İş arıyorsanız sertifika almanın ötesine geçmeniz gerekiyor.

İş arıyorsunuz ya da mevcut işinizi/kurumunuzu değiştirmek istiyorsunuz;  bunun için aldığınız sertifikaları ben ….. sertifikası aldım diyerek sosyal medyada özellikle Linkedin’de paylaşmanın ötesine geçmeniz gerekiyor.

Burada rastlıyorum sertifika, alınan bilumum belgelerin paylaşımına, elbette değerli lakin önemli değil! Evet, doğru okudunuz, burada muhtelif sertifikaların paylaşılması mühim değil. Bir amaca hizmet etmiyor. (Siz öyle olduğunu sansanız da)

Yeni bir alanda kariyer pivotu yapmak isteyen birçok insanla çalışıyorum. Aynı şeyleri birçoğundan duyuyorum:

“…… kursuna katıldım.”
“…….sertifikası aldım.”
“……hakkında çok kitap okuyorum.”

Harika ancak konu bunlar değil! Bunlar tam olarak ilerlemeniz gereken sürecin başlangıç​​ noktası. Sorun şu;

Herkes kitap okuyabilir, herkes sertifika alabilir. Çoğu durumda, bu şeyler gelecekteki bir işverene ne kadar iyi bir iş yapabileceğinizi ya da ne katabileceğinizi söylemez/göstermez.

Çünkü sizi bu şekilde ayırd edemezler. Gerçekten yeteneklerinizi sunma ve satabilmek; etkileyici bir izlenim bırakmak istiyorsanız, bir şeye odaklanmanız gerekir;

Bu da, kurslardan/sertifikalarda ve kitaplardan edindiğiniz bilgileri gerçek projelere, gerçek sonuçlara ve gerçek deneyime dönüştürmektir.

Örneğin yeni mezun pek çok genç arkadaş burda x, y, z sertifikalarını paylaşıyor. Gençler, kimse sizi x,y,z konularında burda paylaştığınız sertikalardan dolayı, “Aaa onu arayalım, görüşelim, işe alalım” demez!

Ya da hangi alanda çalışmak istiyorsanız (İK, pazarlama, BT, tedarik zinciri, operasyon yönetimi…vs) hedef şirket-şirketlerinizde alanınızla ilgili  kamuya açık veriler/bigiler araştırın ve üzerinde çalışın; önerinizi paketleyin; sonrasında bunu ilgilendiğiniz kurumla/yöneticileri ile Linkedin üzerinden ya da mail ile paylaşın. Bu husus her deneyim seviyesi için geçerli.

Herkes bilgi edinebilir, sertifika alabilir – lakin şirketler bunları nasıl kullanacaklarını bilen, ve bildiklerini gösterebilecek/gösteren kişilerden etkilenir ve onları işe almak isterler.

”Üniversite bitirdiği icin kendini mühendis, iktisatçı, işletmeci sanan ve bunun karşılığını göremediği için giderek mutsuz olanlar sayısı artıyor” demiş Mahfi Eğilmez Başarısızlığa Övgü kitabında…

Doğru 👍

Üniversiteden mezun olmanın dahi önemi giderek yitirdiği zamanlardayız bu üniversite eğitimin önemsiz olmasından degil, ederi ile ilgili değişenlerden kaynaklı. Bir yerlerden mezun olmak artık çok da büyük anlamlar içermiyor.

İnsanlar neleri sahiplenip nelerde uzmanlaştığınıza bakıyor, kimliğinizi inceliyor, sunduklarınıza ve paylaştıklarınıza bakıyor.

Kariyerinizde markalama için yapacağınız en etkili hareketlerden biri, görünür, bilinir, bulunur ve tanınır olmaktır. Bunun bir kurumda beyaz yaka olarak çalışmakla ya da deneyimli olup olmamakla ilgisi yoktur.

Tesadüfen önde gelen bir sektör insanı olunmaz. Her insan da görünür, bilinir, bulunur ve tanınır olacak ya da olmak isteyecek diye bir şey yoktur. Ancak kariyerde markalaşmanın bileşenlerinden biri budur. Bir gün uyanıp “Ben tanınan, bilinen, görünür bir uzmanım” diyemezsiniz. Bugünden yarına olmaz. Bu nedenle, bu sürece kariyerinizin hangi noktasında karar verecek olursanız olun; bu konuda NET şekilde kararlı olmanız gerekiyor.

Çalıştığınız kurum markasının, kendi kişisel kariyer markanızla rekabet etmesine gerek olmadığını anlamanız da önemlidir. Aslında, iki marka birbirini tamamlamalıdır. Birbirine kazanç vadetmelidir. Ve eğer “gerçek bir uzmanlığınız” yoksa, Görünür bir Uzman olamazsınız. Hiçbir görünürlük, bilgisizliği kurtarmaz.

Üniversiteden mezun olduğumda, kariyerimi yönlendireceğim yolu kendi çabalarımla buldum, kolay olmadı. Ancak daima çalıştım, hep bir şeyler kattım kendime çünkü “bilgi”yi çok önemsedim, bilgi hazineydi ve bu hazine insana mutlaka yarar sağlıyordu.

İnsan kaynakları kariyerim başladığında o alanda uzmanlaşmak icin gereken şeyleri adım adım yaptım. Bunun icin kurumun bana bir şeyler sunmasını beklemedim. Şimdi değerli eğitimlere ulaşım çok kolay ancak rafine bilgiye ve stratejik deneyime ulaşmak hiçbir zaman bedava ya da ucuz değildir; olmamalıdır da! Bu uğraşılı süreçte emeği olan herkesin hakkına girmektir ve doğru da değildir.

20 yıllık kariyerimde insan kaynakları ve kariyer alanında başarılı ve etkili sonuçlara ulaşılmasını sağladım.

Yakında, Türkiye’de özellikli içerikleri ile ilk ve tek olan “İstediğiniz İş Nasıl Avlarsınız?” (İş Bulmanın Anatomisi)-Smart CareerBOOST eğitimim ve kariyerde akıllı markalaşma eğitimim Smart CareerBRAND, online kurs yapısı ile sizlerle buluşacak.

Ve çok yakında artık yüzlerce belki de binlerce kişi bu deneyimlerimi paylaştığım rafine eğitimlerle zaman ve mekan bağımsız; kendini geliştirip, kariyerine yaptığı yatırımla kişisel kariyer markasını oluşturabilecek, şekillendirip geliştirebilecek ve kariyerine yaptığı yatırımla değerini doğru sunarak istediği işe daha kolay ulaşabilecek.

Bu eğitimlerde sizlere aktardığım bilgileri istikrarla uyguladığınızda, hangi deneyim seviyesinde olursanız olun, istediğiniz işi bulacağınızdan, markalaşarak rekabet avantajı kazanıp daha yüksek kazanç sağlayabileceğinizden hiç süphem yok.

Buradan, Linkedin, Instagram ve Youtube üzerinden bu konuda yapacağım paylaşım ve duyurularımı takip edebilir, 2023’te kariyerinizde kendinizi bambaşka bir noktada görebilirsiniz.

Titizlikle hazırlıyorum. Sizinle buluşturmak icin sabırsızlanıyorum.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz