Eğer herkesi memnun ediyorsan, yeterince ilerleyemiyorsun demektir.

Başarı ve sevilebilir olma erkekler açısından doğru orantılı olsa da, kadınlar açısından ters orantıya sahiptir. Bir erkek başarılı olduğunda hem kadınlar hem erkekler tarafından sevilir. Oysa bir kadın başarılı olduğunda, her iki cinsiyetten de insanlar tarafından daha az sevilir. Bu gerçek hem sıradan hem de şaşırtıcıdır.

Bir kadın işini iyi yaptığında, hem erkek hem de kadın iş arkadaşlarının hepsi “işini iyi yaptığını fakat diğerleri tarafından çok da sevilmediğini” söyler. Aynı zamanda çok “saldırgandır”, “iyi bir takım oyuncusu değildir”, “biraz politik yönleri vardır”, “güvenilmezdir” veya “zorludur”.

Bir kız çocuğu olarak zeki olmanın birçok açıdan iyi olduğunu bilseniz de, bunun sizi erkekler açısından çekici ve popüler yapmadığını fark ediyorsunuz. Bir kadın rekabetçiyse yeterince cazip olmadığı düşünülür. Eğer bir kadın gerçekten çok hoş görünüyorsa, başarılı olmaktan çok, “hoş biri” olarak kabul edilir.

Stereotipik kadınsı davranışlar göstermek zorunda kalmak (duygusal, fedakar, sessiz, sabırlı, anlayışlı, şefkatli…vb.) kadınların fırsatlara erkekler kadar kolay ulaşmasını engellediği gibi, beklentilere uymayıp bu fırsatları yakalamaya çalıştıklarında da hak etmiyorlarmış gibi davranılmasına veya bencil olmakla suçlanmalarına neden oluyor.

 

Bir çok insan, gerçekten sevilmek ister ve bunun nedeni sadece insana kendini iyi hissettirmesi değildir. Sevilmek hem profesyonel hem de kişisel başarının anahtar unsurudur. Birini tanımak, savunmak veya terfi ettirmek o insanla ilgili olumlu hislere sahip olmaya bağlıdır. O kişinin yeteneklerine, işi yapabilme kapasitesine ve etrafındakilerle geçinme becerisine inanıyor olmanız gerekir. Tam da bu nedenle birçok kadın, başarılarını görünmez kılmaya çalışmaktadır.

Erkekler yaptıkları şeyle ilgili böbürlenmeye varmadığı sürece övünebilirler. Ama bir kadın için başarıdan pay çıkarmak profesyonel bir bedelle gelir. Daha ötesi iş görüşmelerinde ne kadar nitelikli olduğunu anlatan, daha önceki başarılarından bahseden bir kadın, işe alınma şansını azaltıyor demektir.

Altı aydan az bir süre sonra Facebook’ta çalışmaya başladığımda, Mark’la oturup ilk resmi performans değerlendirmemi yaptık. Bana söylediği şeylerden biri şuydu :

“Herkesin beni sevmesi için duyduğum arzu yapacaklarımı engelleyecekti. Bana, eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsam, herkesi memnun etmeye çalışmamam gerektiğini, çünkü bunun mümkün olmadığını anlattı. Eğer herkesi memnun ediyorsan, yeterince ilerleme kaydedemiyorsun demektir. Mark haklıydı!”

*** Yukarıda çok beğenerek okuduğum S.Sandberg’in “Lean In – Sınırlarını Zorla”  kitabından bir alıntı yaptım.

Okurken sadece kendini değil, kadınların belki büyük çoğunluğunu anlattığını düşündüm. Kitapta beğendiğim, sizlerle zaman zaman paylaşmayı planladığım bir çok anekdot var. Özellikle “başarılarından bahseden bir kadın, işe alınma şansını azaltıyor demektir.” cümlesini sanırım hayatımda da yaşadığım için bana çok yakın geldi 🙂 Ama tıpkı Sandberg gibi insan zamanla daha sessiz olmayı öğreniyor.

Başarılı ve işini iyi yapan bir kadının iki cinsiyetten de daha az sevildiği görüşünü de şahsi olarak doğru buluyorum. Bu nedenle, “sisters”…vs. demeden önce bunu savı bir düşünmek lazım 🙂 Ve her zaman dile getirmeyi sevdiğim başka bir düşünceyi Sandberg’te ifade etmiş. Herkesle aynı samimiyette olan, herkesle (!) iyi anlaşan insanlar ikiyüzlüdür ve tehlikelidir. Başarılı olan insanlar herkesi memnun etmezler, edemezler 🙂

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz