Dubai’de İş İmkanları ve 2020 Maaşları

Dubai’de çalışmak diğer Arap Emirleri’nde çalışmaktan nispeten daha kolaydır. Yalnızca Arap halkının bulunmadığı bu yerde doğal olarak katı Arap medeniyeti kuralları da geçerli olmadığı gibi yurtdışından gelen insanlarla birlikte karma bir kültür yapısı mevcut.

Çalışan Türk sayısı yaklaşık 10 bin kişi civarında.

Dubai’de kişi başı yıllık gelir 40 bin dolar  / Enflasyon -1 , -2 seviyesinde / İşsizlik yüzde 2 dolayındadır. Dubai’de hayat ülkemize göre %50 daha pahalıdır bunu unutmamak hep hatırlamak gerekir 🙂

Dünyanın en büyük hava yolu şirketi olan Emirates ile transit yolcu trafiğinin en fazla olduğu ülke konumunda olması, özellikle havaalanı yer hizmetleri ve otelcilik alanında personel talebini maksimuma çıkarmaktadır. Expo 2020 için yapılan gayrimenkul yatırımları özellikle fuar alanı inşaatı, otel inşaatları, alışveriş merkezi inşaatları, yol ve metro inşaatları sebebiyle inşaat sektöründe tecrübeli personel ihtiyacı mevcuttur.

Dubai’de çalışmak isteyenler için başlıca iş imkanları arasında turizm sektörü gelir. Otelcilik, aşçılık, mimar, inşaat işçisi gibi sektörlerde her zaman ihtiyaç vardır. Özellikle inşaat, turizm ve hizmet sektörü personel talebinin en fazla olduğu iş alanlarındandır. 

Dubai yabancılar için asgari ücret uygulaması bulunmuyor. Yani kişinin ne kadar ücret alacağı tamamen işveren ile yapacağı anlaşma ile belirlenmekte. Alınabilecek ücret için asgari bir miktar sınırlamaması yapılmamaktadır. Bu nedenle Dubai’de çalışmayı düşünen kişilerin işverenleri ile pazarlık masasına oturması ve daha sonra mağduriyet yaşamamak için iş sözleşmesini imzalamadan önce dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir.

Maaş seviyelerinden ortalama aralıkta örnek vermek gerekirse;

Dubai İnşaat Sektörü Maaşlarından Örnekler 

 • İnşaat işçisi: 750 – 4.000 dolar 
 • İnşaat Mühendisi : 5.000 – 10.000 Dolar
 • Elektrikçi: 3.000 – 4.000 Dolar
 • Şantiye şefi: 2.250 – 12.250 Dolar
 • Marangoz: 800 -2.000 Dolar

 

Dubai Turizm Sektörü Maaşlarından Örnekler 

 • Garson: 900 – 2.000 Dolar
 • Aşçı: 2.200 Dolar
 • Barmen: 4.500 Dolar
 • Temizlik görevlisi: 500 Dolar
 • Kat görevlisi: 800 – 1.700 Dolar

 

Dubai Hizmet Sektörü Maaşlarından Örnekler 

 • Mağaza Satış danışmanı: 1.200 – 2.000 Dolar
 • Restoran müdürü: 2.000 – 5.000 Dolar
 • Ofis sekreteri: 800 – 2.500 Dolar
 • Güvenlik personeli: 1.500 Dolar
 • Hostes: 4.000 Dolar – 6.000 Dolar
 • Müşteri hizmetlerleri elemanı : 1.500 – 3.000 Dolar 
 • Şoför: 500 Dolar- 2000 Dolar
 • Dadı: 700 Dolar- 5000 Dolar

 

Dubai’de beyaz yaka maaşları için, global headhunter firmaların (Michael Page, Cooper Fitch and Robert Half) 2020 yılı öngörüleri için oluşturulan raporda aylık maaş aralıkları dirhem olarak belirtilmiş. Raporu incelediğiniz günün kurundan (TL , USD) şeklinde bir hesaplama ile çeviri yaparak yorumlayabilirsiniz. Bazı örnekleri belirtmek gerekirse;

CRM Müdürü : Dhs 15.000 – Dhs 25.000

Sosyal Medya Müdürü : Dhs18.000 – Dhs 26.000

Proje Müdürü : Dhs 45.000 – Dhs 55.000

İş Sağlığı ve Güvenliği Yöneticisi : Dhs 28.000 – Dhs 55.000

Satınalma Müdürü : Dhs 15.000 – Dhs 28.000

İK Müdürü : Dhs 20.000 – Dhs 30.000

Satış Yöneticisi: Dhs 8.000 – Dhs 12.000

Uzman Denetçi : Dhs 24.000 – Dhs 42.000

Teknik Destek Uzmanı : Dhs 16.000 – Dhs 27.500

Pozisyonların tamamı için raporu inceleyebilirsiniz. Rapor için tıklayın. 

 

Katar’da İş İmkanları :

Özellikle 2022 dünya kupasına hazırlıklar kapsamında dev bir şantiyeye dönen Katar’da iş imkanları oldukça geniş. Yerel halkın daha çok masa başı işlerde çalışması yada işveren olmasından ötürü başta Dünya’nın bir çok ülkesinden Katar’a gelen insanlar milyarlarca dolarlık inşaat projelerinde, dev petrol ve doğal gaz şirketlerinde ve özellikle hizmet sektöründe çalışabiliyorlar.

Türkiye’den ihtiyaç duyulan iş gücü daha çok kalfa yada usta seviyesindeki kalıpçı, demir bağlama ustası, fayansçı, elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri, ustabaşı gibi ara kademe çalışanlar ile mimar, mühendis gibi eğitimli uzman personelden oluşmaktadır. İnşaat sektörü dışında, ek olarak Türkler petrol şirketlerinde çalışabiliyor ya da hizmet sektöründe dönerci, kebapçı kuaförlük gibi işlerde yapabiliyorlar.

 

Bahreyn’de İş imkanları :

Yurt dışında çalışmak için Türkler’in en çok gittikleri ülkelerden bir tanesi de Rusya, Katar, Kuveyt, Türkmenistan’dan sonra Bahreyn’dir. Bahreyn’de yaklaşık 3.000 Türk çalışıyor. Türklerin en çok çalıştığı alanlar ise inşaat, hizmet sektörü, turizm ve gıda. En fazla ihtiyaç duyulan pozisyonlar,  inşaat mühendisi, mimar, tekniker, teknisyen, usta başı, kalıpçı, fayansçı, mobilyacı, elektrikçi, aşçı gibi pozisyonlar.

Yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip ülkenin %50’si yurt dışından çalışmak için gelenlerden oluşuyor. Nüfusun yarısı Bahreynli Arap, diğer yarısı Hindistanlı, Filipinli, Bangladeşli, Pakistanlı, Sri Lankalı, Nepalli başta olmak üzere uzak doğu ve Asyalılardan oluşuyor.

Bahreyn’de iş bulabilmek için, yurt dışında iş yapan Türk firmalarının internet sitelerindeki kariyer fırsatlarını takip edebilir yada doğrudan ilgili firmalara özgeçmiş göndererek iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yaşam Maliyetlerini karşılaştırmak için önerimiz; https://www.numbeo.com/cost-of-living/

 

İş İlanları için Site Önerileri : 

Dubai, Katar ve Bahreyn’de iş imkanları için Linkedin’i aktif olarak kullanmanızı öneririz. Profesyonel bir şekilde düzenlenmiş ve optimize edilmiş bir Linkedin Profili ile, iş ilanlarına başvuruda bulunabilir, iletişime geçebilirsiniz. Faydalı olabilecek bazı iş sitelerini de aşağıda paylaşıyoruz:

https://www.gulftalent.com

https://www.bayt.com/en/bahrain/jobs/

https://www.dubaijobs.net

https://www.monstergulf.com

 

ÖNEMLİ !!

İş başvurunuzun kabul edilmesi için sunacağınız özgeçmiş ve ön yazı çok önemlidir. Amatör, eksik ve hatalı olmamalıdır. Kişisel tecrübelerinizi ve yetkinliklerinizi ön planda tutmalı ve kendinizi en iyi şekilde anlatmalısınız. Uzman, kıdemli uzman, yönetici, müdür, direktör ve C Level (executive) seviyelerde Profesyonel ingilizce özgeçmiş-ön yazı ve Linkedin profil hizmetlerimiz hakkında detayları websitemizden inceleyebilir, teklif alabilirsiniz. 

Paketlerimizi incelemek için tıklayın

 

Yararlanılan Kaynaklar :
https://forexpiyasam.com/dubai-asgari-ucret-ne-kadar-2020.html
https://finanstaksi.com/dubai-asgari-ucret-2020-dubai-ekonomisi/
https://parasalcozumler.com/katarda-is-imkanlari/
http://parasalcozumler.com/yurtdisinda-calismak/
https://parasalcozumler.com/bahreynde-calismak-bahreyn-is-imkanlari/
https://whatson.ae/2020/01/uae-salary-guide-how-much-should-you-be-earning-in-2020/
15 Yorum Var
 • Filiz
  Posted at 12:08h, 03 Eylül Cevapla

  Merhaba bişey sormak istiyorum uluslararası ticaret ve finans veya lojistik mi daha çok iş bulur yoksa halkla ilişkiler ve tanıtımcı mı lütfen Bilgi verir misiniz

 • Halil
  Posted at 21:51h, 10 Eylül Cevapla

  Merhabalar ben boya dekorasyon ustasıyım dubaide çalışmak istiyorum nasıl gelebilecem

 • Meylis
  Posted at 11:30h, 01 Ekim Cevapla

  Merhaba ben elektrik ustasiyim inşaat.
  Bana nasil yardamci olabilirsiniz

 • Fehim yeyrek
  Posted at 22:48h, 27 Ekim Cevapla

  Selâm aleyküm arkadaşlar dubaide iş için nasıl baş vurulur hangi şirketi bana bilgi vere bilirmisin nasıl gidilir yardımcı olurmusun benim mesleğim çuval fabrikası dikim hustasıyim inşaate çalışırım Desenli asfalt yol boyasını yaparım temizlik işi de yaparım

  • Yunus ergün
   Posted at 20:04h, 06 Ocak Cevapla

   Merhaba banu abla ben yurt dışında çalışmak istiyorum bir kız babasıyım ve kızıma olacak çocuk ve çcuklarıma iyi bir gelecek kurmak istiyorum ve buda ülkemizde malesef mümkün değil yardımcı olusan çok sevinirim ablacım

 • Türkay
  Posted at 10:29h, 10 Aralık Cevapla

  Merhabalar retaurant otel ve bar tecrübem baya iyi Dubai’de çalışmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler türkiyede iyi barmenler arasındayım servis ve bar yöneticiliği yaptım istanbul paparmoon restauranta 13 yıl çalıştım sarafina restaurantta 2 yıl çalıştım italyan ve dünya mutfağını ve kebab ve steak mutfağını çok iyi bilirim teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.

 • Şahin
  Posted at 20:00h, 12 Ocak Cevapla

  Meraba ben inşaat ustasıyım boya alçı dekorasyon işlerini yapıyorum dubai de çalışmak istiyorum bana yardım cı olursanız sevinirim saygılar

 • Faysal keskin
  Posted at 00:20h, 17 Ocak Cevapla

  Ben ve arkadaşım birlikte Katar’da 5 yıl çalıştık otelden tutun inşaata kadar çalıştık lütfen yardımcı olurmusunuz sevinirim

 • Volkan diler
  Posted at 22:16h, 19 Şubat Cevapla

  Merhaba lar ben nisan ligin ve dubai kadar olma üzere bir yer mesleğimi icra etmek çalışmak istiyorum ah si yardimicisiyim ve ise ihtiyacım var lütfen bana yardımcı olmanızı istiyorum çünkü evleneceğim kadına güzel bir düğün yapmak istiyorum teşekkürler.

 • Özkan
  Posted at 12:22h, 02 Haziran Cevapla

  Mrb banu hanım benim mesleğim erkek kuaförü ve masör ve 3 yıl sağlık hizmetinde ambulans kullandım ingilizcem iyi derecede belgelerim var b1 seviyesi ingilizce ve kuaför ustalik belgesi mevcut türkiye de artık bi adım bile ilerleyemiyoruz sizden isteğim bi aile ye yurt dışında iş imkanı verirseniz sevinirim saygılar sunarım…

 • Aliye
  Posted at 23:53h, 03 Ekim Cevapla

  Merhaba ben Dadılık yaptım yaşlı bakımı yapıyorum Kat görevlisi aşçı yardımcılığı. Yaptım garsonluk ve mutfakta steverd baslangic seviyesi İngilizcem var A 2 ben Katar veya Dubaide çalışmak istiyorum bekarım

 • Abdulhafiz HACIOĞLU
  Posted at 23:07h, 19 Ekim Cevapla

  Mwhaba arkadslar İyi derced Arapça beliyorum Ünvirsitede 5 sene Arapça öğretmenliği yaptım.
  Körfes ülkelerinde Arapça Tercümanlık çalışmak istyorum.

 • deniz deniz
  Posted at 11:57h, 25 Ekim Cevapla

  24 yaşındayım yıllarca garsonluk . spor hocalığı yaptım elimden her iş gelir üniversitem devam etmekte beden eğitimi okumaktayım ingilizcem ileri seviyede katar dubaide çalışabilirim.

 • Hatem bulut
  Posted at 12:42h, 06 Aralık Cevapla

  Konya’da yaşıyorum 25 yaşındasın damperli kamyon şoförüm tüm belgelerim var : 05434241440

 • Kübranur Taş
  Posted at 19:25h, 12 Aralık Cevapla

  Merhaba ben anestezi teknikerliği yapıyorum yurt dışında çalışmak istiyorum saglik sektöründeki imkanları söyler misiniz

Yorum Yaz