İK’da çalışmak isteyen, İK’cı olmak isteyenler için…

İnsan Kaynakları çalışanı olmak ve İK’da ilerlemek isteyenlere yol haritası…

İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen yeni mezun veya bu alanda kariyer yapmak isteyen, insan kaynakları alanında çalışmaya istek duyan bir çok genç arkadaştan mailler alıyorum daima.

Hepsinin ortak sorusu şu: “İnsan Kaynaklarında çalışmak için neler yapmalıyım, kendimi nasıl geliştirmeliyim?” Bende tüm bu sorulara tek tek cevap vermektense ana fikri aynı olan bu soruların hepsini buradan bu yazımla umuyorum cevaplandırmış olacağım 🙂

İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen genç arkadaşlar :

Öncelikle hedefiniz belli, bunun için kendinizi tebrik edin. Çalışmak istediğiniz alanı seçmişsiniz. Bu çok önemli. Ne istediğinizi biliyorsunuz hepiniz. Kendinizin kıymetini bilerek (ama kendini de bir şey sanıp, kibirlenmeden) yola çıktınız.  Bunun için baştan kutluyorum sizi.

Gelelim bir diğer önemli soruya:

Neden İnsan Kaynakları alanında çalışmak istiyorsunuz?

Bu soruyu çok iyi düşünüp cevaplamanızı öneririm. Keza moda olduğu için mi, havalı geldiği için mi, kaliteli bulduğunuz için mi, yoksa ik uygulamalarını merak ettiğiniz için mi, kendinizi iş yapışıyla imza atacak bir ik’cı adayı olarak gördüğünüz için mi, çok çalışmaya dünden razı olduğunuz için mi, insan yönetiminin stratejik bir göz olduğunu ve o gözün de sizde olduğuna inandığınız ötesi bildiğiniz için mi, yoksa bir zamanlar katıldığınız aday konumundan “mülakat yapan ik’cı” konumuna geçip bende onların tozunu attırayım diye düşündüğünüz için mi? Ne için?

Sevgili genç ik’cı adayı arkadaşlar, öncelikle hepinizin İnsan Kaynakları’nın havalı gelen kısmının dışında (yani vitrin uygulamalarının haricinde) teknik ve analitik uygulamaları ile hesaplamalar aynı zamanda sistemleri kapsadığını bilmeniz gerekir. İnsan Kaynakları’nın ilk Lisans düzeyinde olan eğitimi ülkemizde Sakarya Üniversite’sinde başlanmıştı. Oradan mezun olan öğrenciler Türkiye’de akademik düzeyde İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Lisans bölümünden ilk mezun olan gençler oldular.

Lisans mezuniyetinizden sonra (mezun olduğunuz disipline çok takılmayın derim) İK alanında yüksek lisans eğitimi de alabilirsiniz. (Bu bir çok üniversite de mevcut) Aynı zamanda İnsan Kaynakları Yönetim Sistemlerini (İKYS) öğrenebileceğiniz kaliteli sertifika/uzmanlık programlarına katılmanız da oldukça önemlidir. (min.100 saatlik) Bir İK’cı olarak ben uzmanlık programlarına katılımı çok önemsiyorum. Keza öteki türlü ilk etapta gerekli olan ik hakkındaki teorik bilgiyi başka türlü öğrenmeniz çok zor.

Bu programların üniversite bünyelerinde yapılanlarını veya çok kaliteli özel eğitim kurumları tarafından verilenleri tercih edin. Eğitmenlere ve içeriklere mutlaka bakın, inceleyin. Eğitmenlerin insan kaynakları geçmişinden gelen bu konuda profesyonel iş yaşamı olmuş olanlarını tercih edin.Böylelikle sadece teorik değil pratik bilgileri de edinebilirsiniz. Bu programlar belki bir çoğunuz için ucuz değildir bunu kabul ediyorum ancak mesleğinize ve geleceğine yaptığınız yaptırım en makbul ve kıymetli yatırımınızdır bunu unutmayın. Bu nedenle bu konuya mutlaka yeterli bütçeyi ayırıp böyle bir uzmanlık programına katılmalısınız. Kesinlikle ucuz programlara katılmayınız, tercih etmeyiniz.

Şu anda İK yapan bir çok yöneticinin temelleri Mühendislik alanlarına dayandığı gibi Sosyal Bilimler veya İktisadi ve İdari Bilimler temelli olanları da var. Yani yelpaze geniş. Örneğin ben İktisadi Bilimler temelliyim, “Maliye” bölümü mezunuyum, İşletme Yüksek Lisansım ilaveten ik’da çeşitli uzmanlık sertifikalarım ve almış olduğum türlü eğitimler var. Bir çok yöneticinin özgeçmişine dayanarak çok farklı fakülte disiplinlerinden gelenler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Onun için benim şu mezuniyetim yok, diplomam şu okuldan değil, İK’cı olamam diye bir şey düşünmenize hiç gerek yok. Ancak İK’da yöneticilik pozisyonlarına doğru ilerlemek hedefi için lisans ve hatta yüksek lisans mezunu olmanız lazım geldiğini de söylemeden geçmemek gerekiyor. Sadece myo mezunu adaylar için ilerleme şansı biraz daha kısıtlı. Aynı zamanda bir başka önemli olan nokta da şu; diplomanızda yazan mezuniyetinizin dışında İK’da çalışmak ve bir İK Vizyoneri olmak için gerekli kişiliksel altyapıyı bünyenizde barındırıp barındırmadığınızdır. Bu çok ama çok önemlidir.

Meslek hayatına İK’da başlamış ve halihazırda devam eden, junior bir pozisyonda iseniz de her zaman gelişmek için, spesifik ik alanlarında eğitim almaya devam etmelisiniz. (Çalıştığınız şirketlerin bu noktaya bakışı çok farklı olabilir.  Bırakın doğru dürüst bir İK vizyonu ile ik yapmayı, sizi eğitime göndermeleri bile bir hayal olabilir bu durumda kendi bütçenizle h.sonu katılabileceğiniz ik eğitimleri için araştırmalar yapmaya devam edebilirsiniz.) Bunu bir prensip haline getirin. Bu arada çalıştığınız kurum sizi alanınızda muhtelif eğitimlere gönderebiliyorsa ne ala, aynen devam…

Bir çok İK’cı arasından sizin farkınız ne ? Farkınız “ne” olmalı?

Bu soruya cevap bulabilmeniz için bu yazıyı yazıyorum. Sıradan düşünmek isteyenler yazıyı okumaya devam etmeyebilirler. Arkadaşlar İK’cı olmayın, LİDER İK’cı olun!

Nasıl mı?

Devam ediyoruz, uzmanlık programlarına katıldınız, sertifikanızı aldınız. Şu anda hem bir şeyler biliyorsunuz hem de çok şeyi bilmiyorsunuz. Çalışmaya başladığınız kurumda gözünüzü dört açın. Radarlarınız her zaman açık olsun. İyi gözlem yapın, inceleyin. Dikkatli olun. İşinizdeki ayrıntıları iyi tarayın. Birinin gelip size işi anlatmasının dışında mutlaka özgün iş yapış tarzınızı oluşturmaya başlayın. Hem de ilk günden…

Hiçbir insan bir çok alanda iyi olamaz. Hiçbirimiz voltran değiliz. Buna emin olun. Holdinglerin ik direktörlerinden tutun da, ik’da önemli başarılara imza atmış tüm liderler ve yöneticiler için de bu söylediğim geçerlidir.

İnsan Kaynakları bir çok alt bölümden oluşur. Mutlaka bir ya da birkaçı sizin kişiliğiniz ve yetkinlikleriniz ile örtüşüyor ve orada gerçek bir İK Uzmanı olmanız için size göz kırpıyordur. Bu arada elbette resmin geneli hakkında bilgi sahibi olmalısınız ancak muhakkak uzmanlaştığınız bir alanınız olmalı. Örneğin seçme-yerleştirme, örneğin performans değerlendirme, örneğin ücretlendirme ve yan haklar, örneğin yetenek yönetimi…gibi.

Sevgili arkadaşlar rahmetli Sakıp Sabancı’nın dediği gibi;

Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini bileceksiniz.”

Size göz kırpan İK alt kırılım noktalarında kendinizi iyi geliştirin. Hedef koyun. Kitaplar okuyun, blogları takip edin, ik yayınlarını ve gündemi izleyin. Kendinizi geliştirmek hiç kimsenin sizin adınıza yapabileceği bir şey değildir bunu da unutmayın. Ne fıstık gibi gördüğünüz şirketlerin ne de çalışmayı çok arzu ettiğiniz sayılı kurum ik’larının…Önce siz kendinizi geliştireceksiniz. Yukarıda tüm yazdıklarımla birlikte.

Bu konuya genel olarak Şubat ayında “Bir insanın mesleği onu yansıtır. İK’cı itibarı” başlıklı yazımda da değinmiştim. Hatırlayacak olursak şöyle demişim:

“İnsan Kaynakları, ait olduğu firmanın yüzüdür, resmidir, tanıtıcı reklam filmidir. İş görüşmeleri sürecinden işe alım sonuçlanıncaya kadar adayların görüp, gözlemledikleri bir departmandır. Kısacası insan kaynakları departmanı bir firmanın karnesidir. Doğru kurgulanmış bir insan kaynakları stratejisi başarı getirir. İnsan Kaynakları departmanı bir şirketin temelidir. Temeli ne kadar iyi hesaplanarak atılmış ise bir bina üst katlarına doğru bir o kadar iyi ve dayanıklı olur. İnsan Kaynakları da artık kendi içinde uzmanlaşıyor. İnsan Kaynakları sistemlerinde giderek kişiselleşmeye gidilmeye başlandı. Başka bir ifade ile anlatmam gerekirse artık konfeksiyon üretimden, terzi üretimine gidiliyor. Butik çalışmalar artıyor. Giderekte artacak. İK departmanlarında farklı disiplinlerden gelen, farklı yetkinliklere sahip bireyler istihdam ediliyor. Ancak her mesleğin olmazsa olmaz yetkinlikleri olan bazı yeterlilikler var.”

Gelelim bir İK’cı da olması gereken yetkinlikler nelerdir?

Yetkinlik kavramı da İK için başlı başına bir konudur. Kısaca yetkinlik, bir işi yapmanız için ama iyi yapmanız için gerekli olan bilgi ve beceri düzeyinizdir. Mesela günlük yaşantımızda “Bu işte çok yetkin biri” deriz yani işini iyi yapan ve işini iyi yapmak için gerekli tüm donelere (bilgi+beceri+yetenek) sahip olan kişi anlamında kullanırız bu yorumumuzu. Yetkinliğin tanımı da budur.

İş hayatınızda başarınızı etkileyen ve ne kadar başarılı olabileceğinizi bize gösteren en önemli faktör kişiliğiniz ve sahip olduğunuz etik yani ahlaki değerlerinizdir. Çünkü hepsi bir işi yapış tarzınıza yansır ve imzanız olur. Kişilik özellikleriniz performansınızı etkiler. Kişilik özellikleriniz bir sinema filminin veya bir tiyatro oyununun yönetmeni gibidir.  Çünkü güçlü firmalar, güçlü bireyler demektir.

İş performansınızı belirleyen dört temel yetkinlik alanı şunlardır :

 • —İş bilginiz ve beceriniz (teorik ve pratik bilginiz, uzmanlık alanınız, özgün iş yapış tarzınız ve imzanız)
 • —Liderlik becerileriniz (karar alma, insiyatif kullanma, sonuç odaklı çalışma gibi, ki vizyoner liderlik ve liderlik yetileri geliştirme bildiğiniz üzere benim aynı zamanda uzmanlık ve ilgi alanlarımdan biri)
 • —İlişki Kurma Beceriniz (empati yeteneğiniz/duygusal zekanız, karşı tarafın duygularını anlama ve yorumlayabilme bir üst basamağı duyguları yönetebilme, ikna etme) bkz.Emotional Competence Framework
 • —Kendinizi tanımanız ve Farkında olmanız (Sevgili arkadaşlar bu çokça üzerinde durduğum bir konu yine okuyucularım bildiği üzere, her zaman dediğim “Fark edin, farkında olun.” Kendinizin farkında olmazsanız, bırakın lider ik’cı olmayı, herhangi bir şey olmanız çok zor)

Bir İK’cı da olması gereken ilaveten en önemli yetkinlik “insanı sevmek”, bu bir yetkinlik mi diyenleriniz çıkacaktır. Evet bir İK profesyoneli olarak diyebilirim ki, bu bir yetkinlik, hatta çok önemli bir yetkinlik. Bir insanda yakınlık oluşturabilmek, beklentilerini algılayabilmek, empati kurabilmek, geliştirilebilir duygusal zeka kıvılcımları…vb.(-ki İK’da duygusal zeka/empati yeteneği kavramı başlı başına bir önemli bir konudur ve yukarıda yazdığım iş performansınızı etkileyen temel yetkinlik alanları içinde yer alır-) tüm bu özellikler bir firmanın hizmet kolu gibi çalışan İK departmanının baştan sona tüm personelleri için geçerlidir. Güleryüz göstermeyen, insanları başından savarcasına hareket eden, eleştiren, farkındalığı düşük, sert ve duygusuz yaklaşımlara sahip bir kişinin İK’cı olması veya bu alanda çalışılması imkansızdır. Hadi çalışıyor diyelim şirket için çok zararlıdır.

Liderlik yapmakla değil, olmakla ilgilidir genç İK’cı adayları, bu sebeple kişilik bütünlüğü özgün bir liderliğin belirleyicisidir. (İş yapışınızda, mesleğinizde kendi özgün tarzınız olmalı ile savunduğum budur.)

Çok sevdiğim bir söz vardır: “Birinci sınıf insanlar, birinci sınıf insanları işe alır. İkinci sınıf insanlar üçüncü sınıf insanları işe alır.” Bu çok doğru anlamı olan bir cümledir. Bir İK’cı da insandır. Elbette kusursuz olmasını bekleyemeyiz ancak bir İK’cının genel olarak kendi ile ilgili problemleri halletmiş, türlü komplekslerden, kıskançlıklardan, zararlı ihtiraslardan arınmış ve vizyoner/insancıl olmalısını bekleyebiliriz, beklemeliyiz de.

Bütün olacaksınız. Özünüz sözünüz bir olacak. Bütün olmak kısaca ve en basit olarak bu demektir. Koşullara göre inançlarınız, davranışlarınız ve değerleriniz değişmeyecek. Davranışlarınız ile inançlarınız birbirine uyacak. Her zaman etik davranmaya önem vereceksiniz. Başarılı bir İK’cı olmanın kilit kişilik noktası budur.

Enerjiniz, tutkunuz, kararlılığınız, cesaretiniz ve ikna yeteneğiniz olacak. Bunun dışında işe kendi özgünlüğünüzü katabilecek bir kişiliğiniz olacak. Böyle bir kişiliğiniz olmalı ki, insan yönetimini sağlayan sistemlerin işleyişinde rol alarak, onları zamanın ruhuna göre şekillendirebilesiniz.

Özetle;

 • Okul diplomalarınızı cebinize koyun. (myo, lisans, yüksek lisans, doktora)
 • Okulların janjanlı etiketler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Okullar tek başlarına sizi gerçek anlamda “başarılı” bir insan veya “işadamı-işkadını” yapmaz.
 • İK Uzmanlık Sertifika programlarına katılın. (Belli bir bütçeyi gözden çıkarın, kaliteli bir eğitimi tercih edin)
 • İK alanında spesifik konularında eğitimlerle gelişme ve öğrenme sürecinize her daim devam edin.
 • İK sadece eleman alma/mülakat yapma değildir, İK’nın teknik sistemlerini ve alt kırımlarını özümseyin. Bir veya bir kaçında uzmanlaşın.
 • Kişilik özellikleriniz bu meslekte belirleyicidir. Etik, ahlaklı ve dürüst olmalısınız.
 • Çok konuşan, ağzı sıkı olmayan İK’da çalışmayı baştan düşünmesin.
 • İK vizyonunu takip edin, bir fikriniz olsun. Süreli yayınları, makaleleri, blogları takip edin. İK dünyasında neler konuşuluyor takip edin.
 • İş performansınızı etkileyen 4 temel yetkinlik alanını iyi özümseyin.
 • İş yapış tarzınız imzanız olsun. Bunu şimdiden yapamam demeyin, bunu şimdi yapmak için yola çıkmaya hazırsınız bunu unutmayın.
 • Bir şeyi çok istemek yetmez. (şimdi ik’da çalışmak istemeniz gibi) Önemli olan onun gerekliliklerini sağlamak ve varsa yeteneklerini ortaya çıkarmaktır.
 • Yetenekte varsa vardır, yoksa yoktur. Çok kasmaya gerek yok. Sizden daha deneyimli İK’cılar gözünüzdeki ışığı ve içinizdeki cevheri anlarlar hiiiiç merak etmeyin.
 • Demotive olmayın, on yerle görüşürsünüz olmaz, onbirinci yerle görüşürsünüz ve işe alınırsınız.
 • Yetersizlik duyduğunuz noktaların gelişimine öncelik verin. Ancak kompleks yapmayın. Hiç kimse kusursuz değildir hangi koltukta oturuyorsa otursun.
 • Örnek aldığınız rol modeller olsun ancak kopyalamayın, özgünlüğünüzü hiçbir zaman aldığınız rol modelle sınırlamayın. Belki siz çok daha iyisiniz. Kendinizi fırsay ve şans verin. Kendinizi sıkıştırmayın.

Her insan kendi geleceğini, insan kaynakları insanlığın geleceğini şekillendirecektir.

********************

DİKKAT 🙂 

İK Sertifika Programı Seçmeden Önce Bu VİDEOyu İZLE ! Tıkla.

Sorduğunuz soruları cevapladığım SORU-CEVAP Videolarını İzlemek İçin Tıkla !

İK Yol Haritası / Gelişim Mentorluğu: İnsan Kaynakları alanında çalışmak istiyorum ne yapmalıyım, kendimi nasıl geliştirmeliyim, nasıl yapacağım, uygun muyum değil miyim, izlemem gereken yol ne? Bunun gibi daha pek çok sorunun cevabını (-ya da senin soruların ne ise-) sana birebir anlatarak, kariyerini, yapmak istediklerini sadece sana özel seninle yapılandırarak, bilgi ve deneyimlerimi aktarıyorum. Daha ne olsun 🙂  Detaylar için tıkla.

56 Yorum Var
 • qokhan
  Posted at 17:57h, 25 Mayıs Cevapla

  yararlı bir makale teşekkür ederim.

 • Şevval
  Posted at 15:16h, 11 Ağustos Cevapla

  Merhaba. İK’cı olmak hep hayalimdi ama şartlar gereği başka bir üniversite okuyorum. mezun olur olmaz ilk işim hayallerimin peşinden gitmek.bu güzel bilgi yazınız gidicek olduğum yolların ilk adımında yardımcı oldu bile. Teşekkürler 🙂

 • Murat Sadıkoğlu
  Posted at 12:45h, 19 Ekim Cevapla

  Merhaba

  Bir önlisans, Radyo Televizyon bölümü mezunu olarak çalıştığım televizyon sektöründen İnsan Kaynakları alanına nasıl geçeceğimi bilmediğimden, internet’te yaptığım araştırmada yazınıza denk geldiğim için mutluyum. Fakülte için AÖF’den Lisans Tamamlama yapıyorum. Bunun dışında İnsan Kaynakları alanıyla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sertifika programına katılmayı düşünüyorum.Öte yandan da insan kaynakları ile ilgili stajer iş bulmaya çalışıyorum.Bu mesleği gerçekten istiyorum.Çalışma hayatına lisede başlamış biri olarak muhtelif iş deneyimlerim oldu.Şuan yapmakta olduğum kameramanlık, geldiğim son yer.

  Yazınızı, bu mesleğe ilgi duyanlar adına çok yararlı buldum.
  Size soru olarak; kendimden bahsettiğim kadarıyla bu meslekle ilgili akademik eğitim, beni bu meslekle ilgili bir işe götürebilir mi? Yani elbette ik’nın öğrenimi belki bir hayat deneyimi kadar uzun bir süreç; ama ilk adım olarak, mesleğe girebilmek ve iş veren açısından kabul görülebilmek için yeterli midir?

  Mail yoluyla bana geri dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Değerli vaktinizi yazdıklarımı okumaya ayırdıysanız çok teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar

  Teşekkürler

  • Banu Çakar
   Posted at 09:56h, 31 Ocak Cevapla

   Merhaba Murat, evet ik öğrenimi tabiki güzel ve önemli. İTÜ nün sertifika programına mutlaka katılmalısın. ya da başka diğer üniversitelerin de olabilir. Önemli olan ciddi ve güçlü bir kurumdan bu eğitimi alman. Bu eğitim/eğitimler bu mesleğe giriş tek başına yeterli olmamakla beraber önemli. Çünkü ik nın ne demek olduğunu hangi fonksiyonlarının ne anlama geldiğini ve ik çatısı altında nelerin olduğunu bilmek bu bilince sahip olmak gerek. Bu nedenle sadece isteği olup herhangi bir eğitimi olmayana sektör tok. Kendini her bakımdan sürekli geliştirmelisin. Bu şart. Hatta her seviyedeki insan için bu şart. Sevgiler başarılar

 • Gizem
  Posted at 03:45h, 09 Ocak Cevapla

  Ben uluslararası ilişkiler bölümünde 2.sınıfı okuyorum. Sizce bu yolda ilerleyebilir miyim ? Bölümüm uygun olur mu ? Kendimi nasıl geliştirmeliyim ?

  • Banu Çakar
   Posted at 09:57h, 31 Ocak Cevapla

   Merhaba, okuduğun bölüm son derece güzel. Bence kendi bölümünün etki alanlarını daha fazla düşünmelisin. Çünkü çok çok kritik ve stratejik bir öneme sahip okuduğun bölüm. İlk etapta önerim, kendi lisans disiplininde kendini geliştirmen ve hedeflerini ona göre araştırman. Bence o şekilde şansın daha yüksek. Sevgiler başarılar

 • Hilal
  Posted at 21:58h, 31 Ocak Cevapla

  Merhaba,suallerime öyle çok yardımcı oldu ki bu yazı ,kaleminize sağlık.Ancak izninizle bir soru daha sormak istiyorum.Yazınızı okuduktan sonra aklıma takıldı diyebilirim bir şey daha .Yazınız bu alanda çalışmak isteyenler için oldukça fayda sağladı lakin İnsan Kaynakları Danışmanları /Uzmanları meslektaşlarını(ik adaylarını) mülakata davet ederken özgeçmişlerinde -özellikle işe alım ik açık pozisyonu için -peki neye göre değerlendiriyor ?Teşekkür ederim.

 • Semih
  Posted at 22:54h, 31 Ocak Cevapla

  Merhaba. Ktü çalışma ekonomisi mezunuyum insan kaynakları alanında çalışmayı istiyorum. Kariyer net gibi internet sitelerinde yer alan online insan kaynakları eğitim programlarını önerir misiniz?

  • Banu Çakar
   Posted at 15:45h, 02 Şubat Cevapla

   Merhaba, tabi online eğitimler büyük rahatlıktır. Bu nedenle kendi kişisel gelişiminizde tercih edebileceğiniz bir araçtır öneriyorum.
   Sevgiler başarılar.

 • Büşra
  Posted at 10:13h, 01 Şubat Cevapla

  Merhaba Banu Hanım.İstanbul Üniversitesi Ekonometri mezunuyum. İnsan kaynakları Yönetimi alanında yl yapmak istiyorum. Özel bir okulda tezsiz yapmayı düşünüyorum( akademik kariyer hedeflemediğim için böyle düşünüyorum(. Sizce ne kadar mantıklıdır? Çevremden Ekonometri okuyup İk cı olmak istediğim için değişik yorumlar geldi benimde kafam çok karıştı. Bu alanda kendimi iyi ifade edeceğimi ve bu işi severek yapacağımı düşünüyorum. 2 sene önce bu kararı verdim ve bir kaç eğitime katıldım. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

 • Saime
  Posted at 01:12h, 02 Şubat Cevapla

  Herşeyi öyle güzel anlatmışsınız ki fakat çok merak ettiğim bir şey var hiç gülmeyen sürekli somurtan bir otel ik sı düşünün ik geçerken departman müdürleri personel etrafa negatif bir elektrik saçıyor ayrıca sanki kadında insanları işten soğutan demotive eden hani derler ya insanların mutsuzlukları ile besleniyor böle bir yapı var sanki ne kadar personel işten hatta müdür işten çıkarsa sanki prim veriyorlar dersiniz yemekhane ye geldiğinde otelin sahibi geldi sanıtsınız kimseye selam vermez ama otel müdürünün kankası ne yapmalı daha kaç kişinin istikbali hayatı hatta çalışanların işinden edip onların çocuklarının geleceği ile oynayacak ne yapmalı nasıl çözülür şikayet edilebilecek bir nokta bir birim yokmudur daha fazla hayat kararmasın diye lütfen cevap verin

  • Banu Çakar
   Posted at 16:12h, 27 Şubat Cevapla

   Merhaba Saime, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına şikayet edebilirsin.
   Hemen iş müfettişi gönderirler.
   İnsanı sevmeyen ik’cı olamaz.
   Olsa dahi kuruma büyük zarar verir.
   Sevgilerimle

 • Emre
  Posted at 04:18h, 06 Şubat Cevapla

  Merhabalar
  İnönü Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu olarak yazıyorum sizlere. Mezun olduktan sonra daha çok banka kanalı ile iş hayatına atılmaya karar vermiştim ancak yapmış olduğum mülakatlar sonucunda , yapılan mülakatlar değil de farklı nedenler ile işe alınan kişileri görünce , hedeflerimde değişiklikler oldu. Bir süre özel bir şirkette sigortacılık yaptım ve bana uygun olmadığını gördüm.
  İK uygulamaları beni iş hayatına daha fazla itti , en azından yapmak istediğim meslekler arasında olduğunu biliyorum. Eğitmenlik tarafı da beni ilgilendiren ve heyecanlandıran gruplar arasında,
  İş hayatında bir İK’nın yeri ne ise kişinin kendini geliştirmesi de aynı doğrultuda gerekli diye düşünüyorum ,
  yalnız sistem bu kadar zor ve acımasızken sizin kendinizi geliştirmeniz ne kadar önemli acaba ?

 • Selen Gacaner
  Posted at 10:17h, 07 Şubat Cevapla

  Merhabalar, halkla ilişkiler bölümünü önlisans uzaktan eğitim almayı düşünüyorum. DGS ile dört yıla tamamlayıp sertifikalar ve yabancı dil ile desteklemem ne kadar doğru olur açıkçası kafam çok karışık öyle mi yapsam böyle mi yapsam diye sürekli düşünüyorum zaman da kaybediyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Banu Çakar
   Posted at 16:08h, 27 Şubat Cevapla

   Merhaba Selen, ik alanında orta ve uzun vadede eğer yönetici olmak düşüncen var ise, lisans mezuniyetin mühim.
   Dolayısıyla dört yıla tamamlaman uygun olur.
   Yabancı dilde kendini geliştirmen gerekli. Bu şekilde ilerleyebilirsin. Bu arada ik alanında da okumak ve kendini geliştirmelisiniz.
   İK bir okyanus. Ve bir şeyin herşeyini herşeyin bir şeyini bileceksin 🙂
   sevgilerimle,

 • Merve
  Posted at 16:23h, 16 Şubat Cevapla

  Merhaba herseyi okadar guzel anlatmissiniz ki bayildim cok tesekkur ederiz paylastiginiz icin. Ben isletme mezunuyum kalpten iyi bir ik ci olmak istiyorum bunun icin ik sertifikasi aldim ama malesef is bulamadim insallah hayallerime ve hedeflerime ulasabilirim.

  • Banu Çakar
   Posted at 16:10h, 27 Şubat Cevapla

   ne dedik, aramaya devam, on yer olmaz, on birinci yer olur. Moralsizlik ümitsizlik yok.
   bu konuda linkedin de herkse açık paylaşımları, bloggerların ik facebook grup sayfalarını mutlaka takip et.
   sevgilerimle

 • Zeki ÇAVUŞ
  Posted at 23:47h, 27 Şubat Cevapla

  Uludağ üniversitesi çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri 2. sınıf öğrencisiyim ik ile ilgili kitap almak istiyorum kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum hangi ve ya kimin kitabını önerirsiniz ve ayrıca makale gerçekten çok bilgilendirici olmuş teşekkürler

 • hatice
  Posted at 10:28h, 02 Mart Cevapla

  Banu hanım merhaba , uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum ve çok beğeniyorum.
  ben de 13 yıldır aynı firmada çalışıyorum ve artık iş değişikliği yapmak istiyorum. Çalıştığım firma da IK hariç birçok iş yaptım , da ha doğrusu 15 çalışanı olan bir firma burası aile şirketi olduğu için pek kurumsal değil bende daha kurumsal ve kendim için gelişime açık bir firma istiyorum ve kendimi insan kaynakları alanın da geliştirmek istiyorum. İngilizce eğitimi alıyorum ve Yıldız Teknik Üniversitesinin açacağı İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı sertifika programına kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Eğer İstanbul da olsaydım yıllar sonra karar verdiğim bu kariyer değişikliğinde sizinle yüz yüze görüşüp tecrübelerinizden faydalanmak isterdim ama maalesef şehir dışında olduğum için ancak yazabiliyorum.Sizce kariyer değişikliği yapmak için geç kalmış sayılır mıyım. Gerçi ben öğrenmenin yaşı olmadığına inanan bir insanım ama profesyönel birilerinden bilgi almak her zaman da ha motive edicidir diye düşünüyorum.

  • Banu Çakar
   Posted at 14:45h, 02 Mart Cevapla

   Merhaba Hatice hanım, hiçbir zaman geç istediğiniz hiç bir şey için geç değildir. Bunlar sadece bizlere yapılmış dayatma temelli düşünceler.
   Bunlara takılmayın.
   YTÜ ye kayıt düşünüyorsanız, İstanbul’a geleceğinizi anlıyorum.
   YTÜ sertifika programı içeriği gayet güzel programlardan biridir. Düşünceniz isabetli.
   Geldiğinizde bana da ulaşın, görüşelim:)
   Sevgiler selamlar

 • Ceren
  Posted at 21:26h, 04 Mart Cevapla

  Merhaba Banu Hanım, şuan üniversitede 2.sınıftayım ve İK alanında şimdiden kendimi geliştirmek istiyorum ama okurken maalesef sertifikalı programlara katılım mümkün olmuyor lisans mezunu olma şartı oluyor ama şimdiden kendimi geliştirmek istiyorum seminerlere katılıyorum vs. başka ne yapabilirim sizin fikirlerinize ihtiyacım var.

  Saygılarımla.

  • Banu Çakar
   Posted at 11:26h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba, sorunu Soru-Cevap 4 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • ebru
  Posted at 14:17h, 16 Mart Cevapla

  banu hanm merhaba yazınızı ilk kez okudum ve çok etkilendim ben lise açıköğretim mezunuyum işletme veya buro yönetimi okumayı düşünüyorum ama açıktan okuma imkanım var bu şartlar altında İ/K cı olabilir miyim

  • Banu Çakar
   Posted at 11:26h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba, sorunu Soru-Cevap videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • selim
  Posted at 20:01h, 29 Mart Cevapla

  2 yıllık İK MYO mezunuyum 4’de tamamlamak istiyorum aynı zamanda ingilizce ve almancada kendimi geliştiriyorum yasım 22.
  size sorum 2 yıl daha okumak zaman kaybımı? yani lisans yapması.TEŞEKKÜRLER.

 • Ayaz
  Posted at 22:49h, 03 Nisan Cevapla

  Merhaba bir enerji firmasında İk ci olarak başladım benden bireysel hedefler istediler bu konuda biraz fikir verebilir misiniz

  • Banu Çakar
   Posted at 11:25h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba, sorunu Soru-Cevap 4 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • nevin
  Posted at 17:47h, 07 Nisan Cevapla

  banu hanım merhaba; yazınız inanılmaz motive edici; bir şirkette yönetici sekreteri pozisyonuyla işe başladım fakat gözüm ik da.şirketin ik müdürü de sağolsun puantaj cv inceleme gibi görevleri de veriyor.ama ben telefon başında olduğumda umutsuzluğa kapılıyorum büyüyen bir şirkette benim de pozisyon değiştirme fırsatım doğar mı.nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum.

  • Banu Çakar
   Posted at 11:25h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba, sorunu Soru-Cevap 4 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • Elif Saygılı
  Posted at 19:06h, 12 Nisan Cevapla

  Banu hanım merhaba,ben daha İnsan kaynakları firmalarında ön büro sorumlusu olarak görev yaptım.İşimi severek yapıyordum. Bazı​ tahlihsizliklerden dolayı ayrılmak zorunda kaldım.Bu alanda birçok sertifikam mevcut.Bu alanda iş bulmayı nasıl hizlandirabilirim? Ne tavsiye edersiniz?

 • Rabia dikici
  Posted at 21:14h, 17 Nisan Cevapla

  Mrb yaziniz cok etkiledi beni her zaman kendimi gelistirmeyi seven bana uygun kurslara katilmayi yeni bilgiler ogrenmeyi seviyorum. Meb onsyli uzaktan egitim insan kaynaklari yonetim belgesi aliyorum sunu merak ediyorum arkadaslarin yorumlarini okuyorum hep universite mezunu ben lise mezunuyum bu meslekte bir is kariyer sahibi olamaz miyim ama bu isi gercekten cok istiyorum

  • Banu Çakar
   Posted at 11:24h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba Rabia, sorunu Soru-Cevap 3 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • gul
  Posted at 10:55h, 25 Nisan Cevapla

  Merhabalar sayın Çakar.
  Ben Hacettepe uni. Kimya Bölümü mezunuyum. Aile zorlamasiyla bu bolumu sectim ve sevmedigim icin bu alanda hic calismadim. Yönetici olmak istiyorum ama once bir ik uzmani olmak istiyorum. bir cok kolu var nerden baslamaliyim? Ne sertifikası almam gerekir? Bu konuda bir de kurum onerisi almak isterim sizden. Tabi bir kimyaci olarak ssertifika alsan da olmaz derseniz onu da duymak isterim.
  Cevap vermeniz dilegiyle.
  Tesekkurler

  • Banu Çakar
   Posted at 11:24h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba, sorunu Soru-Cevap 3 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

  • Banu Çakar
   Posted at 11:52h, 19 Haziran Cevapla

   İK sertifika Programları hakkında da çok soru vardı. Bu konudaki deneyimlerimi ve önerilerimi de bu videoda anlattım. Sorularının cevapları bu videoda…
   https://www.youtube.com/watch?v=t8CGAxCS8A0&t=6s

 • zekeriya Genç
  Posted at 15:46h, 06 Mayıs Cevapla

  meraba banu hanım ben kastamonu myo insan kaynakları yönetimi 1. sınıf öğrencisisiyim gerçekten bu bölümü çok seviyorum bu sene Anadolu katiyerin sertifika programına katıldım bölümle alakalı 7 sertifika aldım inşallah seneye dgs ile sakaryaya geçmeyi düşünüyorum bu yıl staj yapmamız gerekiyo ama okadar büyük bi yer aramama rağmen hiç bi yerden geri dönüş alamadım staj yaptigimiz yerin ileride bize etkisi çok büyükmü malum kastamonu küçük bir şehir yonlendirecek biride yok bana ne önerirsiniz

  • Banu Çakar
   Posted at 11:23h, 16 Mayıs Cevapla

   Merhaba Zekeriya, sorunu Soru-Cevap 3 videomda cevapladım. Youtube kanalımda izleyebilirsin. Sevgiler.

 • ECEM
  Posted at 13:10h, 20 Mayıs Cevapla

  Mrb Banu Hanım ben İK CI olmak istiyorum . Yalnız Tarih mezunuyum sıradan bir işte ön muhasebe yapıyorum yaşım 35 ve korkularım var sizce bu işi yapabilir miyim?? Şimdi ön hazırlık olsun diye bir yerden kurs alıyorum daha sonra Marmara üni. den almayı düşünüyorum … bu eğitimi alıp iyi bi şirkette de staja başlarsam bu işi götürebilir miyim??

 • melis
  Posted at 14:16h, 28 Haziran Cevapla

  merhabalar ; ben kamu yönetimi mezunuyum. Mezun olmamın ardından insan kaynakları alanında ilerlemek istediğimi anladım ve bu alana yönelmek istiyorum. Lakin çoğu ik iş başvurularında insan kaynakları ya da çeko mezunu kriterleri yer almakta. AÖF de çeko ya da ik okumak bu noktada bana birşeyler kazandırır mı? Yoksa bu bölümlerde yüksek lisans mı yapmalıyım? Aynı zaman da insan kaynakları yönetimi, 360 derece performans değerlendirme ve yönetim ve organizasyon sertifikalarını da almıştım. Bu sertifikalar benim işime yarar mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 • nazife akyar
  Posted at 00:29h, 13 Temmuz Cevapla

  Merhaba.İşe alımda İibf mezunu olmak mı Sakarya Üniversitesi lisans insan kaynakları yönetimi mezunu olmak mı ? hangisi göz önünde bulundurulur

 • rabia
  Posted at 22:45h, 31 Temmuz Cevapla

  Merhabalar Banu hanım;
  Yazınızı çok faydalı buldum. Öncelikle teşekkür ederim. Birkaç tavsiye almak istiyorum İktisat mezunuyum. Ancak kendimi İk birimine daha uygun görüyorum. Eğitim ve seminerlere katılmamızı önermişsiniz, Önerebileceğiniz bir kurum veya şu alanda mutlaka eğitimlere katılın dediğiniz birkaç örnek verebilir misiniz?

  • Banu Çakar
   Posted at 16:04h, 11 Ağustos Cevapla

   Yazının sonunda bir video var. Onu izlemenive kanalıma da abone olmanı öneriyorum. Orada isim verdim. Sevgiler başarılar

 • neriman
  Posted at 22:41h, 04 Aralık Cevapla

  banu hanim yaziniza okuma sansi buldum ve hemen intagram ve diger hesaplarinizdan takip etmeye basladim.Size intagram hesabinizdan mesaj attim lutfen bakabilirmisiniz? Neriman GUMUS intagram hesabim

 • Mustafa övünç fındık
  Posted at 18:45h, 06 Şubat Cevapla

  Merhaba ben açıktan sağlık yönetimi ile 4 yıllığa tamamlıyorum. İnsan kaynakları uzmanıda olmak istiyorum aynı zamanda da 2 yıllık iş güvenliği uzmanlığı bitirdim. İnş mayısta sınavı kazanarak uzman olacam. İnsan kaynakları uzmanıda olmak istiyorum bana ne öneririsiniz. Yorumunuzu almak istiyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim

 • Murat büyükbirer
  Posted at 22:40h, 09 Mart Cevapla

  Merhaba Banu Hanım makaleniz gerçekten ilgi çekici. Ben Atatürk Üniversitesi iktisat mezunuyum.İstanbulda yaşıyorum Bi gazeteden insan kaynakları için çağrıldım. Görüşmeye çağıran bayan cv de excel iyi demişsiniz buna istinaden çağırdım dedi geldiğinizde ufak bi sınavımız olacak dedi muhtemelen excel ile ilgili olduğunu düşünüyorum. 12 martta görüşmeye gidicem kaç günden beri excel de tablo oluşturma videolarına bakıyorum o kadar excel bilgim yok sizce neler sorulur ve excel sınavında nasıl bi mülakat ve sınav ile karşı karşıya kalabilirim. Çok teşekkür ederim.

 • aslı
  Posted at 13:29h, 19 Nisan Cevapla

  Banu hanım merhaba. ben ik bölümünde çalışmaya başlayacağım. iktisat mezunuyum ama bu güne kadar hep ik alanına ilgiliydim, bunun hakkında üniversitede ve üniversiteden sonra ik eğitimlerine ve sertifika programlarına katıldım. şimdi daha büyük ik eğitimlerine katılmak istiyorum fakat en uzun süren eğitimler hep kampüste. ben ise cumartesi de çalışmak zorundayım, uzaktan eğitimlere baktığım zaman sakarya, başkent ve uludağ üniversitesinde var. bunların da eğitim saatleri 100 saatin üstünde değil. bu okulların hangisi iyidir? yine de bir faydası olur mu katılırsam? teşekkürler.

 • Gamze
  Posted at 18:06h, 04 Eylül Cevapla

  Merhaba Banu Hanım Konaklama işletmeciliği ve otelcilik okuyorum Yüksek Lisansımı işletme üstüne yapmak istiyorum.
  İlerde çalıştığım departmanın İnsan Kaynakları olması konusunda bir takım planlarım var lisansımın çalıştığınız bölümde ki geçerliliği nedir ? Sektörün içinden bilgi almamın daha iyi olacağını düşünüyorum. İyi günler dilerim

 • Reyhan GÜNÜRÜN
  Posted at 11:29h, 12 Aralık Cevapla

  Merhaba ben Reyhan ışletme bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Insan kaynakları üzerinde yoğunlaşma kararı aldim. Bu yaz ilk defa iş yerinde calisicam nerelerde çalışırsam bana daha yararlı olur . Hangi konular üzerinde araştırma yapmalıyım. Bu konuda uzman olabilecek kadar bilgimi geliştirmek istiyorum. Lutfen bilgilerinizi benimle de paylaşır misiniz 🙂

  • Banu Çakar
   Posted at 18:08h, 20 Aralık Cevapla

   Merhaba Reyhan, YouTube kanalımdaki videolarda kafandaki bu tip pek çok sorunun cevabını bulabilirsin. Sevgiler başarılar

 • Dilek günaydın
  Posted at 23:24h, 18 Şubat Cevapla

  Merhaba ben Giresun üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum . Ayriyeten Atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum. 7 aydır iş arıyorum fakat herkes tecrübe istiyor fakat ben de direkt uzmanlık için başvurmuyorum asistanlık gibi alttan üst kademeye çıkıp kendimi kademe kademe yetiştirebileceğim bir iş istiyorum. Fakat iki bölümümden biraz farklı olarak insan kaynakları yönetiminde ilerlemek istiyorum bu yüzden de yüksek lisans yapmaya karar verdim . Ama yüksek lisanstan sonra ise İngilizce isteyecekler , bu koşulları sağlamak kolay değil ve işletmeler dört dörtlük eleman arıyorlar . Ki eğer dil tüm insanlarda büyük sorunsa bir İK politikası olarak çalışanlara bir saat dil dersi verilebilir . Bazen sorun yerine çözüme de odaklanmak gereklidir. Her şeyi böyle güzel yazarken çok da kolay olmayacağını biliyorum ve yüksek lisans diplomasını alıp tekrardan işsiz kalırsam ne önerirsiniz? Sonuçta bir emek veriliyor ama karşılığında bir şey göremiyoruz tüm insanlar olarak . Ve iş sektörü daha çok İstanbul temelli fakat küçük şehirde yaşayan arkadaşlar için bu da ayrı bir sıkıntıdır. Şimdiden teşekkür ederim .

 • Ali
  Posted at 10:49h, 11 Aralık Cevapla

  Merhabalar

  Ben Denizcilik İşletmeleri Yönetimi lisans mezunu olmak üzereyim. Internet üzerinden bazı sertifika programlarına kaydoldum. Acaba İnsan Kaynakları pozisyonlarında yer alabilir miyim ? Bölümümün kamu kurumlarında iibf denkliği var ancak özel şirketler sürekli şartlar koyuyorlar (üniversite ve tecrübe gibi). Bu nedenle emin olamıyorum. Acaba bu alanda tecrübesiz körpe bir üniversite mezunı olarak nasıl iş bulabiliriz ? En alttan başlayıp en üste nasıl çıkabiliriz ? Bilgisayar bilgim üst düzey ve yabancı dil düzeyim de B1+ B2 düzeyinde. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

 • selin
  Posted at 14:45h, 20 Aralık Cevapla

  merhabalr ben bankacılık ve sigortacılığı önlisans okudum daha sonra bankada çalışmaya başladım o süreçte açıık öğretim ile işletmeye devam edip bitirdim.Şuan hedefim insan kaynaları alanında kendimi geliştirmek,bunun için öncelikle 3 aylık bir eğitim ile ika sertifikası aldım şuan yüksek lisans düşünüyorum ama tam olarak emin değilim.. Sizce ne yapmalıyım doğru yolda mı ilerliyorum?

 • Habibe
  Posted at 01:06h, 25 Ocak Cevapla

  Merhaba Banu Hanım. Ben Radyo TV yayımcılığı onlisans ve AÖF işletme lisans mezunuyum. Bu zamana kadar özel tv kanallarında kurgu alanında çalıştım ve son 1 yıldır işsizim. Malum pandemi hepimizin tüm düzenini işini herseyini bozdu. Evliyim 2.5 yaşında kızım var. Evde kalmak cok-da bana göre olmamasına rağmen kızımla getirdiğin günlerin keyfini sürmeye ve bir taraftan kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bir anne olarak kızıma örnek olmaya çalışıyorum. Deme o ki indan kaynaklari alanında kendimi geliştirmek bu alanda ilerlemek istiyorum. Ilk adımı attım. Başkent üniversitesi İK sertifikası almak içim yola çıktım. Ikinci aşama İK yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bana yol gösterirseniz çok mutlu olurum. Yazınız çok ilgimi çekti soluksuz okudum. Sevgiler…

  • Banu Çakar
   Posted at 20:02h, 13 Şubat Cevapla

   önce ik sertifikanızı alın, özgeçmişinizi düzgün sekilde hazırlayın (ya da bu konuda bize ulaşın sitedeki teklif al kısmından)
   ama önce sertifika programını bitirin. ve bu şekilde iş imkanlarına bakmaya başlayın. Ama dediğim gibi, güzel bir özgeçmiş ve güçlü bir ön yazı ile
   başarılar sevgiler

 • Şule
  Posted at 09:59h, 22 Şubat Cevapla

  Merhaba, okul bittiğinden bu yana her ne kadar ik alanında çalışmak istesem de iş hayatına finans/muhasebe alanlarında başlamış biriyim ve 5 yıldır bu alanda çalışıyorum fakat hala ik ya yönelmek istiyorum muhasebeden dolayı bordro bilgim var fakat diğer ik yetkinlikleri için eksiklerim var, şuan ekonomi ve finans alanında yüksek lisans yapma durumum var(ik programı açılmadı malesef) sizce bu alanda yüksek lisans yapmam ik alanına yönelmek için olumsuzluk teşkil eder mi ?teşekkürler

Yorum Yaz