Kendinizi bir “ürün” olarak düşünmeyi öğrenmelisiniz.

Bir gün metroda giderken bir şeyler çalan umursamadan önünden geçtiğiniz herhangi bir kemancının, “dünyanın en ünlü” kemancılarından biri olduğunu ve çaldığı kemanın da milyonlarca dolarlık bir Stradivarius olduğunu bilseydiniz aynen umursadan geçer miydiniz?

Ben cevap vereyim, hayır!

Joshua Bell, Washington metro istasyonunda, dünyanın en değerli kemanlarından biriyle inanılmaz karmaşık bir parça çalmaya başlar. O çalarken, insanlar fark etmez, çok azı ona bakar, azı çantasına bozukluk atar ve daha azı da dinlemek için durur.

 

Bu bize neyi gösterir?

✅ Dünyaca ünlü bir yetenek de olsanız, eğer bunu bedavaya sunarsanız değerli olmaz ve anlaşılmaz. Bu kişiler, binlerce dolar ödeyerek, şık bir konser salonunda olsalardı pür dikkat dinler ve takdir ederlerdi.

✅ Çok yetenekli ve başarılı da olsanız, bunu alelade (sıradan) yer, kurum ya da ortamlarda sergilerseniz, bunun değeri anlaşılmaz. Markalaşmanız çok önemlidir.

✅ Önemli bir yeteneğin, başarının ya da farklılığın algılanmasında durumsallık önemlidir. Nerede olduğunuz, nasıl göründüğünüz, kendinizi nasıl sunup/sattığınız önemlidir. Sıradanlaştıkça önemsizleşirsiniz.

🤔 40 dakikalık performansının sonunda Bell, 52 dolar ve biraz bozukluk kazanmıştı. Yanından 1000+ insan geçmiş, 7 kişi dinlemek için durmuş ve sadece 1 kişi onu tanımıştı (ve ona 20 dolar vermişti).

İş bulma süreci, mülakat süreci, kişisel markalaşma, bu süreçlerin hepsinde “ürün” olduğunu kabul etmenin şart olduğunu da çok kere dile getirmiştim.

Kendini “ürün” olarak düşünmek; sanılanın aksine kötü ya da uygunsuz değildir. Bu mantık kişiye, tüm yetenek ve potansiyelini, hedef kitlesi karşısında en etkili şekilde nasıl sunabileceği konusunda yardımcı olur.

Sevgili dostlar;
Bir ürünün fiyatının “yüksek” olması, öncelikli olarak markanın bulunduğu yerden değil; satıcının bulunduğu yerin konumundan kaynaklanır.

Sizin değeriniz yüksek ise, bu içinde bulunduğunuz sektörden, çalıştığınız kurumdan, yaptığınız işten kaynaklanıyor. Çünkü tüm bunların bulunduğu konum otomatik olarak sizi doğru yerde şık sunulan bir ürüne dönüştürüyor.

Şöyle ki;
Bir su BİM’de 1,5 TL
Macro Center’da 3,5, 5 hatta 10+ TL
Havaalanında 25 TL

Bir kahve McDonald’s 10 TL
Şık bir cafede 40-50 TL hatta 50+ TL

Bir mühendis/uzman/yönetici olarak (hangi alanda ne yapıyorsanız) çalıştığınız-bulunduğunuz kurum/yer dolayısıyla da işinizin/rolünüzün ederi aynen böyle değişkenlik gösterir. Bulunduğunuz / satışa çıktığınız / satışta olduğunuz yer yani kurum bu nedenle çok önemlidir.

Kendinizi, hizmetlerinizi, işinizi, “ucuzlaştırmanız” sizi değerli ve tercih edilir kılmaz. Bu nedenle “marka” çalışanlar, “marka” kişiler, “marka” işler/kurumların ederleri daha yüksektir. Görünür Uzmanlar, benzerlerine kıyasla minumum 3 kat fazla kazanırlar. Bu detayların hepsini Kariyerde Akıllı Markalaşma eğitimimde kapsamlı şekilde zaten anlatıyorum.

Kişisel kariyer markanızda, rakiplere bakarak kendinize düşük değer biçmeniz size yarar sağlamayacaktır.

✅ Kendi değerinizin anlaşılmadığı yerlerde (verdiğim kemancı örneğinde olduğu gibi metroda) bedavaya ya da düşük ücretle kalmaya devam etmeniz de size yarar sağlamayacaktır.

Kariyer marka stratejilerinizi oluştururken bu hususları göz önünde bulundurmanızı öneriyorum.

 

*****

CareerBRAND Academy Eğitimleri için tıklayın

(Türkiye’nin ilk ve tek Kariyerde Markalaşma Akademisi )

Kariyerde Akıllı Markalaşma (Etkili bir Kilit Kişi ve Görünür Uzman Olma)

Bu eğitimde, kariyerde markalaşma ile ilgili stratejik bilgileri, ne olduğunu ve neden önemli olduğunu, nasıl oluşturabileceğinizi, gerekli olan yol haritasını ve ihtiyacınız olan kritik araçları, alanınızda nasıl bir etkili kilit kişi olabileceğinizi, bir kurumda çalışıyorsanız markanızı nasıl yöneteceğinizi ve görünür uzman olmanın bileşenlerini öğrenebilirsiniz.

İstediğiniz İşi Nasıl Avlarsınız? (İş Bulmanın Anatomisi)

Bu eğitimde, değerinizi ve sağlayacağınız faydaları en doğru şekilde aktararak alışılagelmiş klişelerin dışında yöntemlerle de kendi iş fırsatlarınızı yaratabileceğinizi ve nasıl rekabet avantajı sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz