She’s Alıve…

Bu videoyu ilk kez izlediğimde tarih 06 Eylül , yer ise bir doğa harikası olan Abant’tı.

Aras Kargo yöneticileri olarak toplandığımız bir toplantıda, bizim için özel hazırlanan salonda, bir sinema filmi izler gibi izledik Evrim Aras’ın bizim için seçtiği filmleri…

She’s Alive…

Bu videolardan sadece biri.

Ne kadar net gözler önüne seriyor bu alemde yaşayan tek şeyin biz insanlar olmadığını.

Kainatın içinde varlığını muhteşem bir döngü ile sürdüren adına “gezegen” dediğimiz uzay cisimleri 🙂 arasından biri bizim her gün içine doğduğumuz varlık…

O dünyamız…

O bize yaşamamız için kucak açan toprak, hava, su…

O bizimle birlikte nefes alan bir canlı…

Bu video, insanın kendinden başka yaşamsal döngüleri anlayabilmesi, farkedebilmesi ve hissedebilmesi için muhteşem bir örnek.

Bunun için Evrim Aras’a buradan da bir kez daha teşekkür ediyorum.

Farkında olmak dediğimiz şey, içini doldurmak için hayatta gerçek ve derin bir o kadar da kalpten bir yolculuk gerektiren bir şey. Öyle “farkındayım” demekle olacak bir şey değil.

Dünya’mız olmasa ne oluruz?

Bastığımız toprağımız, soluyacak havamız olmazsa ne oluruz?

Bunu bir saniye düşünmek bile, bir daha insanı eskisi gibi yapmayacak bir sorumluluk.

Bunu borçluyuz.

Bunu kainatın düzenini, işleyişini henüz milyonlarca araştırmasına rağmen bile açıklayamayan insan varlığı olarak, bu ilahi nizama borçluyuz. Borcumuz, zekamız için sadece aklımızı değil duygumuzu da çalıştırmak, ruhumuzu da katmak ve bulunduğumuz her neresi ise onu korumaktır, kollamaktır.

İnsanın kendisine saygı duyulmasını istediği kadar, onun varlığı olmasa bir sabah gözünü açacak bir hava, ayağını basamayacak bir toprak, koklayamacak bir çiçek, alamayacak bir nefesi olduğunu bilerek, içinde yaşadığı bu dünyaya saygı duymasıdır.

Senin bu edebiyatın dünyamıza ettiğimiz kötülükleri, onun acıttığımız canını engelleyecek mi diye içinizden geçebilir. Benim edebiyatım, iki satır yazım engellemez elbet ama bu yazıyı okuyan her kim varsa sadece 1 dakika bile kendini onun da bir canlı olduğunu hissederek okuması, videoyu da bunu hissederek izlemesi yeter.

Çünkü bilirim ki, hiçbir şey sanıldığı kadar küçük değildir.

Ve şimdi siz de okudunuz.

Tebrikler, bir bütünün parçası oldunuz sahip olduğumuz dünyamız için.

Ve teşekkürler Evrim Aras. Bana da bu videoyu ilk kez  izlediğimde bu bir dakikayı yaşamama vesile olduğun ve bu yazımı da okuyarak onbinlerce insanın da yaşamasına vesile olacağın için.

Banu Çakar

Banu Çakar
banu@banucakar.com
1 Yorum Var

Yorum Yaz