2021’de Yönetici Özgeçmişleri Nasıl Görünecek? – 2021 Yönetici Özgeçmiş Trendleri

Yöneticiler için, profesyonel, özel bir özgeçmişe duyulan ihtiyaç, daha fazla strateji, liderlik hikayesi anlatımı ve geride bıraktığımız 2020 yılının sonuçlarına güçlü bir vurgu gerektiren hayati bir enstrüman olmaya devam ediyor.

2021’de iş aramayı veya iş değiştirmeyi mi planlıyorsunuz?

O halde özgeçmişinizin; güçlü bir girişe, sayısal verilere, şık bir biçime ve hatta COVID ile ilgili becerilerinizden bahsetmeye ihtiyacı olacak.

2021 Yönetici Özgeçmiş Trendleri:

2020’nin birçok insanın kariyeri için çalkantılı geçtiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, işverenler yönetici özgeçmişinizi okuduklarında sizin için neyin iyi gittiğini hala görmek istiyorlar. Organizasyonlar, işinizde nasıl zamanlardan geçtiğinizi ve şirketinizi nasıl desteklediğinizi bilmek istiyorlar. Bu illa çok büyük şeyler olmak zorunda değil; ancak, pandemi sırasında uyum sağlamak, büyümek, performansı sabit tutmak ve eleştirel düşünmek için neler yaptığınıza dair net örnekler sunmalısınız.

1-   COVID-19 Liderlik ve Uyum Yeteneği

İş hayatı salgından etkilenmemiş bir yönetici bulmak nadirdir.Bu nedenle, operasyonu nasıl bir arada tuttuğunuzu, müşterileri nasıl elde tuttuğunuzu veya nasıl üretkenlik sağladığınızı göstermek için 2021 özgeçmişinize ayrıntılar eklemeniz gerekiyor.

COVID’nin olumsuz etkisini de vurgulamak zorunda değilsiniz.

“Pandemi sırasında B2C gelir akışlarının % 70’i korundu” benzeri bir ifade yeterlidir mesela. Ana fikir, baskı dolu durumlarda operasyonlarınızı/departmanınızı/kurumunuzu nasıl yönlendirdiğinizi ve yönettiğinizi göstermektir. Belirsiz zamanlarda ihtiyaç duyulan esneklik kabiliyetinizi göstererek, işverenlere gelecekteki herhangi bir kriz durumunda nasıl tepki vereceğinizi göstermiş olursunuz.

Karşılacağınız kilit soru-sorular şunlar olabilir:

“COVID-19 ile ilgili iş / hizmet / operasyonlarda meydana gelen değişimleri nasıl yönettiniz / nasıl destek oldunuz ve ekiplerin yeni çalışma yöntemlerine geçmesine ve adaptasyonlarına nasıl yardımcı oldunuz?”

2-    Başarılarınızın Kanıtı için Sayısal Veriler

Bundan kaçış yok! İşverenler, şirketleri ve bölümleri ne kadar geliştirdiğinizi, büyüttüğünüzü veya tersine çevirdiğinizi görmek ister. Önceki rollerinizde elde ettiğiniz sonuçlardan örnekler sunarak; bu başarıları elde edeceğinizi (hatta aşacağınızı) ima ediyorsunuz.

Ek bir kilit tüyo da paylaşmak isterim: Sayısal veriler, smart-art tablolar, yoğun metin bloklarından daha çekici olduğundan özgeçmişinizin okunmasını çok daha kolay hale getirir.

Özgeçmişinizin 2021’de ihtiyacı olan şey, yüzdelerde, para cinsi ile (usd, euro, tl vb) ve diğer başarı ölçütleri ile açıkça ifade edilen konsantre kazançlardır. Bu örneklerinizi, işverenleri etkileyen bir 2021 özgeçmişi için ilham kaynağı olarak kullanın! Örneğin;

  • Kurumun ERP uygulamasına geçişinin, planlanan zamandan 1 ay önce ve 250B TL bütçe tasarrufu ile gerçekleşmesi sağlandı.
  • Müşteri memnuniyetini % 98’e (tüm zamanların en yüksek seviyesine) ulaştıran gönderi takip sistemi uygulamaya alındı.
  • % 20 daha az personele rağmen; sistemin % 90 kullanılabilirliği sürdürüldü.

Kariyerinizdeki başarılarınızın sayısal verilerini kişisel kariyer dosyasınıza not almanın yıllar içindeki önemini daha önce çok kere aktarmıştım. Çünkü yıllar içinde pek çok şey eğer yazılı bir sisteminiz yok ise, unutulabilir.

Alanınız ne olursa olsun, göze çarpan tüm başarılarınızın ve ölçütlerinizin geçmişini saklayın.

Belirtebileceğiniz hususları ölçümlemek için bütçelere, takım üyesi sayısına, gelir artışına, maliyet tasarruflarına, pazar sıralamalarına, alınan ödüllere, teknolojik iyileştirmelere ve işiniz için önemli olan diğer ölçülere bakabilirsiniz – ardından bu rakamları özgeçmiş içeriğine göre en şık şekilde sunmalısınız.

Ek Not: Ben bir MRW (Master Resume Writer) olarak; yaklaşık 3 yıldır ülkemizde çok sayıda üst düzey yönetici (Müdür, Direktör, GMY, GM, CxO, VP ve Board dahil) ve farklı ülkelerdeki expat yöneticilerimizle çalıştığım için;  kendi alanımda oldukça kapsamlı global bir benchmarka sahibim. Smart Career Turkey’de bu konuda uzmanlaşmış Türkiye’nin ilk ve tek kariyer hizmetleri kurumu. Çalışmasını yaptığımız özgeçmişleri online ortamlarda paylaşmamız mümkün olmamakla birlikte, çalışmasını yaptığımız yönetici özgeçmişlerine dair genel bir fikir vermesi bakımından aşağıdaki örnek görseli paylaşmak isterim. Çalışmalarımız görsel düzen ve akış stratejisi olarak aşağıdaki şekil ve türevleri olarak yapılıyor. 

3-    Akıllı Bir Format (Hem içerik hem tasarım stratejisi)

İşverenin pazarındayız, bu da çok aday ve yüksek rekabet anlamına geliyor. Yani okunması kolay, parlak-cilalı, şık-profesyonel ve hedefi iyi belirlenmiş özgeçmiş içeriği ve tasarımı gerekiyor.  Özgeçmişiniz, size ve kariyerinize özgü çeşitli stratejiler dikkatlice düşünülmeden derlenemez.

Görsel çekicilik artık tüm alanlar ve endüstriler için önemli.Bu acayip renkli, desenli tasarımlar anlamına gelmiyor. Ancak klasik word’e bold-italik yazmak anlamına da gelmiyor.  Özgeçmişleri inceleyenlerin çoğu Y Kuşağı hatta ufaktan ufaktan Z Kuşağı da diyebiliriz. (Çok kıdemli/deneyimli Headhunter’lar istisna) Y ve Z kuşağı, bu iki nesil şeffaf, görsel iletişim için güçlü bir tercihlere sahip.Yönetici özgeçmişlerinde görsel çekicilik, bu nesillerin kralıdır. Onun için sıkıcı siyah beyaz özgeçmiş 2021’de elenmenizin nedeni olabilir.

Giderek daha rekabetçi hale gelen bir iş piyasasında kendinizi farklılaştırmalısınız. Bu, yeni çılgın bir özgeçmiş düzeni seçmekle ilgili değildir. Kötü yazılmış summary beyanlarını ortadan kaldırın. Bunun yerine, kişisel kariyer markanızın vaadini, değer önerisini sunun. Kişisel değerinizi vurgulayın, uyum yeteneğinizi gösterin (özellikle sürekli değişen durumlar açısından), deneyim ve becerilerinizin şirkete nasıl fayda sağlayacağını servis edin.

**********

Ve son olarak 2021 yönetici özgeçmişlerinin BONUS trendi; Online-Dijital Markanızı Yönetmek’tir.  Online platformlarda (Linkedin veya bloğunuz ya da kendi kişisel websiteniz…vb.) Dijital kimliğiniz, paylaşımlarınız, insanların hakkınızda bilgi edinebileceği ve bir fikirlerinin oluşacağı zeminlerdir. Ve bir yönetici olarak kişisel kariyer markanız; kim olduğunuzun ve nasıl düşündüğünüzün bir parçasıdır. Kendiniz hakkında konuşmak; vizyonunuzu, fikirlerinizi, uzmanlığınızı, becerilerinizi ve başarılarınızı paylaşmak, sadece iş arama modundayken değil, düzenli olarak yapmanız gereken bir şeydir.

>>Bu paylaştığımız bilgiler yönetici (CxO, VP ve Board dahil) özgeçmiş yazma stratejileri, özgeçmişinizi global trendlere uygun şekilde oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel desteğe ihtiyacınız olması durumunda hizmetlerimizi inceleyebilir, buraya tıklayarak teklif almak için bize ulaşabilirsiniz.

Smart Career Turkey, profesyonel kişisel kariyer hizmetleri alanında uzmanlaşmış Türkiye’nin İLK Career Branding (Kariyer Markalama) ajansıdır. 

>> Kariyerde Kişisel Markalaşma konusunda da Smart CareerBrand eğitimimizle destek alabilir ve kendi kariyerinizde güçlü bir kişisel marka inşa edebilirsiniz. Smart CareerBrand eğitimini tek olarak satın alabileceğiniz gibi, SCT 360 Paket içinde indirimli olarak da satın alabilirsiniz. Detaylar için tıklayın. 

Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz