Hayat akılda degil, kalbin içinde saklıdır.

Ne diyordu Candan şarkısında; “Çok mu dertsiz duruyorum, uzaktan bakınca? Çok mu kalender sandınız dert anlatmayınca?

Ne oydun içimizi be 2022 🙂 Hoş biz antremanlıyız, bu ringte çok yumruk yemişliğimiz çok da yumruk atmışlığımız var 🙂

Hayaller vardır bir de hayallerin bile ötesi. Evet vardır, inanmak zordur hadi ordan dedirtir ama vardır hayallerin bile ötesi..

Ben yıllardır her doğum günüm için bir yazı yazarım. Geçmiş yazılarım genellikle hüzünlü olmuş; pek sevmem doğum günlerini:) yaşlanmak değil sevmeme nedenim, hüzünlü gelir bana doğum günleri, insan yaşlandığını alkışlar mı 🙂 başkalarında evet ama kendim de olmuyor 🙂 şimdi o yazılardan yeni birini daha yazmak nasip oluyor, gelecek yıla Allah kerim..

Zordu 2022, yordu, çiçeğimizi açtırmadı, yüzümüzü pek güldürmedi, vuslata eremedik ve daha pek çok şey yaşattı.

Daha da büyüttü, sağolsun. Ama bu sene kaleme aldığım bu yazıyı hüzünlü değil, belki de hayatımda ilk kez umutla, sevinçle yazmak istedim. Kendimi buna zorlarcasına. Ne dersen, nasıl söylersen öyle yaşarsın bu hayatı. Çünkü hayat sana cevap verir. Onunla nasıl konuştuğuna bakarak. Bu senenin ilk 8 ayında, beni hayli silkelemiş olan 2022 için, ha gayret be Banucuk demek istiyorum. Herşeye rağmen…Hep kış değil elbet, her kışa inat bahar hep geldi.

Kendime kızdıklarım, başkalarında kızdıklarım, kendimde gördüklerim, başkalarında gördüklerim, kendimde farkettiklerim, başkalarında farkettiklerim, kendimde sevdiklerim, başkalarında sevdiklerim ve daha niceleri…

Hayatta hiçbir şey zorla olmaz, olan olmuştur, olacak olan da olacaktır. Öyle bir yaş olsun ki, ruhu doyursun, bir olsun bütün olsun, can olsun, nefes olsun, kök olsun.

Amma çok beklenti diyecekleriniz olursa, orda bir durun derim 🙂 “Beklentisizlik”, matah bir şey değildir keza.

Önemli olan beklentileri yönetip yönlendirebilmektir. Beklenti şarttır ve gereklidir. Beklentinin inkarı ya da görmezden gelinmesi problemdir. Yaradanın dahi kuldan beklentisi varken, vasat kafalar beklentisizliğe övgü düzer. Ben de onlardan olmadığım için; hayata en güzel yaşımı yaşamak için hazırım diyorum 🙂

Hatasızlık diye bir şey yok. Pek çok hatam oldu elbette, olacaktır da. Lakin, hatasını/hatalarını anlayan kazanır.

Hayat her zaman bir fırsat sunar. Ama insan o çatal yolda, neyi seçti ise, onu yaşar. Kendi kadere, ona buna sövse bile bu böyledir.

Bazen de karşı tarafa seçim şansı sunarsın, ama o türlü bahanelerle çatalın diğer tarafına ilerler. Gelmez yanına, tutmaz elinden, öpmez alnından…Üzülürsün ama bilirsin ki, herkes kendi karması ile yaşar. Senin olan senindir. Senin olmayan ise hiçbir zaman senin olmamıştır;  üzüldüğün ayların ardından bu gerçeği hatırlarsın.

Hayat sana neyi öğretmek istiyor? Hayat, neyi anlamanı istiyor bunları anlamak önemli.

Yalnız bildiğim bir şey var ki, bu sene pek şeyi kalpten istedim, gerçek olsun istedim, yaşamak istedim, hissetmek istedim. Belki de ilk kez bu kadar güçlü istedim. Hala da istiyorum, nefesim oldukça isteyeceğim. Allah bir şeyi istetiyorsa, vermeyi de murad etmiş olmasındandır der devam ederim.

Hayat tek başına yürünür lakin yoldaşla daha güzel daha kolay yürünür. Bu yeni yaşımda -yani 29 olmuşken 🙂 – yoldaşımla buluşmayı, ezeldeeeeen olan hasretimi bitirmeyi diliyorum. Ben ona hazırım, o da bana hazırsa. Çok yoruldum beklerken (keza baya bekletti :), yaşlandım azcık be ya 🙂 ama herkes için zaman dediğimiz şey farklıdır, farklı akar, farklı işler. Bu sene de ümidimin goncası kalbimde…

Tüm hayat, akılda degil, kalpte saklıdır. Çünkü hayat kalpte yaşanır ve bu diyardan göçene kadar da onun içinde saklanır.

Herkes için herşey gönüllerine göre olsun dilerim. Kaldı ki herkes sevmek sevilmek ister; tomurcuklanmak ister kendi toprağında, kadın erkek hiç farketmez. Tüm hastalara da acil şifalar diliyorum; tez vakitte yüzler gülsün isterim; kendim, ailem ve tüm insanlık adına…

40 küsür yıllık ömrümün, kaleme aldığım en ümitvâr doğum günü yazısı vatana millete hayırlı olsun 🙂

2023’e Allah kerim.

** Ama o zaman tüm bu yazdıklarımın gerçekleşmiş olduğunun tebessümü ile yazacağım buraya Allah ömür verirse. Demişti dersiniz 🙂

Doğum günün kutlu olsun Banu’cuk…

31.08.2022

 

Banu Çakar
banu@banucakar.com
Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz