Mizahın ustaca kullanımı, etkili liderliğin göstergesidir.

 

Büyük bir parekende mağazalar şirketinin üst düzey yönetim toplantısında yaşanan zor bir anı liderliğin nöroanatomisi açısından ele alacağız :

Herkesin elinde tuttuğu piyasa araştırma verilerinden yola çıkan pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı, büyük bir reklam kampanyası konusunda kötü bir karara varmıştı. Grup veriler üzerinde derin derin düşünürken, dile getirilmeyen görüş birliği çok açıktı:

Pazarlama şefi çuvallamıştı!

Uzun, gergin bir sürenin ardından, salondaki bir başka üst düzey yöneticinin sessizliği bozarak, “Sanırım gözlüğünü takmadan baktın.” diye şaka yapması, herkesi güldürdü 🙂

Bu küçük şaka iki amaca hizmet etmişti :

Pazarlama şefinin gerçekten yanılgıya düştüğünü herkes adına üstü örtülü bir biçimde doğrularken, karşı çıkma ya da tartışmayla zaman harcama gereğini es geçerek o eleştirel mesajı yumuşatmıştı. Grup, hiç ara vermeden  bir sonraki karara, durumun nasıl telafi edileceğine geçti.

Yönetici bu mizahi yaklaşımıyla, olumlu bir hava yaratıp konudan sapılmamasını nasıl sağladığını açıkça bir şey söylemek zorunda kalmadan yapmıştı.

Mizahın ustaca kullanımı, etkili liderliğin göstergesidir.

Etkili liderlikle gülmek arasında bağlantı kuran veriler, pazarlama şefiyle ilgili gerginliği hafifleten şaka gibi yüzlerce gerçek olaydan kaynaklanmaktadır. Örneğin, liderlik konumları için mülakata alınan üst düzey yöneticilerle ilgili olarak, mülakat sırasında her bir adayın karşısındaki kişiyi ne kadar sık güldürdüğüne bakan, sonra da hangilerinin yıldız olduğunu görmek için adayların kariyerini iki yıl boyunca izleyen bir incelemeyi ele alalım.

Bulgular, sıra dışı liderlerin mülakatçıyı sıradan yöneticilere göre iki kat fazla güldürdüklerini gösteriyordu.

Mülakat sırasında sıra dışı liderler, ortalama liderlerden üç kat fazla (yaklaşık dört dakikada bir) mizah içeren yorumlarda bulunmuşlardı.

Etkili liderler, mizaha daha serbestçe, durum gergin olduğunda bile başvurarak, etkileşimin ardındaki duygusal havayı değiştiren olumlu mesajlar gönderirler. Liderlerin söyledikleri sözler kuru ayrıntılarla (-bir anlaşmanın maddeleriyle, bir iş planındaki rakamlarla…vs.-) ilgili olsa da, gülmenin yol açtığı iyi hisler, ilişkilerindeki cana yakınlığı korur.

Kaynak : Kahkaha ve Liderlik : Fabio Sala “Relationship between Executive’s Spontaneous Use of Humor and Effective Leadership”/ Doktora Tezi – Boston University, 2000

Derleme : LiderlİK Ruhu

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz