Profesyonel Biyografi Nedir, Nasıl Yazılır? (Biyografi Dosyası)

Sizden biyografiniz istendi. Bir profesyonel olarak, şık bir özgeçmişe ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz peki ya biyografi?

Eğer Smart Career Türkiye’de birlikte çalıştığımız profesyonellerin çoğu gibiyseniz, sizden istenene kadar ya da gerekli olana kadar bir biyografiye ihtiyacınız olduğunu bile bilmezsiniz.

Genellikle C-suite yöneticiler ve Yönetim Kurulu üyelerinden daha sık biyografi isteniyor olsa da, kariyerinde vasat üstü hedefleri olan her profesyonel biyografiden faydalanabilir. Bir biyografiye ihtiyaç olabilecek durumlardan bazıları şunlar;

– Bir konuşmacıysanız veya herhangi bir sıfatla sunum/konuşma yapıyorsanız, sizden bir biyografi istenebilir.
– Eğer bir yazarsanız, genellikle bir biyografiye ihtiyacınız olabilir.

– Girişimciler ve marka sahipleri de genellikle büyük müşteriler, diğer kurumlar, yatırımcılarla olan ilişkileri için bir biyografiye ihtiyaç duyarlar.

– Bağımsız danışmanlar ve serbest çalışanlar, iyi hazırlanmış bir biyografi ile potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilirler.
– Daha büyük bir profesyonel hizmet firmasında çalışan danışmanlardan genellikle biyografileri istenir.

– Bir websiteniz varsa hakkında kısmında servis edilmesi için biyografiniz olmalı.

– Avukatlar ve mali müşavirler gibi herhangi bir profesyonel hizmet sağlayıcı olmanız durumunda biyografiniz istenir.
– Bir Yönetim Kurulu’nda yer almak isteyen kişilerden (hem kar amacı güden hem de gütmeyen Yönetim Kurulları olmak üzere) biyografileri istenir.

– Bir kurumun üst düzey yöneticilerden ve iş liderlerinden sık sık biyografileri istenir.

Bu şekilde bakıldığında her profesyonelin “kariyer pazarlama portföyünün” bir parçası olarak iyi yazılmış bir biyografiye sahip olmaktan fayda sağlayacağını fark edersiniz. Neredeyse tüm profesyoneller iyi yazılmış bir biyografiden faydalanabilir. Buna konuşmacılar, yazarlar, danışmanlar, yöneticiler ve iş liderleri de dahildir. Profesyonel bir biyografi, ağ oluşturma amacıyla, basın için yapılacak bir röportaj öncesi,  herhangi bir şey yayınladığınızda, konuşurken ve/veya sunum yaparken, bir web sitesinde, bir konferans programının parçası olarak ve çok daha fazlası için kullanılabilir.

Biyografi Nedir ve Profesyonel Özgeçmişinizden Farkı Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse biyografi, üçüncü tekil şahıs dili ile yazılan ve bir sayfadan uzun olmayan kişisel bir anlatı belgesidir.

İyi yazılmış bir biyografi, kariyerinizi profesyonel değerinizi gösterecek şekilde anlatarak size dikkat çekici ve anlamlı bir algı sağlar.

Profesyonel özgeçmişiniz de, LinkedIn profiliniz de bunu yapmıyor mu?

Cevap evet yapıyor. Biyografiniz, profesyonel özgeçmişiniz ve LinkedIn profiliniz, sizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kişi olarak satmayı amaçlayan pazarlama parçalarıdır. Hepsi kişisel markanızı ifade eder ve kariyer geçmişinizi anlatır.

Yine de aralarında önemli farklılıklar vardır ve her biri kendi amacına hizmet eder (örtüşme olmasına ve hepsi diğerini tamamlamasına rağmen).

Aralarındaki fark, odaklanma biçimleri ve hitap etmek için yazıldıkları kitle ile ilgilidir. Özgeçmişiniz, LinkedIn profiliniz ya da biyografiniz için hedef kitlenizi ve onların ilgisini neyin çekeceğini bilmeniz çok önemlidir. En iyi biyografi odaklanmış biyografidir.

Profesyonel Biyografinizi Nasıl Yazacağınıza Dair Önemli Tüyolar;

  • Öncelikle biyografinizi hangi amaçla yazdığınızı düşünün. Kim okuyacak? Hedef kitlenizin zorlukları, sorunları, hedefleri ve/veya ihtiyaçları nelerdir? Ne tür bilgiler muhtemelen onlara hitap edecektir?
  • Tüm kariyerinize bütüncül bir bakış açısıyla bakın; her bir işvereninizi ve nasıl değer kattığınızı düşünün. Ortak konular veya “temalar” nelerdir? Bu temalar genellikle benzersiz değer önerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Benzersiz değer öneriniz hedef kitlenizin sorunlarını nasıl çözecek/ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Biyografinizi yazmak için bu sorunun cevabını bilmeniz gerekir.
  • Özgeçmişinizdeki ayrıntıları tekrarlamakta çekinmeyin. Bazı gereksiz detayları es geçebilirsiniz. Biyografinizi, hikayeniz için en anlamlı olan sıraya göre yapılandırmanızda ve sıralamanızda bir sakınca yoktur.
  • Okuyucuyu en başından bağlamanız gerekir. Okuyucuların dikkatini çekmek için kendi biyografinizde deneyebileceğiniz çeşitli yazma stratejileri vardır. İşte birkaç fikir:Okuyucunun sorunlarını, zorluklarını ve ihtiyaçlarını anladığınızı ve bunları çözmek için ideal kişi olduğunuzu belli eden bir cümleyle başlamayı deneyin. İşte bir kaç yöneticinin biyografisinden örnekler;

 

“Küçük ve orta ölçekli şirketlere bugünden daha iyi bir yarın için liderlik! …………’ın yönetici liderliğini yönlendiren ve motive edici hedef budur. İş sorunlarının ve zorluklarının örtülü fırsatlar olduğuna ve bunlardan yararlanmak için stratejik ve vizyoner liderlik gerektiğine dair kapsayıcı inancı kariyerinin en güçlü başarı notalarından biridir”.

“Yüksek enerjisi ve bir değişim lideri olarak tanınan ………;  Xxxxx’ın COO’su olarak kurumu 1,4 milyar EUR toplam değeri ile ……. tarafından satın alımı için konumlandırdı. Stratejik hedeflere ulaşmanın önündeki önemli kültürel ve süreçsel engelleri tespit ettikten sonra firmanın operasyonel süreçlerinde değişim mühendisliğini içeren kolaylaştırıcı bir planının geliştirilmesine ve uygulanmasına öncülük ederken, aynı zamanda kurumun öncelikli farklılaştırıcı ögelerinden olan davranışsal servet yönetimini (-servet ve yatırım yönetimini insan davranış bilimi ile birleştiren bütünsel bir yönetim-) rekabet avantajı için ölçeklendirdi”.

 

  • Jargon kullanmaktan kaçının. Bunu belirtmek yerine “kalıpların dışında” bir olduğunuzu gösteren ifadeler sunun (eğer öyleyseniz tabi:) Aynı durum sonuç odaklı, iş bitirici, yenilikçi, takım oyuncusu, tutkulu, proaktif gibi kelime ve ifadeler için de geçerlidir 🙁 Bunları peşi sıra sıralı şekilde herhangi bir temaya/duruma/anektoda bağlanmadan sıralamanız hiç anlamlı olmayacaktır.
  • İş dışında kim olduğunuzu gösteren biraz kişisel bilgi paylaşmak, biyografinize renk kazandırmaya yardımcı olabilir ve içeriğin daha özgün, gerçek olmasını sağlayabilir. Hedefinizle doğrudan ilgili olmadığı sürece, bilinçli veya bilinçsiz önyargıya neden olabilecek din, politika veya diğer ilişkileri ortaya çıkaran bilgilerden uzak durmanız iyi olur. Bununla birlikte, ilgi alanlarınız, hobileriniz, seyahatleriniz, desteklediğiniz hayır kurumları, marka değerleriniz, kişisel vizyonunuz ve hatta bazen aileniz hakkında bazı bilgiler eklemek bağ kurucu olabilir.
  • Düzenleyin, düzenleyin ve sonra tekrar düzenleyin. Bir gece bekletin ve sonra tekrar okuyun. Amacınız mümkün olduğunca kısa ve öz olmak; hikayenizi anlatmak ve mesajınızı mümkün olduğunca az kelimeyle iletmektir. Okuyucunuzu süslü bir dille ve belirsiz kelimelerle “şaşırtmaya” çalışmayın. Resmi ancak konuşmaya dayalı net bir dil kullanın.
  • Uzun cümleleri daha kısa cümlelere bölün. Uzun, yoğun paragrafları birden fazla kısa, okunması daha kolay paragraflara bölün.

 

Biyografinizi yazmaya hazır mısınız?:)

Eğer profesyonel bir yardım almak isterseniz Smart Career Türkiye size yardımcı olmak için burada!

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz