Maaş Müzakere Becerinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

“Maaş beklentiniz nedir?” Tam olarak kimsenin favori sorusu değil:)

Ancak maaş müzakere becerilerinizi yükselterek, bu kilit sorunun cevabını ifade edebilirsiniz.

Maaş sorusu streslidir. Mülakat ve iş teklif sürecinde bir noktada ortaya çıkacağını biliyorsunuz, ama ne zaman? Bu, zaten zor bir sürece kaygı unsuru ekleyebilir.

Kendinize bir iyilik yapın ve görüşmeden önce potansiyel işvereninizle iyi bir ilişki sürdürdüğünüzden ve elinizdeki iş teklifini aldıktan sonra kendinizi bir maaş görüşmesi için güçlü hissetmek için sağlam bir stratejiye sahip olun.

İşte size cevap vermeye hazır olduğunuzdan emin olmak için atacağınız dört adım: “Maaş beklentiniz nedir?”

Yapabileceğiniz en büyük hata, ilgili maaş bilgileriyle kendinizi güçlendirmeden mülakat yapmaktır. Bu, rol, endüstri ve şirket hakkındaki temel bilgileri öğrenmeyi içerir.

İşe alım yöneticilerinin çoğu, bir pozisyonun rolüne karar vermeden veya herhangi bir iş teklifi yapmadan önce maaş konusunda analizler ve araştırmalar yapar. Piyasa bilgisi toplar.

Derinlemesine analiz avantajına sahip oldukları göz önüne alındığında, kendi alanınızı dengelemek için aynı şeyi yapmanız gerekir.

Bir maaş karşılaştırması yapmanın üç yolu vardır:

  • Benzer bir rol için dış pazar,
  • Belirli bir sektör içindeki pazar (örneğin, Finans, Dış Ticaret, Bilgisayar Programcılığı…vb) ve
  • Sizin açık pazardaki değeriniz

 

  1. Belirli Bir Pozisyon için Maaş Karşılaştırması Yapma

İnternette, belirli bir rol için maaş aralığını belirlemenize yardımcı olacak muhtelif kaynaklar bulunmaktadır. Yurtdışı düşünüyorsanız ya da global bir fikir edinmek istiyorsanız salary.com başlamak için iyi bir yer olabilir. Yurtiçinde de bu şekilde araştırmalar yapan – yayınlayan kurumlar ve raporları mevcut. (Ek olarak iş bulma stratejileri Smart Career Boost’da pozisyonunuz özelinde alt-üst bant maaş bilgilerini de sunabiliyoruz)

Rolün yelpazesine bakın ve en yakın karşılaştırmaları kullandığınızdan emin olmak için deneyim sürenizi ve konumunuzu göz önünde bulundurun.

  1. Sektörel Maaş Standartlarını dikkate alın

Sonra, sektörünüzü ve genel durumunu düşünün. Finansal Hizmetler veya Yatırım Bankacılığı’ndaysanız, aralığın biraz üstüne yaklaşmanız gerekebilir. Ancak, kar amacı gütmeyen bir iş için başvuruyorsanız, ortalamada ya da biraz altında bir maaş hedeflemeniz daha iyi olur.

  1. (Dürüstçe) Kendi Kariyer Deneyiminizi ve Becerilerinizi Değerlendirin

Analizin üçüncü bileşeni en önemlisidir – siz! Başka bir yerde benzer bir rolde neler yapabilirsiniz ve sizi ayıracak benzersiz olarak ne getirebilirsiniz? Örneğin, kendi alanınızla ilgili çok spesifik tecrübeleriniz varsa ya da önemli sayılacak projelerde rol almışsanız, ödülleriniz varsa, bir yabancı dili çok iyi konuşuyorsanız veya nereye giderseniz gidin değer verecek başarılarınız varsa, maaş aralığının en üstüne yaklaşmanız uygun olabilir.

EN ÖNEMLİ MAAŞ MÜZAKERE BECERİSİ NEDİR?

Maaş görüşmesini daha sonraki süreçlere ertelemek size müzakere için daha fazla kaldıraç sağlayacaktır.

Artık gerçeklerinizi bildiğinize göre, maaş sorusu biraz daha az korkutucu olmalı, ancak bu hemen ona hemen atlamak istediğiniz anlamına gelmez. Görüşme sırasında şu anda aldığınız ücret, ve almak istediğiniz ücret sorulursa, bu cevabı ertelemeye çalışın. Her iki şekilde de rol hakkında daha fazla bilgi sahibi oluncaya kadar beklemeyi tercih etmeniz mantıklı olur ya da “Bu işe çok ilgi duyuyorum ve ancak pozisyon/rol hakkında mümkün olan en kapsamlı şekilde bilgi sahibi olduktan sonra maaş konusunda anlaşabiliriz.” şeklinde yorumunuzu paylaşın.

Maaş görüşmesini sürecin ilerleyen zamanlarına ertelemek size müzakere için daha fazla kaldıraç sağlayacaktır ve aynı zamanda adil bir maaş olacağını düşündüğünüz şeyi belirlemek için ihtiyacınız olan rol ve şirket hakkında tüm bilgileri toplamak için yeterli zaman sağlayacaktır.

Hemen hemen tüm şirketler her bir rol için üst-alt bant bir maaş aralığı tanımlarlar ve genellikle İK Müdürü ya da İK GMY mükemmel adayı bulmaları halinde aralığın en üstüne (hatta biraz yukarıda) gitmek için biraz esnekliğe sahiptirler.

Onlara Mevcut Maaşınızı Söylemeyin, Bir Aralık Bilgisi Sunun.

Çoğu işveren istendiğinde bu bilgi aday tarafından hemen paylaşılıyor. Mümkün olduğu kadar telaffıuz etmemenizi tekrar öneririm. Eğer çok zorlanırsanız genel bir aralık bilgisi paylaşabilirsiniz.  Yapmanız gereken tek şey, bu maaş aralığının çalışabileceğiniz bir çerçeve olduğunu doğrulamaktır. Bu özellikle, kariyer değişikliği yapıyorsanız faydalıdır.

Kendi maaş aralığınızı söylemek çok daha esnek bir yaklaşım olup, işvereni de “çok istiyor” diye korkutmanızı engelleyecektir. Çalışmalar, bir maaş görüşmesi başlatmanın en etkili yolunun “maaş aralığı” sunmak olduğunu göstermiştir. Örneğin, 8000 TL maaş bekliyorsanız, 7.500-8500 TL bir maaştan memnun olacağını söyleyebilirsiniz. Kuruma da size hakettiğiniz değeri sunacağına olan inanç ve güveninizin tam olduğunu da eklemeyi unutmayın:)

Eğer mümkün ise, ik’dan ya da işverende bir maaş aralığı bilgisi istemek ve sizin tarafınızdan kabul edilebilir olduğunu onaylamak, bu korkuları üstlenmenin ve rolle ciddi bir şekilde ilgilendiğinize dair güven vermenin harika bir yoludur.

Bir maaş aralığı vermek daha çok işbirliğine dayalıdır, çünkü müzakere için alan açar ve hedefinize en altta başlamak, başarılı bir müzakere ile ve maaş hedeflerinize ulaşma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

SONUÇ OLARAK

Bu ipuçları muhtemelen tüm zamanların en korkulan mülakat sorularından birinin stresini tamamen ortadan kaldırmayacaktır, ancak hazırlıklı ve bilgilenmiş olmak, potansiyel işvereninizle iyi bir ilişki sürdürürken ortak bir diyalog için yardımcı olacaktır (Ve umarım hak ettiğiniz maaş:)

 

******

Mülakat becerilerinizi geliştirmek, size uygun stratejileri en doğru şekilde belirleyebilmemiz için Mülakat Simülasyonu, iş arama/iş değişikliği sürecinizde kariyer gelişiminiz için tüm enstrümanları, taktikleri ve ipuçlarını paylaşabilmemiz için Smart Career Boost, değerinizi ve kariyer markanızı en güçlü şekilde ifade edebilmemiz için paket hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz