyerinizde ve yaşamınızda maliyetli hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

4. Kariyer geçişi konusunda kendinizi eğitin.

“Bir fili nasıl yersin?” diye bir soru vardır. Cevap: “her seferinde bir ısırık.”

Bir iş araması ilk başta göz korkutucu görünebilir, çünkü göz önünde bulundurulması gereken çok şey vardır: özgeçmişler, mülakat becerileri, network ancak birkaç tanesi. Bununla birlikte, çabalarınızı odaklar ve özenle çalışırsanız, bu zor görevi yerine getirebilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Kariyer geçişi hakkında bilgi edinmenin birkaç yolu vardır. Bunun gibi makaleler/blog yazıları okumak, iş aramada kaçınılmaz başarınızı sağlayacak stratejileri öğrenmenin en kolay yoludur.

Bir kariyer profesyoneli ile kendinizi bugünün pazarında nasıl konumlandıracağınız hakkında konuşmak, iş aramanıza başlamak/güçlü bir destek için harika bir yoldur. Smart Career Turkey olarak bu süreçte profesyonelleri destekleyen çok çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bilgi edinmek ve teklif almak için buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu iş kaybı başınıza gelen iyi bir şey olabilir. Size kariyerinizi durdurma ve yeniden değerlendirme fırsatı sunmuş olabilir. Mevcut durumunuzu değerlendirmek için harcanan zaman, geleceğinizin gidişatını değiştirebilir.

 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz